wtorek, 19 lutego 2013

BARBARA FIERKA. Odwiedziny inspektorów ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals w szkole w Pinczynie

W dniu 5 lutego na zaproszenie opiekuna i uczennic realizujących projekt edukacyjny z biologii pt. ,,Pomagamy bezdomnym zwierzętom" do Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie przybyli Inspektorzy ds. Ochrony Zwierząt ze schronisku dla bezdomnych zwierząt w Starogardzie Gdańskim panowie Maciej Bujny i Jacek Lachs...

Schronisko prowadzone jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals. Znajduje w nim schronienie i troskliwą opiekę ok. 50 kotów i 100 psów. Wszyscy pracownicy schroniska w opiekę nad zwierzętami wkładają całe swoje serce oraz bezgranicznie poświęcają swój własny czas.


Uczennice kl. IIa gimnazjum: Anna Klein, Agnieszka Rutkowska i Natalia Dygner zajmujące się projektem edukacyjnym przeprowadziły z gośćmi obszerny wywiad, który został udokumentowany materiałem filmowym. Wynika z niego niestety smutna prawda mówiąca o tym, że wielu ludzi w bestialski sposób traktuje swoje zwierzaki. Jednak dzięki ludziom wielkich serc, takim jak pracownicy i wolontariusze schroniska, zwierzęta te zostają uratowane i objęte opieką w schronisku. Trafiają do nowych, miejmy nadzieję, na zawsze bezpiecznych domów. W schronisku działają wolontariusze, których praca opiera się głównie na wychodzeniu z psami na spacery. Ponieważ psów jest prawie sto, liczba wolontariuszy jest ciągle niewystarczająca. Dlatego też zachęca się wszystkie osoby, które chciałyby przynieść trochę radości pieskom w schronisku, do zostania wolontariuszem. Po przeprowadzeniu wywiadu panowie wraz z zespołem projektowym udali się do klas na spotkania z uczniami. Największą atrakcją tej wizyty okazał się być przywieziony przez inspektorów prześliczny szczeniaczek, przebywający obecnie w schronisku wraz z matką i rodzeństwem. Po wejściu gości wraz z zespołem projektowym do klas na widok pieska na twarzach dzieci natychmiast pojawiał się uśmiech. Dzieci z wielką radością i zadowoleniem głaskały przeuroczego szczeniaczka, który był tym zachwycony i przed wyjściem trzeba było go szukać wśród dzieci. Panowie inspektorzy przeprowadzili również z uczniami pogadanki na temat właściwego traktowania zwierząt, reagowania w sytuacjach zagrożenia ich zdrowia i życia oraz poinformowali o możliwościach adopcji psów i kotów ze schroniska w Starogardzie Gdańskim.


Uczestniczki projektu w ramach swoich działań zorganizowały wcześniej w szkole zbiórkę karmy dla psów i kotów. Dzięki wrażliwości i hojności naszych uczniów zebrano 42 kg karmy. Ania, Natalia i Agnieszka zostały również wolontariuszkami, które bywają w schronisku, aby wyprowadzać stęsknione spacerów pieski.


Niestety sytuacja finansowa schroniska nie jest wystarczająca. Brakuje głównie środków na zapewnienie zwierzętom opieki medycznej, ponieważ chorują, co jest skutkiem tak sporej ilości zwierząt i związanym z tym przenoszeniem się chorób. Schronisko wymaga również rozbudowy, która umożliwi też osłonięcie klatek od zimna, zwłaszcza w porach jesienno-zimowych.

Ludzie, którym los zwierząt w schronisku nie jest obojętny, mogą przekazać 1% podatku na rzecz schroniska.

Można to zrobić, wpisując w odpowiednią rubrykę zeznania podatkowego:

Pełną nazwę: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals.

Dodatkowo w rubryce ,,INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE":

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Starogardzie Gdańskim

Nr Krajowego Rejestru Sądowego 0000069730


Opiekun projektu - Barbara FierkaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz