sobota, 3 stycznia 2004

Bytonia strażakiem stoi

Trzy tygodnie temu odwiedziliśmy Bytonię (gm. Zblewo) ia napisaliśmy reportaż pt. "Unia Zblewska?", wróżąc, że tej dynamicznie rozwijającej się wsi "grozi" połączenie z pobliskim Zblewem. W sobotę (24.05) ponownie odwiedziliśmy Bytonię z okazji Gminnego Dnia Strażaka i poświęcenia figury św. Floriana w OSP. Po imprezie możemy dodatkowo napisać:

Nawet zwierzęta życzliwie patrzą

W sobotę była dobra pogoda. Pierwsze przed odnowionym budynkiem OSP zebrały się "maki" - tak sobie w duchu nazwaliśmy młodocianych strażaków w czerwonych aż do bólu mundurkach. Chłopcy lubią tę jeszcze zabawę w strażaków. Na razie pomagają starszym w czynnościach odpowiednich do ich wieku. Potem przybyli już starsi strażacy, orkiestra strażacka, goście, mieszkańcy wsi. Uformowano szyk i ruszono do kościoła.Po powrocie dh Henryk Czubkowski wygłosił przemówienie okolicznościowe, nastąpiło odsłonięcie figury św. Floriana, jej poświęcenie oraz wręczenie odznaczeń. Temu wszystkiemu zza płotu z wielkim zainteresowaniem przyglądał się śliczny konik, a z góry, z wysokości gniazda usytuowanego na elektrycznym słupie, niczym profesor życzliwie patrzył bocian, jakby dzierżący w swojej władzy rozbiegające się na wieś elektryczne kable. Jak widać, w Bytoni nawet zwierzęta lubią imprezy związane z ruchem społecznym.Św. Florian nabrał mocy
Dh H. Czubkowski, członek Zarządu Powiatowego, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zblewie, poprosił do dokonania aktu odsłonięcia figury św. Floriana prezesa OSP Bytonia dh. Kazimierza Czubkowskiego, prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Starogardzie i członka prezydium ZW ZOSP RP w Gdańsku dh Wiesława Wrzesińskiego, p. Dorotę Glinkowską - wykonawcę figury oraz sołtysa wsi Bytonia Kazimierza Gołyńskiego. Potem - najważniejszy moment uroczystości - poświęcono figurę patrona strażaków. To zrobili przewielebni księża. Od tego momentu mikrej postury św. Florian nabrał niebywałej mocy. Jakby na podkreślenie tego orkiestra zagrała "Boże coś Polskę".


Czas na odznaczenia

Raz na jakiś czas w naszym życiu pełnym trudu i często złych zdarzeń, z którymi staramy się walczyć, przychodzi czas podzięki. Władze, przełożeni wręczają medale i odznaczenia.

W tym uroczystym dla OSP w Bytoni dniu Prezydent RP odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi dh Zenona Krzyżyńskiego (prezesa jednostki OSP Zblewo), a Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał dh Mirosław Kulas (z-ca naczelnika OSP Zblewo). Natomiast decyzją Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Starogardzie odznaką Wzorowy Strażak uhonorowani zostali: Robert Rezmer, Marek Stoltmann, Wojciech Engler, a decyzją Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zblewie przyznano odznaczenia za Wysługę Lat dh K. Czubkowskiemu - 40 lat, dh H. Czubkowskiemku - 30, dh. J. Szulcowi - 20, dh A. Dułak - 15, dh. Marcinowi Pienschke -15 lat.


Oby wracało tylu, ilu wyjechało

Przemawiający goście życzyli strażakom, żeby zawsze wracało ich z akcji tylu, ilu wyjeżdża. Wójt Andrzej Gajewski zauważył, że strażacy mają coraz nowocześniejsze urządzenia (na marginesie - jesienią zblewscy strażacy mają dostać nowy samochód) i że technika idzie do przodu wielkimi krokami, ale to wcale nie powoduje, że jest mniej wydarzeń, w których strażacy muszą brać udział. Kto wie, czy nie jest wręcz przeciwnie - chciałoby się spuentować.Orkiestra z Bytoni (tak, tak, jest tu taka) zagrała hymn "Rycerze Floriana". Ta że orkiestra towarzyszyła potem w założeniu trwającej do białego rana zabawie ludowej.


A teraz kilka słów o jednostce

Przedstawił ją dh Kazimierz Czubkowski. Najstarsi mieszkańcy wioski mówią, że OSP w Bytoni powstała w 1913 r. (czyli można mówić o 90-leciu). Prawdopodobnie jednym z założycieli był dh Pawelczyk. Do najstarszych druhów straży należą Edmund Dywelski, Jan Krygier, Władysław Piechowski, Feliks Pienschke, Tadeusz Czaplewski.
Obecna remiza została oddana do użytku w 1986 r. Jednym z inicjatorów budowy był E. Dywelski, b. kierownik Szkoły Podstawowej w Bytoni. W remizie jest świetlica służąca druhom i mieszkańcom na różne uroczystości.


W imieniu Zarządu Jednostki serdecznie dh K. Czubkowski podziękował druhom za zaangażowanie, a szczególnie: Zbigniewowi Szwedowskiemu, Marcinowi Pienschke, Janowi Szulcowi, Janowi Męczykowskiemu, Andrzejowi Dułakowi, Józefowi Naftyńskiemu, Ryszardowi Naftyńskiemu, Janowi Szumale, Leszkowi Fierkowi, Henrykowi Wysockiemu, Krzysztofowi Gapskiemu. Podziękował sponsorom: Jolancie Spychalskiej, Ewie Jędrzejewskiej, Lidii i Andrzejowi Skalskim, Andrzejowi Konieczce, firmie Herold, Leszkowi Burczykowi, Ryszardowi Konewce, Zbigniewowi Szwedowskiemu, Andrzejowi Dułakowi, Józefowi Krygierowi, Zenonowi Januszewskiemu, Bożenie i Mirosławowi Szwedowskim, Dorocie i Januszowi Szwedowskim, Zofii i Janowi Wildtmannom oraz Edmundowi Zalewskiemu, Adamowi Ługowskiemu, Zygmuntowi Michalakowi za wykonanie kapliczki św. Floriana, a panie Dorocie i Franciszkowi Glinkowskim za wykonanie rzeźby patrona św. Floriana.


Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz