środa, 9 stycznia 2013

EDMUND ZIELIŃSKI. Spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków

Krótka relacja ze spotkania Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, które odbyło się w sobotę 5 stycznia 2013 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Pomimo nie najlepszej pogody spotkaliśmy się w gronie ponad stuosobowym. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że jako filia Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie właściwie jesteśmy trzonem tej organizacji. Na naszych spotkaniach zawsze dzieje się coś ciekawego. Tym razem czas nam umilał zespół rodzinny Ollerów ze Starogardu: Grzegorz (tata) - akordeon, i dzieci - Małgorzata Wiolonczela i Joachim - skrzypce. Było czego posłuchać...

Wśród pań pan prof. S. Raszeja

Pierwszy z prawej pan Ryszard Morawski.

Kapela rodzinna Ollerów.

Pan prof. Stefan Raszeja odbiera gratulacje od prezesa H. Bobłockiego.

Przemawia pan prof. Raszeja.


Miłym akcentem spotkania były gratulacje dla naszego kochanego profesora Stefana Raszei, który skończył 90 lat i nadal pracuje w Akademii Medycznej. W rozmowie ze mną powiedział, że nie ma czasu na przesiadywanie w fotelu, trzeba być aktywnym do końca. Ja to potwierdzam i stosuję.


Krzysztof Kowalkowski

Krzysztof Kowalkowski promuje swoją książkę.

Niezmordowany Krzysztof Kowalkowski promował swoją książkę "Alojzy Paweł Gusowski pilot 305 Dywizjonu Bombowego". Krótką laudację wygłosił Gerard Sulewski mówiąc między innymi: "Na pomorskim rynku wydawniczym ukazała się w grudniu kolejna książka naszego kolegi Krzysztofa Kowalkowskiego, cenionego regionalisty i publicysty, autora wielu monografii wsi i parafii kociewskich, dociekliwego badacza historii Pomorza i Kociewia. Kolega Krzysztof zaskoczył nas tym razem całkowitą zmianą tematyki owych książek, na tematykę wojenną, o czym świadczy tytuł jego nowej książki (…), ale łączy tę książkę z dotychczasową problematyką pisarską autora to, że jej bohater, młody pilot Wojska Polskiego w 1939 roku, a potem RAF-u (Royal Air Force - Królewskie Siły Lotnicze Wielkiej Brytanii) - ma korzenie kociewskie, pochodził ze Starogardu".

Bardzo obszernie omówił swoją książkę autor. Na koniec podkreślił, że dochód ze sprzedanej książki na tym spotkaniu zasili kasę Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków.

Prezes Hubert Pobłocki i Patrycja Hamerska.

Po lewej nowo wybrana wiceprezes TKK Maria Odya, po prawej Gerard Sulewski.

Pan Michał Kargul mówi o Tekach Kociewskich http://www.zkp.tczew.pl/index.php/czasopisma

Ciekawe wystąpienie miał pan Ryszard Morawski z Malenina koło Tczewa. Koniecznie chce należeć do naszej organizacji i poleca nam podwoje swojego pensjonatu na spotkania i wypoczynek. Pan Morawski ma ciekawy życiorys. Skończył szkołę baletową w Gdańsku - był tancerzem Zespołu Regionalnego "Śląsk" i "Mazowsze". Wypadek przy pracy uniemożliwił mu dalszy udział w pracy artystycznej.

Równie ciekawie mówił pan Michał Kargul poruszając tematykę "Tek Kociewskich". W tych publikacjach porusza się całościowo problemy naszego Kociewia. Warto je czytać.

W trakcie trwania obrad pan Hubert Pobłocki - prezes TKK zaproponował na wiceprezesa panią Marię Odyę. Oczywiście przyjęcia do TKK dokonano przez aklamację.

Jak zwykle na zakończenie pan prezes Hubert Pobłocki zaprosił uczestników spotkania na - kuchy, kuszki ji fefernuski łod braci Lipińskich zes Wrzeszcza. Do psicia taska kawy zes bónków ji kozim mlykam, Abo czarna arbata zes farynó oraz zelcerka na popsicie pylów zes "Zielonego Smoka" wew Gdóńsku.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Edmund Zieliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz