wtorek, 21 września 2004

Zbieracz staroci

Tu stare przedmioty zbierają w szkole w Smętowie, zbiera też Czesław Rocławski.
Na początku o domu. Czesław Rocławski jest z niego dumny. Został ocieplony i elegancko pomalowany. Dopiero teraz poustawiane w ogrodzie stare maszyny rolnicze odpowiednio się prezentują. - Zbieractwo to biznes dziadka, nie mój - zastrzega się jego zięć, ale po chwili dodaje - Jeżdżę z nim do Starogardu po starocie. Szukamy najróżniejszych rzeczy, które kiedyś były na wsi.
- Mam centerfugę z Leśnej Jani sprzed wojny - prezentuje swoje domowe i altankowe zbiory pan Czesław. - Urządzenie, które oddzielało śmietanę od mleka. Oryginał. I działa. Mam hełm od jakiegoś chłopa. Zakonserwowałem go. Jedno z żelazek, co prawda ze spaloną duszą, ma ze sto lat. Co jeszcze mam. Lampy, którymi chłopi oświetlali drogę jadąc powozami - naftowe (bez lustra - przedwojenne i z lustrem - powojenne), cep z 1881 roku, w domu na ścianie chomąto. Są też ciężarki do ważenia złota, kałamarz z pałacu w Leśnej Jani, przedwojenny dzwonek, służący do oznajmienia, że idą z kolędą, w drzwiach stare okucia z zamków, na górze kołowrotek. Najbardziej jednak cieszę się z bujanego krzesła sprzed stu lat. Też po panach z pałacu.
Pan Czesław jest też konstruktorem. W ogrodzie również stoją jego wynalazki. Między innymi kogut z blachy, który "kręci się według wiatru". - Wziąłem wzór od starego koguta, który wisiał w 1945 w Leśnej Jani. Ruscy dla hecy strzelali do niego. Mam tego koguta na pamiątkę, z trzema dziurami od kul. Robię też koła, jakie dawniej były w bryczkach. Piasty biorę od starych kół, resztę dorabiam. Zrobienie jednego koła wymaga nie lada wysiłku.
Za rok Czesław Rocławski chce zrobić "paniwagen". Co to takiego? Nazwa kombinowana z polskiego i niemieckiego. Po prostu wózek na małego konia.
Skąd u pana taka pasja?
- Mam duszę zbieracza. Czuję, że te przedmioty mają szczególną wartość. Między innymi dlatego, że tak ich mało. Za socjalizmu takie przedmioty były wyrzucane. Szczególnie z pałaców i te poniemieckie.
Tekst i foto M.K.

Na podstawie Tygodnika Kociewiak - środowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

Centerfuga - rzadko już dzisiaj używana.

Wyżej na zdjęciach odnowiony dom Czesława Roclawskiego i sam pan Czeslaw w ogrodzie - prezentuje "obrotowego" bociana (reaguje na wiatr).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz