wtorek, 24 września 2013

KRZYSZTOF TRAWICKI. Aby chleba naszego powszedniego...

Końcówka lata obfituje w wiele wydarzeń. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Miałem przyjemność uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego w Kleszczewie Kościerskim i Borzechowie. W tych miejscowościach zakończyliśmy termomodernizację szkół. Są one teraz ekologiczne, docieplone i bardzo kolorowe, a w Borzechowie z solarami na dachu na ciepłą wodę.

Życzę wszystkim pedagogom i uczniom szczęśliwego przebiegu tego roku szkolnego - aby był tak kolorowy, jak nasze gminne szkoły.Pięknym wydarzeniem było spotkania autorskie z Katarzyną Sturmowską w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie, która napisała książkę pod tytułem "Jeszcze zaświeci słoneczko", opartą na pamiętniku Franciszki Powalskiej. Zaproponowałem również, aby biblioteka w Pinczynie, która ma nową siedzibę przy Wiejskim Domu Kultury, była nazwana jej imieniem. Otwarcie biblioteki i nadanie imienia nastąpi 25 października o godzinie 13. Swoją wizytę zapowiedział pan senator Andrzej Grzyb, któremu w tym miejscu chciałbym podziękować za wsparcie finansowe wydania tej książki. Jest to już druga książka, niezwykle ważna dla Pinczyna, gminy i regionu, po wydanej dwa lata temu książce poezji pani Anny Juraszewskiej. Jeszcze wcześniej spod pióra profesora Tadeusza Linknera wyszedł tom poezji Małgorzaty Hillar urodzonej w leżącej niedaleko od Pinczyna Piesienicy. Wskazuje to na to, jak bardzo płodną w talenty była i jest ziemia pinczyńska.

Jeżeli już mówimy o płodności, to muszę powiedzieć, że z wielką radością uczestniczyłem w urodzinowym spotkaniu naszych zblewskich czworaczków. Najbardziej uradowana moją wizytą była Julcia, która chciała, żebym ciągle ją podrzucał. Jeszcze raz w moim "okienku" składam najserdeczniejsze życzenia czworaczkom - oby tak dalej pięknie się rozwijały, zdrowe i szczęśliwe. Na tle bardzo niedobrej statystyki, która podaje, że mamy w Polsce o wiele więcej zgonów niż urodzeń, takie wydarzenia, jak narodziny czworaczków i teraz ich urodziny, są szczególnie radosne. Cieszę się też, że póki co, mamy w naszej gminie dodatni wskaźnik demograficzny, a co się z tym wiąże, nie musimy zamykać szkół i jest duże zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolu. Dobrze też się dzieje, że sam Prezydent Rzeczpospolitej zaangażował się nie tylko swoim przykładem osobistym, ale i autorytetem Prezydenta we wspomaganie rodzin wielodzietnych i między innymi powołał Kartę rodzin wielodzietnych.

Jak przystało na końcówkę lata i początek jesieni w całym kraju mamy wysp dożynek i biesiad rolniczych. Tak też się dzieje w naszej gminie. Imprezy te kończymy w niedzielę 29 września Biesiadą Rolniczą. Jak tradycja każe, rozpoczniemy ją o godzinie 14 mszą świętą, a od godziny 15 będzie się działa przed budynkiem Urzędu Gminy. Tu składam gorące podziękowania wszystkim rolnikom, pszczelarzom, sadownikom, pracownikom przemysłu rolno-spożywczego i pracownikom inspekcji weterynaryjnej za trud i pot wylany na naszą Matkę Ziemię, aby - użyję tu słów odmawianych codziennie w modlitwie - chleba naszego powszedniego nie zabrakło. I żeby przyszły rok był, jeżeli chodzi o pogodę, podobny, ale zapłata za Wasz trud zdecydowanie lepsza.

Krzysztof Trawicki


ZAPROSZENIE

Wójt Gminy Zblewo Krzysztof Trawicki

Zaprasza wszystkich na Biesiadę Rolniczą, która odbędzie się dnia 29.092013 r. W godz. 15 - 20 na placu przy Urzędzie Gminy w Zblewie.

Program:

13.45 - zbiórka korowodu dużynkowego (koło fontanny)
14.00 - uroczysta Msza święta

15.00 - Biesiada

"Kociewska Bulwa 2013" - konkurs kulinarny

Występy zespołów muzycznych:

- "Lolek Orkiestra" z Zamościa
- "Akord" z Wójtem w składzie
- "Smile"
- stoiska wystawiennicze
- grochówka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz