środa, 23 listopada 2011

W Pinczynie powstanie Izba Pamięci

"KOBIETY SIŁĄ KOCIEWIA" - o projekcie współfinansowanym przez UE realizowanym przez "Sympatyków Pinczyna"


"Myśląc o przyszłości, nie możemy zapomnieć o przeszłości...". W codziennym zabieganiu, w dążeniu do sprostania współczesnemu światu, nie znajdujemy zbyt wiele czasu na refleksje dotyczące tego, co minione, a szkoda… Słowa: "Ocalić od zapomnienia" nie powinny być chyba tylko pustym frazesem. Przecież to, co minęło, ukształtowało nasze obecne życie, i to zarówno w realiach codziennych, praktycznych, jak i w dziedzinach wyższego rzędu, jak kultura i sztuka.

Pinczyn, chociaż niewielka wieś kociewska, obfituje w takie postaci, o których można powiedzieć: "O nich nie możemy zapomnieć!". Grupa nieformalna "Sympatycy Pinczyna", w skład której wchodzą nauczyciele miejscowej szkoły i mieszkańcy wsi, wpisując się w przesłanie tego hasła, realizuje projekt "Kobiety siłą Kociewia", dofinansowany z Programu Działaj Lokalnie VII w ramach Lokalnej Grupy Działania "Chata Kociewia". Nasz projekt uzyskał najwyższą ilość punktów spośród 35 złożonych wniosków.

Głównym jego celem jest założenie Izby Pamięci mającej na celu przybliżenie młodym i starszym mieszkańcom twórczości Małgorzaty Hillar - poetki ogólnopolskiej, Wandy Dembek, Franciszki Powalskiej, które mieszkały na terenie Pinczyna i okolic. Izba Pamięci powstanie w jednej z sal szkoły w Pinczynie i będzie dostępna dla mieszkańców i turystów. Jej uroczyste otwarcie poprzedzają zajęcia i imprezy kulturalne, które przybliżają życie i twórczość naszych krajanek. W związku z tym prowadzone są zajęcia muzealne i regionalne dla dzieci i młodzieży.

W ramach tych zajęć 27 października uczniowie wyjechali do Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd., aby przyjrzeć się bliżej samej specyfice muzeum. W czasie oglądania wystaw historycznych, związanych z przeszłością ziemi kociewskiej, przyglądały się jednocześnie zasadom ekspozycji muzealnych, aby przyczynić się do pomocy przy tworzeniu "małego muzeum" w swojej szkole. Uczestniczyły także w lekcji muzealnej pt. "Czarownice na Kociewiu", zapoznając się tym samym z przeszłością swojego regionu. Temat wykładu naprawdę przypadł do gustu dzieciom; świat czarnej magii budzi przecież i w dorosłych niezdrową ciekawość. Tajemnica zawsze będzie tajemnicą…

Jednym z kolejnych działań będzie przeprowadzenie w grudniu br. Gminnego Konkursu Recytatorskiego im. Małgorzaty Hillar, aby zarazić jej poezją jak najszerszy krąg odbiorców. Zwieńczeniem projektu będzie uroczyste otwarcie Izby Pamięci, któremu towarzyszyć będzie wykład prof. Tadeusza Linknera - wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego na temat twórczości ogólnopolskiej poetki Małgorzaty Hillar. Uczestnicy tej imprezy otrzymają publikację poświęconą życiu i twórczości M. Hillar, W. Dembek, F. Powalskiej, która zostanie opracowana w ramach projektu.

Te przedsięwzięcia pozwolą na ocalenie pamięci o tych wybitnych kobietach. Dodatkowo przyczynią się do spopularyzowania ich poezji, a także do integracji pokoleń, bo przecież: "Myśląc o przyszłości, nie możemy zapomnieć o przeszłości..."

Justyna Szarkowska

Elżbieta Prześrut-PrądzińskaUczniowie podekscytowani wizytą w Muzeum Ziemi Kociewskiej.


Z panem przewodnikiem Zbigniewem Potockim, który oprowadził nas po muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz