środa, 2 stycznia 2013

PSP. ZDARZANIA - SYLWESTER I NOWY ROK

Starogard Gdański, 2013-01-02


Krótka informacja z wybranych zdarzeń
za okres od 31.12.2012 do 01.01.2013 r.

1. 31.12.2012 r., Skarszewy, droga powiatowa 2707G - miejscowe zagrożenie
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu, który znajdował się na poboczu drogi. Osoby uczestniczące w wypadku znajdowały się poza pojazdem. Z pojazdu wyciekało paliwo. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, a następnie ratownicy z OSP Skarszewy przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy trzem osobom poszkodowanym. Jednocześnie podstawiono kuwetę w celu ograniczenia wycieku paliwa z pojazdu. Po przybyciu zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy czwartej osobie poszkodowanej. Osoby poszkodowane zostały przekazane przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. Uszkodzony pojazd postawiono na kołach w celu niedopuszczenia do dalszego wycieku paliwa.

2. 31.12.2012 r., gmina Zblewo, Pinczyn ul. Gajowa - pożar
Na miejscu zdarzenia zastano dym wydobywający się z okien piwnicznych budynku jednorodzinnego. Mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, odłączyli zasilanie w energię elektryczną przy użyciu głównego wyłącznika prądu. Następnie ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych podjęli czynności gaśnicze
w natarciu wewnętrznym na palące się śmieci i opał w kotłowni. Po ugaszeniu pożaru tlące się pozostałości wyniesiono na zewnątrz budynku i przelano wodą, a pomieszczenia oddymiono przy użyciu agregatu oddymiającego.

4. 01.01.2013 r., Zblewo, ul Sportowa - pożar
Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z okien oraz drzwi garażowych piwnicy. Na miejscu znajdowała się Policja oraz domownicy, którzy próbowali we własnym zakresie gasić pożar przy użyciu gaśnicy proszkowej. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, odłączyli prąd głównym wyłącznikiem prądu. Następnie ratownicy prowadzili czynności gaśnicze w natarciu na palący się opał znajdujący się w kotłowni oraz częściowe wyposażenie
w garażu. Pomieszczenia te były bezpośrednio przyległe do siebie. Nadpalone, tlące się elementy wyniesiono na zewnątrz i przelano wodą. Po ugaszeniu przewietrzono pomieszczenia piwniczne i mieszkalne budynku. W trakcie prowadzonych działań dwie osoby skarżyły się na duszność i zawroty głowy.
Osobom poszkodowanym ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz sprawdzili zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą urządzenia ToxCO (pomiar wykazał u poszkodowanych 22 ppm). Poszkodowanych przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Ogółem liczba odnotowanych zdarzeń w w/w okresie: 13, w tym 3 pożary i 10 miejscowych zagrożeń.

mł. kpt. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz