wtorek, 27 listopada 2012

KRONIKA STRAŻACKA - 26.11.2012

Krótka informacja z wybranych zdarzeń
za okres od 19.11.2012 do 25.11.2012 r.


1.22.11.2012 r., Kleszczewo Kościerskie, gmina Zblewo - rozsypane wapno rolnicze na jezdni
Na miejscu zdarzenia zastano rozsypane wapno rolnicze na jezdni na odcinku około 1,5 km. Na miejscu był patrol Policji, który kierował ruchem wahadłowo. Warstwa wapna była rozjeżdżona przez pojazdy i stwarzała zagrożenie w ruchu drogowym ze względu na śliskość. Wapno zajmowało szerokość jezdnego pasa jezdni. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, a następnie przy użyciu prądów wody zmywali sukcesywnie wapno z jezdni. Na potrzeby akcji ratowniczej na pobliskim jeziorze zbudowano stanowisko wodne, z którego dowożono wodę.

2.23.11.2012 r., Demlin, gmina Skarszewy - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano pojazd osobowy po uderzeniu w drzewo. W pojeździe znajdowała się jedna osoba poszkodowana. Osoba poszkodowana była przytomna. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, udzielili osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy (usztywniono górny odcinek kręgosłupa kołnierzem ortopedycznym, zabezpieczono poszkodowanego prze utratą ciepła folią termoizolacyjną, udzielono również wsparcia psychicznego). W tym samym czasie odłączono zasilanie akumulatorowe uszkodzonego pojazdu. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowanego przekazano obsadzie medycznej. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych Policji uszkodzony pojazd załadowano na lawetę Pomocy Drogowej.

3.24.11.2012 r., Małe Krówno, gmina Osieczna - pożar w budynku mieszkalnym
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z drewnianego budynku mieszkalnego.
W budynku nie było żadnych osób. Ratownicy zabezpieczyli teren działań - odłączono zasilanie
w energię elektryczną obiektu. Następnie ratownicy przy użyciu sprzętu burzącego wybili okno celem dostania się do środka (drzwi wejściowe do budynku w wykonaniu antywłamaniowym). Następnie podjęto czynności gaśnicze w natarciu wewnętrznym oraz w natarciu zewnętrznym na dach budynku. Po przygaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych celem dotarcia do źródła ognia. Tlące elementy konstrukcyjne budynku wynoszono na zewnątrz i przelewano wodą. Po ugaszeniu pożaru budynek przewietrzono i oddymiono. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną - innych zagrożeń nie stwierdzono.

4.25.11.2012 r., Kokoszkowy, gmina Starogard Gdański - pożar elewacji szkoły
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z zewnętrznej styropianowej elewacji budynku szkoły. Na miejscu zdarzenia obecna była Pani Dyrektor ZSP, która poinformowała, że wewnątrz szkoły nie przebywają żadne osoby. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, odłączyli zasilanie głównym wyłącznikiem prądu. Przed przystąpieniem do działań sprawdzono przy użyciu detektora napięcia prądu zmiennego odłączenie zasilania. W celu zlokalizowania miejsca pożaru użyto kamerę termowizyjną, następnie przy użyciu m.in. piły szablastej przystąpiono do rozbiórki elewacji. Po dotarciu do zarzewia ognia ugaszono pożar przy użyciu prądu wody. Jednocześnie prowadzono działania wewnątrz budynku polegające na oddymianiu pomieszczeń na parterze - magazynek sportowy, na piętrze pomieszczenia gospodarcze (dym przedostał się do budynku kratką wentylacyjną). Ekipa Pogotowia Energetycznego w obecności dyrektora szkoły sprawdziła instalację elektryczną. Sprawdzono pomieszczenia na obecność tlenku węgla (0 ppm CO).

5.25.11.2012 r., Bączek, gmina Skarszewy - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali 2 samochody po zderzeniu czołowym znajdujące się na jezdni. W wyniku zderzenia poszkodowana została 1 osoba znajdująca się w pojeździe Seat. Wraz z zastępami straży pożarnej na miejsce przybył Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Ratownicy odłączyli akumulatory w uszkodzonych pojazdach. W samochodzie marki Seat zamknięto zawór odcinający dopływ gazu LPG. Poszkodowaną osobą zajmował się ZRM. Po czynnościach dochodzeniowych Policji uszkodzone pojazdy zepchnięto na pobocze, usunięto pozostałości powypadkowe stałe oraz płyny eksploatacyjne.

Sporządził: mł. kpt. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz