niedziela, 19 kwietnia 2009

Pinczyn. Przedszkolny konkurs recytatorski

Minęło już 5 lat, kiedy to po raz pierwszy, w Publicznym Przedszkolu w Pinczynie został zorganizowany Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: "Podróże przedszkolaka po świecie poezji dziecięcej". Tym samym te artystyczne wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz imprez pinczyńskiego przedszkola.Ostatniego dnia marca w Publicznym Przedszkolu w Pinczynie najmłodsi Gminy Zblewo mieli możliwość zaprezentowania swych ulubionych wierszy i ich interpretacji. Jest to jeden z konkursów o najliczniejszej rzeszy uczestników. W konkursie wzięły udział dzieci z Gminnego Przedszkola w Zblewie, sześciolatki ze Szkoły Podstawowej w Borzechowie oraz Szkoły Podstawowej w Bytoni i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pinczynie. W rezultacie w konkursie udział wzięło 21 uczestników.

Konkurs został poprzedzony realizacją bloków tematycznych związanych z prozą i poezją dziecięcą oraz wystawkami ulubionych książek i wierszy. Organizatorki konkursu: M. Loroch, W. Grobelna, R. Jodko i A. Wiśniewska - wychowawczynie z Publicznego Przedszkola w Pinczynie zadbały również o to, by podczas konkursu zostały zrealizowane założone cele: wdrażanie dzieci do zdrowego współzawodnictwa, rozwijanie ekspresji twórczej dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno poezji i prozy dziecięcej, kształtowanie umiejętności recytacji, odpowiednie modulowanie głosu i regulowanie oddechu.

Maluchy zainspirowane przez wychowawców grup przedszkolnych literaturą dziecięcą bardzo emocjonalnie podchodziły do swych pierwszych publicznych wystąpień. Nie zraziła ich nawet licznie zgromadzona publiczność i zaproszeni goście w osobach: Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki, Dyrektor ZKiW w Pinczynie Iwona Loroch Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie Sylwia Peka oraz redaktor Gazety Kociewskiej Mieczysława Krzywińska.


MALI RECYTATORZY

Bardzo miłą atmosferę podczas wystąpień przedszkolaków tworzyła bajkowa dekoracja sali oraz ciepłe słowa Dyrektor Iwony Loroch skierowane do dzieci. Nasi milusińscy recytowali wiersze zaproponowane przez wychowawców grup przedszkolnych oraz dobrane samodzielnie. W murach pinczyńskiego przedszkola rozbrzmiewały znane nam wszystkim wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, D. Gellner ale też można było usłyszeć utwory Cz. Janczarskiego, L. J. Kerna czy D. Wawiłow.


Konkursowym zmaganiom uważnie przysłuchiwało się jury, pani Anna Piłat, GizelaDering oraz Gabriela Miksza. Wieloletnie doświadczenie zawodowe pozwoliło naszemu szacownemu jury emerytowanych nauczycieli dostrzec niekwestionowanych laureatów tegorocznego konkursu. Nie dało się ukryć, że mali recytatorzy podbili serca jury , które mimo sympatii dla wszystkich uczestników musiało wyłonić najlepszych.

I tak, w grupie dzieci 3-4-letnich I miejsce zajęła Aleksandra Kubik z Publicznego Przedszkola w Pinczynie, która w brawurowy sposób recytowała swoją ulubioną bajeczkę "Trzy świnki", II miejsce otrzymała Alicja Sobczyk z Publicznego Przedszkola w Zblewie recytując wiersz, pt. "Piesek" D. Gellner, zaś III miejsce wywalczył Dariusz Szymański autorską interpretacją wiersza "Sowa" J. Brzechwy, zaś wyróżnienie trafiło do rąk Olgi Bielskiej ze Zblewa.

W grupie 5-latków niekwestionowanym zwycięzcą został Mateusz Tomasiak z Publicznego Przedszkola w Pinczynie recytując wiersz J. Brzechwy "Entliczek-Pentliczek", II miejsce przypadło Karinie Rueck z Borzechowa deklamującej wiersz "Tańcowała igła z nitką" J. Brzechwy, III równie zaszczytne miejsce otrzymała Monika Mazella z Publicznego Przedszkola w Zblewie za wiersz "Przyjęcie" D. Gellner, wyróżnienie otrzymał Konrad Brzeziński ze Zblewa.


W grupie dzieci sześcioletnich I miejsce wywalczyła, już nie po raz pierwszy, Marta Dobosz z Publicznego Przedszkola w Pinczynie wierszem, pt. "Dwa jeże" L.J. Kerna, II miejsce Miłosz Basara ze Szkoły Podstawowej w Bytoni recytując wiersz "Przyjaciele zajączka" L. Wiszniewskiego, a III miejsce trafiło do rąk Izabeli Iwanowskiej z Publicznego Przedszkola w Pinczynie deklamującej wiersz "Kwoka" J. Brzechwy, wyróżnienia natomiast otrzymali: Wiktoria Grobelna z Pinczyna, Radosław Goduński z Borzechowa, Julia Kamysz z Borzechowa i Martyna Pienschke z Bytoni.


WIELKIE ZAANGAŻOWANIE

Tegoroczny konkurs sponsorowała firma "Metalhesz" pana Henryka Smukały, "Dekpol" Heleny i Mariusza Tuchlin oraz "Elpol" pana Rafała Kosiedowskiego, "Sklep ogólnospożywczy" państwa Urszuli i Andrzeja Rytlewskich, Wójt Gminy Zblewo oraz Rada Sołecka Wsi Pinczyn. Dzięki hojności sponsorów możliwe było zakupienie nagród książkowych, dyplomów i zorganizowanie poczęstunku dla naszych małych artystów.


Miłośnikiem literatury, który również przyczynił się do uświetnienia imprezy okazał się też Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki, który zachwycony dziecięcymi występami dodatkowo nagradzał wszystkie dzieci pamiątkowymi książeczkami.

Wielkie zaangażowanie, zarówno wychowawców grup przedszkolnych, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół Gminy Zblewo, jak i środowiska lokalnego, pozwala nie tylko mile wspólnie spędzić czas, zorganizować najmłodszym ciekawe zajęcia, ale też kształtować dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość na piękno poezji.

Renata Jodko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz