środa, 22 kwietnia 2009

Czarna Woda - pożar

21.04.2009 r., Czarna Woda, ul. Mickiewicza - pożar

O godzinie 14.14 Powiatowe Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP
w Starogardzie Gdańskim otrzymało zgłoszenie o palącym się obiekcie produkcyjnym
w Czarnej Wodzie przy ul. Mickiewicza.

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali palący się obiekt produkcyjny po wybuchu pyłu drzewnego w komorze suszarniczej oraz palący się las. Zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej Czarna Woda po przybyciu na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności udzieliły kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej osobie, która doznała obrażeń na skutek wybuchu (34- letni mężczyzna).

Pozostali ratownicy podjęli działania gaśnicze: w natarciu na palącą się część obiektu oraz las. Las palił się w odległości około 150 m od miejsca zdarzenia. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażaków z OSP Kaliska dowodzący akcją wprowadził ratowników zaopatrzonych w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz prąd wody do środka obiektu.

Po dotarciu na miejsce strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim przejęto kierowanie działaniami ratowniczymi. Kierujący działaniami ratowniczymi wprowadził kolejnych ratowników zabezpieczonych sprzętem ochrony dróg oddechowych do środka obiektu oraz na dach obiektu wraz z prądami gaśniczymi. Celem zapewnienia zaopatrzenia wodnego kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o zajęciu hydrantów znajdujących się na terenie sąsiadującego zakładu.

Następnie rozebrano instalacje technologiczną i wywieziono część trocin na zewnątrz budynku, gdzie zostały dogaszone. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał użytkowania części zakładu objętego pożarem. Po dogaszeniu zarzewia ognia wraz z właścicielem dokonano oględzin zakładu, a następnie przekazano teren zakładu wraz z placem składowym trocin i słomy właścicielowi do nadzorowania i zabezpieczania; natomiast w części dotyczącej pożaru lasu miejsce zdarzenia przekazano Leśniczemu Leśnictwa Czarna Woda.

W akcji trwającej do godziny 18.01 udział wzięło 22 strażaków ochotników z OSP Czarna Woda, Kaliska, Zblewo i Wieck oraz 8 strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej
w Starogardzie Gdańskim.

Straty oszacowano na około 40.000 zł., w tym budynki około 20.000 zł., a uratowane mienie oszacowano na około 1.000.000 zł.

Sporządził: mł. ogn. Karina Stankowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz