wtorek, 24 września 2013

SMILE. Byliśmy na precastingach do Must Be The Music.

Wywiad z kierownikiem i członkami rewelacyjnego zespołu Smile, który istnieje przy Zespole Szkół Publicznych w Bytoni.

Jest Pan kierownikiem Smile. Kilka słów o sobie...

Nazywam się Marcin Piotrowski. Pracuję w ZSP w Bytoni na stanowisku pedagoga i nauczyciela muzyki. Z zawodu jestem pedagogiem i terapeutą. Mieszkam w Starogardzie.

- Jak zaczęła się Pana przygoda z muzyką?














Moja historia z muzyką zaczęła się, gdy miałem 7 lat, gdy dostałem pierwszą gitarę. Była plastikowa, do zabawy. Dostałem ją jako prezent (śmiech). Drugą gitarę, już do grania, dostałem od taty. Była to gitara rosyjska - akustyczna. Miałem wtedy około 8 lat. Uczyłem się gry u znajomego taty. Dostawałem kilka zadań, które musiałem zaliczyć.

Pana ulubiony rodzaj muzyki? Ulubione zespoły, wykonawcy?
Jazz... Lubię utwory wykonawców takich jak: Eric Clapton, Norah Jones, Grażyna Łobaszewska, zespół Dżem…

Czym jest dla Pana muzyka?
Moim hobby. Sprawia mi dużo przyjemności. Bardzo lubię słuchać "kawałki" w akustycznych aranżacjach.

Czy Smile to Pana pierwszy zespół?

Nie, grałem również w innych zespołach. M.in. była to schola "Exodus", która działa przy parafii św. Mateusza w Starogardzie. Graliśmy razem przez 8-9 lat. Osiągaliśmy rożne sukcesy, m.in. I miejsce w konkursie piosenki religijnej w Tucholi. Grałem również w innym zespole. Od dwóch lat gram w zespole Smile.


Kto wchodzi w skład zespołu Smile?

W zespole śpiewa piętnastu uczniów - są z naszej szkoły, jak również ubiegłoroczni absolwenci. Mamy dwóch młodych gitarzystów: Artura Bukowskiego i Sebastiana Pienschke, trąbkarza Pawła Rząskę oraz, od niedawna, perkusistę Jakuba Krefta. Mamy również troje solistów: Alicję Herman, Natalię Jaworańską i Pawła Rząskę.
Niedawno odeszła od nas czwarta solistka Agata Zimnak. Ważnym elementem zespołu jest chórek, który tworzą: Miriam Fierek, Agata Wirkus, Natalia Para, Agnieszka Dorawa, Angelika Głogowska, Weronika Milewska, Michalina Zimnak oraz Tomek Sobczak. Pomaga nam też mój przyjaciel Marcin Rekowski, który gra na instrumentach klawiszowych.

Jakie piosenki śpiewacie?
Zaczęliśmy od piosenek religijnych. Potem narodził się pomysł, by nagrać płytę z coverami polskimi i angielskimi. Mamy m.in. piosenki Erica Claptona, Grażyny Łobaszewskiej… Razem znajduję się na niej siedem utworów, w tym dwa bonusy.




Teraz rozmawiamy z członkami zespołu…


Chłopaki… Co was najbardziej mobilizuje do grania?
Artur i Sebastian: Wzorujemy się na Panu Marcinie. Granie na gitarze to nasze hobby, nasza pasja. Dzięki zespołowi potrafimy więcej.

A wy, dziewczyny? Co was mobilizuje do śpiewania? Jakie piosenki wolicie śpiewać (polskie, angielskie)? I dlaczego właśnie Smile?
Alicja i Natalia: Śpiewanie to nasza pasja. Motywacją są różne konkursy, np. konkurs piosenki angielskiej czy poezji śpiewanej. Wolimy śpiewać piosenki angielskie z tego względu, że są prostsze do zinterpretowania. Z polskimi jest nieco trudniej -szczególnie ze znanymi artystami. Hmm, dlaczego zespół Smile? ...Znalazłyśmy się w nim, ponieważ Pan Marcin potrzebował ludzi do śpiewania na apel szkolny. Dopiero potem okazało się, że zespół już funkcjonował, ale nieoficjalnie. To był przypadek.

Jakie osiągnięcia macie na swoim koncie?
Alicja: Nagraliśmy płytę, o której wspominał Pan Marcin, i która znalazła się w "Radio Głos".
Sebastian: Dostaliśmy główną nagrodę w dziedzinie kulturalno-oświatowej podczas Gali Rozdania Nagród Wójta Gminy Zblewo, która odbyła się w Restauracji K2 w Borzechowie. Dzięki temu byliśmy również w TVP info Gdańsk. Bardzo się cieszyliśmy z tego wyróżnienia. Tam też po raz pierwszy wystąpił z nami Jakub Kreft (perkusista).
Artur: Byliśmy również na precastingach w Gdańsku do kolejnej edycji programu Must Be The Music. Niestety nie udało nam się przejść dalej, ale dostaliśmy bardzo cenne wskazówki, które wzięliśmy sobie do serca.

Czy macie również własne teksty piosenek?
Marcin P.: Jeszcze nie, ale mamy w planach tworzenie własnych utworów.

Bardzo dziękujemy za odpowiedzi i mamy nadzieję, że jeszcze o Was wiele usłyszymy.
Alicja Herman


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz