czwartek, 24 stycznia 2013

Kryształowy jubileusz Dekanalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Gloria in excelsis Deo"

Dnia 11 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Publicznych w Zblewie odbył się XV, jubileuszowy, Dekanalny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Gloria in excelsis Deo". Wzięli w nim udział: przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Zblewie, młodzież z Zespołu Kształcenia i Wychowania z Pinczyna, uczniowie z ZSP z Borzechowa, Bytoni, Kleszczewa, Zblewa oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych POGODA z Kleszczewa. W sumie 135 uczestników.

Imprezę otworzyła Dyrektor ZSP w Zblewie Lucyna Błaszak oraz wójt gminy Zblewo Krzysztof Trawicki. Poszczególne zespoły występowały w kolejności zgłoszeń. Usłyszeliśmy piękne wykonania wielu znanych i nieznanych kolęd i pastorałek.Najmłodsza grupa - "Małe Kociewiaki" zaśpiewały po kociewsku pastorałkę "Trzej królowie" i "Zagrzmiało, runęła", natomiast dzieci pięcioletnie wykonały kolędę "Wśród nocnej ciszy" i pastorałkę "Już blisko kolęda". Maluchy do występu przygotowały panie: Joanna Wesołowska, Joanna Martin i Katarzyna Dembicka.

Po przedszkolakach na małej scenie ZSP w Zblewie prezentowali się członkowie SON POGODA. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki", pastorałkę "Tryumfy" i piosenkę "Last Christmas". Kolędy wraz z podopiecznymi pięknie śpiewały panie terapeutki, a akompaniował p. Andrzej Marchewicz.

Kolejnym zespołem, który wystąpił przy akompaniamencie gitar, bębna, dzwonków, grzechotek byli uczniowie ZSP w Kleszczewie. Wykonali oni utwory: "Chojka", "Goreje gwiazda" i "Życzenie". Wykonawców przygotowali p. Ireneusz Czaja i p. Hanna Jankowska.

Szkołę w Borzechowie reprezentował zespół prowadzony przez p. A. Benkowskiego i p. Gizelę Nowicką. Uczniowie w pięknych, błękitnych strojach, anielskimi głosami zaśpiewali: "Mroźną ciszę", "Kolędę dla nieobecnych" i "Tobie mały Panie".

Po występie uczniów z Borzechowa dostojnie wkroczyła młodzież z ZKiW z Pinczyna. Przygotowani przez p. Wojciecha Gdańca wykonali kolędę: "Wśród nocnej ciszy", "Pójdźmy wszyscy do stajenki" i pastorałkę "Zaśnij dziecino" zaśpiewaną przez solistkę Julię Kubik.

Wielkimi brawami nagrodzono zespół SMILE z ZSP z Bytoni. Uczniowie przygotowani przez p. Marcina Piotrowskiego zaśpiewali kolędy: "Gdy się Chrystus rodzi", "Jezus malusieńki" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki".

Przegląd zakończył występ gospodarzy - scholi "Sursum Corda" pod dyrekcją p. Blandyny Czaja. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędy: "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy" i "Gdy się Chrystus rodzi".

Przegląd kolęd podsumował ks. proboszcz prałat Zenon Górecki. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek wręczony przez p. dyrektor i ks. prałata. Wspólne kolędowanie zakończyło się uroczystą agapą.

Beata Kośnik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz