wtorek, 7 czerwca 2005

Krzywe Koło

Takich bajecznych zakątków jak Błędno, które nadal rzadko odwiedza człowiek, już niewiele znajdziesz. Jeden znajdzie tu niezwykłe pejzaże i okazy przyrody, inny wspomnienia.

Niezwykła pętla rzeki

Wprost nie do uwierzenia, że natura potrafi wyczyniać takie cuda. Rzeka Wda, płynąc swoim wartkim nurtem, nagle gdzieś za Łubami, a przed Błędnem zawija, jakby pomyliła swój bieg i próbowała go zmienić, tworzy dziwną pętlę, jakiś zawijas...
Słusznie zostało ono nazwane Krzywym Kołem i wcale nie zrobił tego żaden badacz, naukowiec. Po prostu zrobił to przed wiekami prosty lud. Trudno opisać cudo. Trzeba tu przyjechać i samemu zobaczyć.
Poza owym "zjawiskiem" jest tu sporo unikatowej roślinności, podlegającej ochronę, m.in. wawrzynek - wilcze łyko, kruszczyk rdzawo-czerwony, lilia złotogłów, a przede wszystkim znana nam wszystkim majowa konwalia.
Na 10 hektarach rozpościera się rezerwat przyrody, utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego 1 lutego 1960 roku.
Tutaj wszystko jest zadziwiające - mówi mieszkanka Gdyni, w sezonie Kucharka z "Zielonej Szkoły". - Widziała pani jedynie namiastkę tej cudowności. Alejki nad rzeką są przeurocze. Na ich poboczach niezliczone kwiecie. U góry ptaszki się nawołują, w dole żeremia borów. Cud. Naprawdę nie chce wracać do zakurzonego miasta. Takich zakątków jest już w Polsce naprawdę mało.

Więcej:
http://osiek.kociewiacy.pl/index.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz