poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Warsztaty Regionalne na Kociewiu

W dniach 23-26 kwietnia Ziemia Kociewska gościła studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Warszawskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Grupa ta licząca ok. 30 osób wzięła udział w Kociewskich Warsztatach Regionalnych zorganizowanych przez Koło Naukowe "Mozaika" (Uniwersytet Gdański) pod patronatem honorowym Senatora Andrzeja Grzyba.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Nie odbyłoby się ono również bez pomocy Rektora UG prof. dr hab. B. Lammka, Prorektora ds. Studenckich prof. UG, dr hab. J. Włodarskiego, Parlamentu Studenckiego oraz Gminy Osiek.

Studenci poznali malownicze zakątki Kociewia dzięki licznym wycieczkom. W stolicy Ziemi Kociewskiej mieli oni okazję spotkać się ze starostą i poznać historię regionu, działania na rzecz jego promocji oraz obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą walorów turystycznych Kociewia. Była ona doskonałym wstępem do warsztatów, jak i zachętą do zwiedzania malowniczych zakątków oraz licznych zabytków tego wciąż zbyt mało znanego regionu.

Okazji do zwiedzania i zachwytów było wiele, ponieważ już pierwszego dnia studenci odwiedzili dawną siedzibę komturów krzyżackich, czyli zamek w Gniewie. Dało to możliwość nie tylko poznania historii zamku oraz obejrzenia wystaw mieszczących się w jego komnatach, ale także podziwiania malowniczej scenerii okolic Gniewu z okien zamkowych wież.

Z okresu średniowiecza uczestnicy warsztatów przenieśli się w czasy bliższe współczesnym, mianowicie odwiedzili Muzeum Regionalne w Piasecznie. Jest ono miejscem, gdzie można zobaczyć i poznać zastosowanie najróżniejszych reliktów przeszłości, m.in. pierwsze pralki, żelazka czy dawno już nieużywane sprzęty rolnicze.

O zbiorach muzeum, które w dużej części zostały przekazane przez mieszkańców okolicznych miejscowości opowiadał z pasją pan J. Ejankowski. Dzień zakończył się spacerem po miejscowości Nowe, gdzie znajduje się malowniczy kościół oraz warsztatami tańca kociewskiego, które poprowadzili Mirosława Moeller i Grzegorz Oller, oboje z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Drugi dzień warsztatowy rozpoczął się wycieczką do Pelplina, gdzie studenci wsłuchiwali się w barwne opowieści Ryszarda Rogaczewskiego dotyczące historii katedry oraz znajdujących się w niej dzieł sztuki. Trudno było nasycić oczy mnóstwem wspaniałych malowideł, pięknem misternie rzeźbionych stall oraz kolorami witraży. Będąc w Pelplinie nie można nie odwiedzić również Muzeum Diecezjalnego, gdzie znajduje się kopia jednej z nielicznie zachowanych do naszych czasów egzemplarzy Biblii Gutenberga oraz bogaty zbiór sztuki sakralnej.

Po części wycieczkowej nastąpiła wyczekiwana część warsztatowa. Trwała ona dwa dni. Studenci w miejscowości Wycinki mieli okazję spróbować swoich sił w hafcie kociewskim pod czujnym okiem Stefanii Wielińskiej. Liczna grupa uczestników zdecydowała się wziąć udział w zajęciach rzeźbiarskich, które poprowadził Jerzy Kamiński. Pomimo faktu, iż rzeźba w drewnie nie jest zadaniem łatwym i drobne skaleczenia były udziałem większości "rzeźbiarzy", grupa osób zainteresowanych stawała się z każdą chwilą coraz większa.W tym samym czasie pozostali uczestnicy warsztatów podzieleni na dwie grupy poznawali tajniki fotografii oraz ćwiczyli tańce kociewskie takie jak koszykarz i korkarz. Warsztaty fotograficzne prowadził Zenon Usarkiewicz - fotograf mający na swoim koncie liczne wystawy i publikacje oraz założyciel Kociewskiej Izby Twórczości Ludowej w Wycinkach, w której odbyły się Kociewskie Warsztaty Regionalne. Umiejętności taneczne studentów doskonaliła Mirosława Moeller.

W czasie warsztatów uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się wiele na temat dialektu kociewskiego. Wiedzę teoretyczną przekazała im prof. Maria Pająkowska-Kensik - autorka licznych publikacji z dziedziny dialektologii, m.in. ,,Słowniczka gwary kociewskiej". Wiedzą praktyczną podzieliła się ze studentami Mirosława Moeller, która nauczyła ich kilku podstawowych zwrotów kociewskich oraz wraz z Grzegorzem Ollerem opowiedziała o kociewskich instrumentach muzycznych i zwyczajach, m.in. związanych z weselem.

O swoim zamiłowaniu do Ziemi Kociewskiej opowiedziała uczestnikom także pani Wójt Gminy Osiek ─ Stanisława Kurowska. W Izbie Twórczości Ludowej odbyło się także spotkanie z Senatorem Andrzejem Grzybem, który rozmawiał ze studentami o tym, czym jest dzisiaj tożsamość regionalna i jak wyglądało życie na Kociewiu przed laty.Warsztaty zostały zwieńczone wystawą sztuki związanej z Ziemią Kociewską. Odbyła się ona w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku. Można było na niej obejrzeć zdjęcia pokazujące piękno Kociewia, wśród których znalazły się fotografie wykonane przez Senatora Andrzeja Grzyba oraz prowadzącego warsztaty fotograficzne Zenona Usarkiewicza. Liczne prace rzeźbiarskie zaprezentował Jerzy Kamiński. Obok nich pojawiły się również rzeźby i hafty wykonane przez uczestników warsztatów. Wystawa była także okazją do promocji książki "Kociewie, serdeczne świata strony" zawierającej poezję i fotografie pięknych kociewskich zakątków.
Joanna Piotrkowska
Koło Naukowe Mozaika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz