środa, 8 kwietnia 2009

Barwny kiermasz w Smętowie

W niedzielę palmową w całym kraju w okolicach kościołów mogliśmy podziwiać
i zakupić zgodnie z tradycją wielkanocną palmy i stroiki. Dla chrześcijan palmy są alegorią radości i tryumfu, symbolizują gałązki, którymi witano Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy.
W Smętowie Granicznym miejscowy GOKSiR wspólnie z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich oraz opiekunami i podopiecznymi świetlic wiejskich w niedzielne popołudnie zorganizował kiermasz stroików, palm i potraw wielkanocnych.


Po raz drugi kiermasz przyciągnął mieszkańców gminy na tę niezwykle barwną uroczystość, która tym razem odbyła się w sali sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania. Formuła kiermaszu doskonale sprawdziła się w roku poprzednim, tak więc i w tym ogłoszono konkursy na najciekawszą palmę wielkanocną oraz plastyczny pod nazwą "Świat pisanek kolorowych". Wzbogacono program o jeszcze jeden konkurs na "Najlepszą potrawę wielkanocną KGW", a także występy "świeżych" sekcji kulturalnych działających przy ośrodku,
a mianowicie chóru seniorów "Złota Jesień" oraz grupy gitarowej. Oczywiście na scenie nie mogło zabraknąć dzieci z przygotowanymi przedstawieniami o tematyce świątecznej. Podopieczni p. Reginy Kotłowskiej z Kamionki zaprezentowali licznie zebranej publiczności kociewską scenkę "Gdybym my wom gadeli". Po nich nastąpiła recytacja wierszyków przez podopiecznych świetlicy w Lakowach.

Dla uczestników i zaproszonych gości organizatorzy przygotowali również degustację prawdziwych wielkanocnych specjałów, przygotowanych przez prawdziwe Kwiaty Kociewia, czyli nasze panie z KGW, a zasponsorowanych przez GOKSiR. Wychwalanie potraw przez mieszkańców gminy nie miało końca…

Po dokonaniu oceny przez komisję konkursową wręczono nagrody w poszczególnych kategoriach.

Konkurs zbiorowy na "Najciekawszą palmę wielkanocną" (uczestnicy szkoły i świetlice wiejskie):

Świetlica w Rynkówce

Świetlica w Kościelnej Jani

Świetlica w Smętówku

Świetlice w Leśnej Jani i w Lalkowach otrzymały wyróżnienia.

Konkurs indywidualny na "Najciekawszą palmę wielkanocną":

Michał Kotłowski - Kamionka

Mateusz i Bałżej Chyła - Lalkowy

Jan Lipski - Kościelna Jania

Wyróżnienia wręczono także: Iwonie Chmura z Bobrowca oraz Wikotorii Szałajda ze Smętowa.

Konkurs plastyczny "Świat pisanek kolorowych":

Wiktoria Szałajda - Smętowo Graniczne.

Weronika Dobek - Kościelna Jania.

Środowiskowy Dom Pomocy w Lalkowach

WTZ Lalkowy oraz Kamila Kotowska otrzymały wyróżnienia.

Konkurs kulinarny "Najlepsza potrawa wielkanocna KGW":

KGW Stara Jania

KGW Kopytkowo

KGW Lalkowy

KGW Leśna Jania


Drugi kiermasz wielkanocny przeszedł już do historii naszej gminy. Ta cenna i jakże ważna dzisiaj inicjatywa ośrodka, która podtrzymuje żywą tradycję i obrzędowość wielkanocną, będzie
z pewnością realizowana w latach następnych. Dzięki temu nasza tożsamość Kociewiaka -chrześcijanina nigdy nie zaniknie.

Na koniec kierujemy podziękowania do wszystkich osób nam życzliwych za wsparcie naszego przedsięwzięcia, rzeczowe bądź finansowe. Również za poświęcony czas i pracochłonne przygotowanie wspaniałej scenografii. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy:

Sołtysom z terenu gminy Smętowo Graniczne;

p. Elżbiecie Motykowskiej;

p. Dyrektorowi Stanisławowi Ciesielskiemu oraz pracownikom ZKiW;

p. Januszowi Moczyńskiemu;


Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejną naszą propozycję o nazwie "Dni Smętowa". Program imprezy zapowiada się niezwykle ciekawie i powinien zaspokoić gusta każdego. Wzloty balonem na wysokość 30m, teatr i występy szczudlarzy, taniec z ogniem, turniej rodzinny w siatkówce plażowej z nagrodami i koncert zespołu "Czerwony Tulipan", do tego cała masa bezpłatnych atrakcji dla dzieci - to tylko część programu, który zdradzamy już dziś. Mieszkańcy powiatu - musicie tam być, 2 maja od godz. 14.00, Smętowo Graniczne, tereny GOKSiR. Do zobaczenia!

Karol Nowakowski

Kiermasz na zdjęciachBrak komentarzy:

Prześlij komentarz