czwartek, 22 stycznia 2004

Starogard spisany dogłębnie

Dzisiaj trzecia część prezentacji danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku. Podamy podstawowe informacje o mieszkaniach w Starogardzie i warunkach, w jakich starogardzianie mieszkają

Tabela nr 1

Prezentuje mieszkania zamieszkane i niezamieszkane według przeznaczenia i rodzaju podmiotów będących właścicielami, czyli najbardziej podstawowe dane. Mamy trochę tych mieszkań w Starogardzie, bo łącznie 15 338. W dniu spisu stale zamieszkanych było tylko 14 574 lokali. Najwięcej w Starogardzie mieszkań (i domów) należy do osób fizycznych, dopiero na drugim miejscu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kociewie", posiadająca 6032 lokale. Łącznie mieszkań zamieszkanych starogardzianie wykazali 14 834 i nimi się dalej zajmiemy.

Tabela nr 2

Prezentuje mieszkania zamieszkane według okresu budowy budynku i rodzaju podmiotów będących właścicielami. 14 834 mieszkań zamieszkanych ma łączną powierzchnię 929 216 metrów kwadratowych. 1390 z nich zostało wybudowanych jeszcze przed pierwszą wojną światową, a drugie tyle w okresie międzywojennym. Najwięcej mieszkań w Starogardzie wybudowano w latach 1979-1988, co obala mit, że najwięcej budowano za czasów gierkowskich. Po prostu wtedy budowano najwięcej bloków spółdzielczych. Później budowano więcej domów jednorodzinnych, które stanowiły jedną trzecią wszystkich wybudowanych mieszkań. Dzisiaj te proporcje są zapewne diametralnie inne, bo praktycznie budują wyłącznie osoby fizyczne, nie licząc pojedynczych domów wybudowanych przez miasto i developerów.

Tabela nr 3

Pokazuje mieszkania zamieszkane według liczby izb, okresu budowy budynku i rodzaju podmiotów będących właścicielami mieszkań. Wcale nie mamy już takich małych mieszkań w Starogardzie. Zdecydowana większość lokali ma 3 i więcej izb. Średnie mieszkanie ma 3,61 izby. W ostatnich latach zdecydowanie budujemy większe lokale, co znowu potwierdza przypuszczenie, że przede wszystkim budowane są domy jednorodzinne. W latach 1989-2002 budowano już mieszkania, gdzie przeciętnie było 4,37 izb. Najmniejszymi lokalami dysponuje Zarząd Budynkami Mieszkalnymi. Mają one przeciętnie o półtora izby mniej, niż mieszkania należące do osób fizycznych.

Tabela nr 4

Prezentuje mieszkania zamieszkane według powierzchni użytkowej, okresu budowy budynku i rodzaju podmiotów będących właścicielami. Wszystkie starogardzkie mieszkania mają prawie milion metrów kwadratowych, a średnia powierzchnia jednego lokalu wynosi 62,7 m2. Na jednego statystycznego mieszkańca 18-19 m2. W mieście nie ma wielkich domów. 200 m2 ma 231 lokali, a prawie połowę z nich wybudowano w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku. W ogóle w tym okresie budowano największe mieszkania, bo średnia powierzchnia wynosi aż 89,9 m2, gdy w poprzedzającym okresie budowano lokale średnio o 23 m2 mniejsze. W ogóle zdecydowanie największe są mieszkania należące do osób fizycznych - ich średnia powierzchnia wynosi 83 m2, gdy spółdzielni mieszkaniowej - 47,1 m2, a gminne - 44,2.

Tabela nr 5

Prezentuje ogólne dane o zamieszkanych mieszkaniach i warunkach mieszkaniowych. Pokazuje m.in. liczbę osób na izbę. W połowie mieszkań na jedną osobą przypada co najmniej jedna izba. Tylko w 852 mieszkaniach w jednej izbie musza się zmieścić dwie i więcej osób. Im młodsze mieszkania - tym warunki mieszkaniowe lepsze.

Tabele nr 6 i 7

Pokazują, ile w Starogardzie przypada metrów kwadratowych na jedną osobę. W kiepskich warunkach mieszka około 1800 rodzin, bo tam na jedną osobę przypada mniej niż 10 m2, a sporo starogardzian mieszka w warunkach więcej niż przyzwoitych, skoro ma na jedną osobę więcej niż 30 m2. Znowu są to przede wszystkim lokale osób fizycznych, w następnej kolejności spółdzielni mieszkaniowej.

Tabela nr 8

Wszystko mamy zebrane w jedno. Teraz możemy podsumować. Nie jest tak źle z mieszkaniami w stolicy Kociewia, skoro na jedną osobę przypada średnio 19 m2, a przeciętne mieszkanie ma powierzchnię 62,9 m2 i mieszka w nim 3,31 osób. Niewiele też mamy mieszkań, gdzie razem żyją przynajmniej dwa dorosłe pokolenia, skoro liczba gospodarstw domowych w jednym mieszkaniu wynosi 1,15. W sumie jest więc zaskakująco przyzwoicie.

Oprac. Jac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz