poniedziałek, 14 listopada 2011

JUSTYNA DORAWA. "Przedszkolaki kochają zwierzaki"

Obcowanie dzieci z przyrodą to jedno z zadań Gminnego Przedszkola w Zblewie. Pracując z dziećmi staramy się kształtować pozytywny stosunek do przyrody, uwrażliwiamy na jej piękno i uświadamiamy konieczność troski o jej ochronę.
Pierwsze miesiące roku szkolnego upłynęły w przedszkolu pod hasłem "Przedszkolaki kochają zwierzaki". W celu pomocy bezdomnym pieskom i kotom nawiązaliśmy współpracę ze "Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt" w Starogardzie Gd...


Przez cały miesiąc przedszkolaki zbierały aluminiowe puszki i blaszki, które potem sprzedaliśmy w pobliskim skupie złomu. Za zebrane pieniądze zakupiliśmy karmę dla mieszkańców zaprzyjaźnionego schroniska. Pracownicy schroniska odwiedzili naszą placówkę, aby osobiście podziękować przedszkolakom za okazaną pomoc oraz opowiedzieć dzieciom o właściwym traktowaniu zwierząt, odpowiedzialności i sposobach opiekowania się psem czy kotem.
Jak przystało na prawdziwych miłośników zwierząt dzieci nie zapominają też o pomocy zwierzętom leśnym. Przez ostatnie dwa miesiące dzieci wraz z rodzicami bardzo aktywnie uczestniczyły w zbiórce kasztanów i żołędzi. Razem zebraliśmy trzy duże worki darów lasu, które przekazaliśmy Kołu Łowieckiemu "Cyranka". W ramach podziękowania za okazaną pomoc myśliwi udostępnili nam liczne trofea, które umożliwiły utworzenie w przedszkolu pięknej i bardzo ciekawej "Wystawy łowieckiej", na której wszyscy mogliśmy podziwiać: spreparowane zwierzęta, oręż dzika, parostki sarny - rogacza, zrzuty jelenia oraz inne ciekawe eksponaty.
Wystawa na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie. Dzięki niej dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się zwierzętom leśnym, takim jak: kuna, wiewiórka, dzik czy jeż oraz poznać ich naturalne środowisko życia.
Za okazaną zwierzętom pomoc osobiście podziękował przedszkolakom łowczy pan Marcin Rutkowski, który był naszym gościem 10 listopada. Pan Marcin w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o małych i dużych zwierzętach żyjących w naszych lasach, ptactwie łownym oraz o sposobach ich dokarmiania. Przedszkolaki poznały piękną legendę o św. Hubercie, dowiedziały się, jak należy się zachować, gdy znajdą w lesie małe lub chore zwierzątko.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały myśliwskich opowieści i wygrywanych na rogu sygnałów myśliwskich. Po prezentacji akcesoriów każdego myśliwego ze smutkiem pożegnały się ze swoim gościem pozdrowieniem myśliwskim "Darz Bór".
Mamy nadzieję, że uda nam się zaszczepić w naszych wychowankach zainteresowanie przyrodą i problemami z nią związanymi oraz ukształtować opiekuńczą postawę wobec zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz