wtorek, 15 stycznia 2013

O XXI Finale WOŚP w Zespole Szkół Publicznych w Zblewie

Dziewiętnasty już raz wolontariusze skoro świt wyruszyli na ulice Zblewa, aby kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz pierwszy szefem sztabu był Grzegorz Młyński, którego radą i cennymi wskazówkami wspierała Pani Longina Tomaszewicz - dotychczasowa szefowa sztabu.W ramach XXI finału WOŚP zebraliśmy i przekazaliśmy na rzecz fundacji 8 395,13 zł. Pierwszy finał WOŚP odbył się w Zblewie 8 stycznia 1995 roku. Okazało się wtedy, że mieszkańcy naszej miejscowości chętnie odpowiedzieli na wezwanie Jurka Owsiaka i szczodrze wsparli inicjatywę pomocy chorym i potrzebującym dzieciom z całego kraju. Przez kolejne lata scenariusz był niemal ten sam. W 2001 roku zorganizowaliśmy już pierwszy koncert z okazji IX Finału WOŚP, a 13 stycznia 2013 roku w Zblewie orkiestra zagrała po raz 19-sty. Nasza wspaniała młodzież, ignorując mróz i padający śnieg, kwestowała na ulicach Zblewa. Wolontariusze w puszkach zebrali 3 906,68 zł. Najwięcej w swej puszce zgromadziła Marta Kośnik - 344,59 zł.

Wsparli nas niezawodni sponsorzy. Wśród nich znaleźli się, dorośli już dziś, wolontariusze sprzed lat. Teraz ochoczo wspierali WOŚP podczas licytacji. Na aukcjach królowały koszulki i kubki WOŚP oraz różnorakie dary. Największy sukces podczas licytacji osiągnął "dar serca", czyli numizmat z wizerunkiem Jana Pawła II ofiarowany w trakcie trwania Finału przez pana Kazimierza Diller, dziadka jednego z uczniów szkoły w Zblewie. Osoba, która wylicytowała ww. monetę, otrzymała również obraz J.P. II.

Na boisku Orlik grali, mimo sypiącego śniegu z deszczykiem, uczniowie gimnazjum ze Zblewa i Bytoni. Wygrali " nasi. Drużyna przekazała swoje trofeum - okazały puchar - na licytację. Ten spontaniczny gest został doceniony przez gości Finału WOSP i również okazał się hitem aukcyjnym. W szkole czekały na zblewiaków i mieszkańców okolicznych miejscowości różne atrakcje: można było wypić kawę i zjeść pyszne domowe ciasto, był super bigos zachwalany przez wszystkich. Kawiarenkę prowadzili uczniowie klasy Ib i IIa gimnazjum. Kawiarenka "zarobiła" 1 041,71 zł, kolejny raz bijąc swój rekord.

Na holu był plac zabaw dla maluchów, w gabinecie medycznym można było zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru. Przy sali gimnastycznej można było również zakupić baloniki w kształcie serc oraz Aniołki WOŚP-u przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Wieca. Na sali natomiast odbywały się licytacje i występy. Kolędy śpiewali nasi mali przyjaciele, grupa uczniów z klasy 3 szkoły podstawowej przygotowała występ taneczny. Potem mieliśmy cykl występów muzycznych. Swe umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice zblewskiej szkoły - Julia Herold i Andżelika Miler.
Miłym dla ucha akcentem okazał się również występ gitarowy Wojtka Bednarka. Żywiołowym tańcem porwały publiczność uczennice klasy 6 A. Następnie krótkie skecze kabaretowe zaprezentowały uczennice klasy 1 A gimnazjum - Beata Zagórska, Kinga Wierzba oraz Weronika Kamysz. Niesamowitą energią zaskoczyły nas Aerozblewiaczki z Panią Ewą Ossowską na czele pokazując, że fenomenalną kondycję i niesamowity power można mieć w każdym wieku. Miłym akcentem okazał się również pokaz ZUMBY prowadzony przez panią Katarzynę Frischmut ze szkoły tańca Esta Fiesta, w którym chętnie uczestniczyli uczniowie i publiczność. Potem na scenie pojawili się nasi mali wojownicy - dzielni kickbokserzy pod wodzą swoich trenerów Marty i Przemka Rekowskich. Zaprezentowali bardzo ciekawy pokaz walki.

Następnie przyszła kolej na naszych strażaków. Nasi gimnazjaliści - członkowie OSP w Zblewie - pokazali publiczności jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Pokaz ratownictwa medycznego w ich wykonaniu był bardzo rzetelny i niezmiernie ciekawy.
Po strażakach na scenę weszła żywiołowa Elżbieta Skwierawska, która kilkoma piosenkami wzbudziła entuzjazm publiki. Po tym porywającym występie na scenę wkroczyły tanecznym krokiem gimnazjalistki wspierane przez kilka koleżanek ze szkoły podstawowej, aby zaprezentować nam jiv"a. Następnie przyszedł czas na chwilę refleksji. Magdalena Klejna i jej cudowne skrzypce wprowadziły niezwykle nostalgiczny nastrój, który podtrzymany został przez szkolna scholę pod kierownictwem Pani Blandyny Czaja. Schola zaśpiewała kilka kolęd, które były podsumowaniem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Około 20.00 poszybowało tradycyjnie światełko do nieba kończące XXI finał WOŚP.

Wszystkim darczyńcom, kwestującym, licytującym i trudzącym się przy organizacji XXI finału nauczycielom i pracownikom obsługi - z serca dziękujemy. Bez WAS KOCHANI nie byłoby XXI finału.

Lista ofiarodawców:
Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki,
Auto Serwis Jendernalik,
Bank Spółdzielczy w Skórczu Oddział w Zblewie,
Bar "U szofera",
Cukiernia Piekarnia Piotr Kropidłowski,
Dom Handlowy "Hamond" - Henryk Armatowski Skarszewy,
Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie Lucyna Błaszak,
Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie Alfred Portee,
Firma Begier Meble,
Firma Handlowo - Usługowa "Polanka",
Firma S.H.U. "Radex" - A.L. Wąs,
Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie,
Gościniec Konopielka,
Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Wieca
Ośrodek Wczasowy "Twardy Dół"
Pani Beata Kośnik,
Pani Felicja Gołuńska,
Piekarnia - Bożena i Ryszard Konewka,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe "HEROLD" Teresa, Arkadiusz, Edmund Herold,
Restauracja "Pod Kasztanami",
Salon Kwiatowy ArtMosfera
Urząd Gminy Zblewo,
Zakład Fryzjerski - pani Wiesława Szynkowska.
Autorzy Orkiestrowych WYPIEKÓW:
p. Janina Czapla - mama Aliny z 4a
p. Barbara Czapska - mama Szymona z 4a
p. Beata Jankowska - mama Pauliny z 4b
p. Angelika Szyszka - mama Marcela z 4b i Kacpra z 3bgim.
p. Zofia Huzior - mama Jacka z 6b
p. Stefania Łukowska - mama Pawła z 6b
p. Elżbieta Ossowska - mama Marty z 6b
p. Bożena Szymańska - mama Anity z 6b
p. Barbara Dolna - mama Doroty z 1b gimn.
p. Monika Gnatowska - mama Miłosza z 1b gimn. (z synem)
p. Wiesława Mindykowska - mama Michaliny z 1b gimn.
p. Julieta Skrzypczak - mama Oli z 1b gimn.
p. Karolina Sobiechowska - mama Wiktorii z 1b gimn.
p. Wioletta Herold - mama Julii z 2a gimn.
p. Ludwika Puttkammer - mama Asi z 2a gimn.
p. Joanna Rezmer - mama Pauliny z 2a gimn.
p. Ewa Birna - mama Amadeusza z 3b gimn.
p. Genowefa Cyba - babcia Marzeny z 3b gimn.
p. Halina Sikorska - mama Oliwii z 3b gimn.
Julia Gumińska z 3b gimn.
p. Joanna Tyda - mama Pawła z 0a i Wiktorii z 3a
Grzegorz Młyński
Foto: Jacek Gadecki
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz