poniedziałek, 4 lutego 2013

EUROPEJSKI Dzień Numeru Alarmowego 112 - 11 lutego 2013 r.

EUROPEJSKI Dzień Numeru Alarmowego 112 - 11 lutego 2013 r.

Europejski Numer Alarmowy 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze 3 aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od "9" lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie.


Z numerem 112 w dalszym ciągu funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe, czyli:
- Straż Pożarna - 998,
- Pogotowie Ratunkowe - 999,
- Policja - 997,
z których należy korzystać stosownie do zaistniałej sytuacji.

Idea dostosowania zasad alarmowania jednostek ratowniczych w naszym kraju wynika z potrzeby zapewnienia obywatelom odpowiednich standardów bezpieczeństwa obowiązujących w państwach stowarzyszonych, co wymaga stworzenia warunków do właściwego współdziałania Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowego oraz opracowania i wdrożenia stosownych procedur postępowania. Korzystanie z telefonu 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy, podobnie jak z dotychczasowych telefonów alarmowych.

Adresy stron propagujących i dostarczających informacje na temat zasad korzystania
i funkcjonowania numeru alarmowego 112:

www.ec.europa.eu/112 - strona Komisji Europejskiej prezentująca aktualne informacje dotyczące działania Europejskiego Numeru Alarmowego 112,

www.112.gov.pl - informacje o podejmowanych w Polsce działaniach dotyczących funkcjonowania numeru alarmowego 112 i pracach nad jego upowszechnianiem,

www.ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/index_en.htm - wersja dla dzieci
(z możliwością wyboru języka polskiego).


Co się stanie, gdy zadzwonię pod 112?

Operator odbierze zgłoszenie i zajmie się nim bezpośrednio lub przekaże je do odpowiednich służb (ratownictwa medycznego, straży pożarnej lub policji).

Podaj swoje nazwisko, adres i numer telefonu. Dane te są niezbędne do zidentyfikowania rozmówcy, a w szczególności uniknięcia wielokrotnych zgłoszeń dotyczących tego samego zdarzenia.

Nie rozłączaj się, jeżeli dodzwoniłeś się pod numer 112 przez pomyłkę! Powiedz operatorowi, że wszystko jest w porządku.


Kiedy dzwonić na 112?

Dzwoń pod 112 z telefonu komórkowego lub stacjonarnego w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest karetka, straż pożarna lub policja. Na przykład, jeśli jesteś świadkiem poważnego wypadku drogowego, zauważysz pożar w budynku lub włamanie.

Nie dzwoń pod 112 w celu uzyskania informacji o sytuacji na drogach, prognozy pogody i innych ogólnie dostępnych informacji. Niepotrzebne telefony pod numer 112 mogą spowodować przeciążenie systemu i narażenie życia tych osób, które naprawdę potrzebują wsparcia.
Fałszywe zgłoszenia mogą wpłynąć na czas reakcji podczas prawdziwych sytuacji alarmowych.mł. kpt. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz