poniedziałek, 18 lutego 2013

BEZPIECZNY INTERNET. Świat Sieciaków i Sieciuchów oraz zasady obowiązujące w Siecioplanecie

W lutym, już po raz dziesiąty, w prawie 100 krajach świata obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne hasło przewodnie Dnia Bezpiecznego Internetu to: "Serfuję. Respektuję."
W Zespole Szkół Publicznych w Borzechowie dnia 8 lutego br. obchody Dnia Bezpiecznego Internet połączono z Dniem Ochrony Danych Osobowych...Uczniowie klas IV-VI i I-III gimnazjum wzięli udział w ankiecie na temat "Bezpiecznego Internetu", obejrzeli ciekawe filmy i spoty, wysłuchali wykładu o ochronie danych osobowych oraz wzięli udział w dyskusjach na powyższe tematy. Ciekawym elementem spotkań było omówienie wyników ankiet i wspólnie określenie wniosków: "Każdy internauta ma prawo wykorzystywać Internet do zdobywania informacji, nauki i zabawy. Ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie, a podczas serfowania w sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników i ich praw."

Młodsi uczniowie szkoły podstawowej również poznali niebezpieczeństwa czyhające na nich w Internecie. Tego też dnia poznali Świat Sieciaków i Sieciuchów oraz zasady obowiązujące w Siecioplanecie. Zasady te znać powinien każdy. Oto one:

- W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.

- W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

- Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie.

- Jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy

- Stosuj zasady Netykiety. Netykieta to regulamin poprawnego zachowania się w Sieci, stworzony przez samych Internautów. Powinni ją znać wszyscy korzystający z Sieci. Wtedy nikt nie obawiałby się, że zostanie źle potraktowany w Necie.

Mamy nadzieję, że po cyklu ciekawych zajęć uczniowie naszej szkoły są świadomymi i rozsądnymi użytkownikami sieci.
Przy okazji zapraszamy na naszą szkolną stronę internetową: zspborzechowo.pl z mnóstwem aktualności
Monika Tomana


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz