poniedziałek, 5 stycznia 2004

Zblewo. Przegląd orkiestr dętych

Już po raz piąty na stadionie w Zblewie odbędą się dwie duże imprezy - Festyn Kociewski i Przegląd Orkiestr Dętych. Każdego roku uczestniczyło w nich kilkanaście tysięcy sympatyków dobrej rozrywki i folkloru. Imprezy rozpoczną się o godz. 14.00.

Mieszkańcy mogą być dumni

Mieszkańcy gminy Zblewo mogą być i są dumni, że w ich gminie odbywają się te imprezy - o randze regionalnej i wojewódzkiej. Wcześniej bywało, że na tydzień przed terminem informowali o nich księża po zakończonych mszach. Imprezy chwalą sobie tez turyści. Jerzy Andrzejewskiz Wąbrzeźna, wczasowicz przebywający z dziećmi i wnukami w Borzechowie, od trzech lat przybywa na kwaterę w terminie imprez.

Uważa, że na imprezach można poznać tutejszy folklor, ludowe rzemiosło i wspaniała kociewską kuchnię. Życzyłby czegoś takiego mieszkańcem Wąbrzeźna (Kujawsko-pomorskie), a gospodarzom miasta dobrych pomysłów i realizacji.

"Koncerty na wiele trąb"

Tak zatytułowano pierwszy obszerny artykuł w prasie regionalnej o I Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Tę imprezę wymyślili i zrealizowali 4 kolejne lata członkowie Stowarzyszenia "Zielona Gmina" w Zblewie. Patronat nad przeglądem objął Marszałek Województwa Pomorskiego. Główna idea imprezy - coroczne spotkanie orkiestr z gmin województw pomorskiego. W Zblewie muzycy mogli wymienić doświadczenia, porównać poziom wykonania tradycyjnego repertuaru, spotkać się z pedagogami - muzykami oraz instruktorami muzycznymi na warsztatach. Jury wiele lat przewodniczył Stanisław Karbowski - znany muzyk, prezydent Starogardu.

Jak dotąd najliczniej pojawiły się orkiestry dęte OSP. Na II Przeglądzie (2000 r.) pojawił się sam prezes Krajowego Związku OSP brygadier Waldemar Pawlak, który stwierdził: "To strażackie orkiestry dęte, tam, w tych małych wioskach, łączą ludzi. Grają na chrzcinach, weselach, no i na pogrzebach. Taka ich uroda i nieprzemijający czar".

Centrum Zblewa raz do roku rozbrzmiewało gromkimi akordami trąb, waltorni i klarnetów. Były też stoiska z kociewskimi przysmakami. Po odczytaniu werdyktu jury wszyscy do późnego wieczora uczestniczyli w zabawie ludowej. Dotychczas wystąpiły 24 orkiestry, w tym z Kościerzyny, Kartuz, Wejherowa, Chojnic, Brus, Starogardu, Malborka, Kwidzyna, Skórcza i Bobowa. W trakcie II Przeglądu Orkiestr po raz pierwszy wystąpiła przed publicznością reaktywowana po wielu latach Orkiestra Dęta Gminy Zblewo pod kierunkiem zacnego pana Wacława Ossowskiego.

Raz na ludowo

Policja raz do roku ma bardzo dużo pracy na sporym odcinku berlinki w okolicach stadionu KS "Sokół" w Zblewie. Tu w lipcu odbywa się Festyn Kociewski. Z roku na rok trzeba ulokować na doraźnie utworzonych parkingach coraz więcej samochodów. Zmotoryzowani wczasowicze, mieszkańcy okolicznych gmin, mieszkańcy Starogardu, Czerska i Tczewa na festynie znajdowali dobrą rozrywkę, bogate kiermasze i moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Ja to się zaczęło?

Przed 1999 r. na stadionie organizowano lokalne festyny rodzinne. GOK i stowarzyszenia sportowe organizowały konkursy zręcznościowe, mecze piłki ręcznej i turnieje sołectw. Wtedy to aktywni członkowie "Zielonej Gminy" w Zblewie postanowili nadać tej imprezie charakter regionalny, wypromować ją dla szerokiego odbiorcy, dając bogaty wachlarz propozycji estradowych, rekreacyjnych i handlowych. Pierwszy Festyn Kociewski (1999 r.) był prawdziwym sukcesem. Na stadionie pojawili się twórcy ludowi, mała gastronomia z kociewskim menu oraz stoiska prezentujące dorobek producentów z terenu Kociewia. W ciągu 4 lat w Zblewie pojawiły się gwiazdy polskiej estrady, m.in. Skaldowie, Boys, Fraction, satyrycy Drozda i Halama.

Występowały też zespoły folklorystyczne Rodzina i Sami Swoi, młodzieżowe kapele, zespoły taneczne i orkiestry z Kociewia. Licznie zgromadzona publiczność (w 2001 ok. 8000 osób) mogła się nie tylko zabawić, gdyż stadion dosłownie oblegały stoiska gastronomiczne, rzemieślnicze i firm handlowych oferujących swoje usługi. Były mecze piłki nożnej, przejażdżki konne, pokazy motolotni i sprawności OSP, turnieje rycerskie oraz stoiska z tradycyjnymi potrawami kociewskimi, przygotowanymi przez kwatery agroturystyczne gminy. Dla amatorów żołnierskiej grochówki co roku przygotowywano kilka kuchni polowych. Dbano również o należytą promocję medialną.

Materiał z festynów prezentowały TV Gdańsk, Radio Plus i Radio Gdańsk oraz tytuły prasy lokalnej i regionalnej. Te imprezy również integrowały gminne środowisko, które nieraz zadziwiało temperaturą wewnętrznych animozji. Środowisko - zjednoczone grupy przedsiębiorców, animatorów kultury i władz - udowadniało, że w Zblewie potrafią doskonale organizować zabawę.

Festyn po raz piąty

W tym roku 27.07 o godz. 14.00 rusza piąta edycja Festynu Kociewskiego i Przeglądu Orkiestr Dętych. Powołano komitet organizacyjny, mocno zaczął działać reaktywowany od kilku miesięcy GOK w Zblewie. Organizatorzy proponują w tym roku występy pięciu orkiestr - z Pogódek, Bobowa, Skurcza, Sztumu i Zblewa, prezentacje dorobku zespołów folklorystycznych, m.in. Rodzina i Kociewskie Retro, blok pod nazwą Biesiada Polska, konkursy i loterie, pokazy pirotechniczne, szerokie propozycje handlowe, no i gwiazdę tegorocznego festiwalu - folkowy zespół "Zayazd"

Życzymy wszystkim udanej zabawy i wielu wrażeń.

M.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz