niedziela, 22 września 2013

PIOTR TRYKOWSKI. W moich domach koszt energii do ogrzania (z wodą użytkową) – 1200 zł rocznie!


Z Piotrem Trykowskiem, właścicielem Zakładu Produkcyjno-Handlowego Galant w Dąbrowie (gmina Kaliska) rozmawia Tadeusz Majewski

- O powstaniu twojej firmy i jej historii przeczytałem na stronie www.zphgalant.pl. Z zamieszczonych tam informacji wynika, że cały czas - ogólnie mówiąc - robiliście elementy z drewna pod budownictwo. I że teraz też robicie, ale to już wyższa półka pod względem technologii. Historię pozostawmy, choć jest godna upamiętnienia, porozmawiajmy o dniu dzisiejszym firmy.
- Dzisiaj produkujemy nietypowe elementy konstrukcyjne i związane z domami oraz "produkujemy" domy.

- Ciekawi mnie zwłaszcza to ostatnie. Domy interesują wszystkich, budzą wielkie emocje i wszyscy, jak na piłce nożnej, się na nich znają, to znaczy na architekturze i budownictwie. Miło będzie otworzyć cykl w portalu o budowie nowoczesnych domów. Czy firma Galant "produkuje" domy od niedawna?

- Nie. Zaczęło się w 1994 roku od drewnianych elementów. A domy stawiałem 15 lat temu. Postawiłem w sumie ze czterdzieści. Już wtedy rysowałem. Dziś też rysuję, ale Arek wprowadza te rysunki do komputera, tak że wszystko jest opracowywane komputerowo, czyli bardzo dokładnie. Podobnie jest z drewnem. Kiedyś było zwykłe, przecierane na traku, a dzisiaj mam cały nowoczesny park technologiczny, dzięki któremu wznosimy dom w sposób nowoczesny, czyli między innymi niesłychanie precyzyjny. Dzisiaj produkujemy domy tylko z drewna klejonego, obrabiane na CNC, komputerowo, sterowane numerycznie. To najnowsza technologia. Nasze maszyny zapewniają obróbkę elementów w 3D, czyli możesz na nich zrobić szklankę czy kulę.- Ten park maszynowy widziałem. Godne podziwu...Przyjmijmy, że jestem twoim klientem. Przyjeżdżam do biura w Dąbrowie i chcę zamówić energooszczędny drewniany dom. Od czego się zaczyna rozmowa?

- Wybierasz sobie projekt jakiego domu z iluś tam tysięcy propozycji, które są dostępne w internecie, katalogach czy w formach projektowych.
- Czy w twojej firmie też mogę wybrać?

- Też. Uściślając - współpracujemy z biurem konstrukcyjnym, które może zaprojektować dom bądź adaptować tradycyjny dom do naszej technologii.

- Aha. Weźmy to drugie. Czyli mam jakiś projekt domu, który miał być stawiany w tradycyjnej u nas technologii, na przykład z pustaka, a tutaj "przełoży" się ten projekt na konstrukcję z drewna?

- Tak. Przyjeżdżasz, przedstawiasz projekt i akceptujesz naszą technologię - dom z drewna. Nie robimy murowanego. Główną myślą w naszej adaptacji jest to, że robimy w tej samej bryle budynek znacznie cieplejszy.

- Zanim do tego przejdziemy, pytanie: ile czasu będę czekał, aż zbudujesz ten dom?

- Po trzech miesiącach od momentu załatwienia wszystkich spraw dom będzie już stał. Wszystko będzie tak samo jak w projekcie, tylko wybudowane z drewna, w ciężkim szkielecie niemieckim.

- Z piwnicą?

- Piwnica to kwestia fundamentu. Życzysz sobie lub nie. Oczywiście jest możliwe wykonywanie fundamentu przez naszą firmę. Zdarza się, że klient przygotowuje fundament sam, zgodnie z projektem.

- A co to znaczy "w ciężkim szkielecie niemieckim"?

- Jest to inna technologia niż kanadyjska. W kanadyjskiej jest tak zwany lekki szkielet. Grubość części konstrukcji ściany określonej przez słupki wspornikowe wynosi 38 mm. Nasza konstrukcja zdecydowanie się różni wytrzymałością, gdyż te elementy konstrukcyjne są znacznie grubsze. Grubość określana przez te słupki wynosi od 50 do 110 mm.
- Jak wygląda ściana domu, który chcę zamówić, w przekroju?

- Na całkowitą grubość ściany - zaczynamy od zewnątrz - składają się: warstwa ocieplająca: styropian lub wełna 12 cm, dylatacja - 1,2 cm, wiatroizolacja - folia izolacyjna, wodoodporna płyta OSB3 - 1,2 cm, docieplenie - wełna mineralna - 15 cm, listwowanie poziome 5 na 5 cm co 40 cm, które stabilizuje ścianę i umożliwia uzbrojenie w różne instalacje, np. centralne ogrzewania, elektryczną, centralne odkurzanie (wszystko się zmieści w tych 5 cm), następnie znowu płyta OSB 1,2 cm, a do niej jest przykręcana płyta kartonowo-gipsowa 1,2 mm. W sumie grubość ściany wynosi ok. 37 cm, a z pustaka ma 25 cm plus styropian. Czyli oszczędzamy gdzieś 10 cm na grubości ścian wewnętrznych. Innymi słowy opierając się na tym samym projekcie mamy więcej powierzchni mieszkalnej. Ale co najważniejsze - właściwości cieplne są trzykrotnie lepsze od ściany tradycyjnej. Współczynnik K wynosi 0,128 - 0,130 na 1 metr kwadratowy, a w tradycyjnym budownictwie około 0,3 - 0,35 na metr kwadratowy.

- A okna?

- Okna według życzenia klienta, ale sugerowane są trzyszybowe z PCV, specjalne do budownictwa niskoenergetycznego.

- Czy Polacy ciągle jeszcze nie mają zaufania do budownictwa szkieletowego z drewna, bo się zawali, zdmuchnie wiatr itp.?

- Kiedyś tak było, teraz już nie. Klienci już doskonale wiedzą, że ta konstrukcja nośna i wiązanie wytrzyma najcięższe obciążenie stropu i dachu z dachówek cementowych, a nawet i trawę. Robiliśmy konstrukcję budynku restauracji w Starej Kiszewie, na dachu którego rośnie trawa.

- To twoja firma?! Śledziłem tę budowę. Ale nieco później. Obserwowałem, jak firma z Gorzowa kładzie trawę na tym dachu na specjalnej siatce. To podobno u nas coś pionierskiego. No i ciężkie tony na dach. Myślałem, że ta konstrukcja nośna jest z betonu... Widzę, że nasze budownictwo domów jednorodzinnych szalenie prędko się zmienia. Łapiemy nowinki z Zachodu?

- Ale to nie dotyczy tylko estetyki bryły. Motorem tego wszystkiego, tych wszystkich zmian, są kwestie związane z kosztami energii potrzebnej do ogrzewania domu. Poszukiwanie najlepszych rozwiązań, budownictwa energetycznego. I takie są budowane przez nas domy. W stu procentach spełniają parametry i normy umożliwiające zastosowanie ogrzewania budynku pompą ciepła czy panelami, które produkują prąd.
- Jak to wygląda konkretnie, czyli w złotówkach dla powiedzmy domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych?

- Koszt energii w takim budynku kształtuje się na poziomie 1200 zł rocznie, przy czym w tym jest wliczony koszt uzyskania ciepłej wody użytkowej.

- Często mówisz o nowej technologii. Ile domów w niej postawiłeś co ona daje?

- W nowej technologii "całej ściany" wybudowaliśmy pięć. Ale budujemy tę nową ścianę dopiero od 2 lat... Umaszynowienie i cyfryzacja procesu obróbki umożliwia wykonanie elementów do budownictwa z bardzo dużą precyzją, co jest niezbędne, jeżeli chcemy mówić o domu energooszczędnym. Taki dom musi być idealny szczelny, spasowany. Ta technologia jest po to, by osiągnięć właściwe parametry.

- A ile zapłacę za taki dom?

- Ceny nie są większe niż tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. Bonusem jest trzykrotnie lepszy współczynnik energooszczędności, co później wychodzi w rachunkach.

- Ostatnio sporo się mówi o domu pasywnym, energetycznie samowystarczalnym. Znam nawet taki w gminie Zblewo. Co sądzisz o takich domach?

- Jestem przeciwnikiem takiego budownictwa, mimo że nasza ściana spełnia parametry budynku pasywnego. W budynku pasywnym nie możesz otwierać okien. Nie chciałbym być więźniem swoich apartamentów.

ZE STRONY INTERNETOWEJ

Budownictwo lekkie potocznie zwane "szkieletowym", stosowane w Ameryce Północnej od ponad 150 lat, także w naszym kraju zdobywa coraz więcej zwolenników. Najczęstszym hamulcem przy wyborze tej technologii jest pytanie o trwałość takich domów. Otóż domy te wykonane w prawidłowy sposób oraz z właściwych materiałów trwałością nie tylko dorównują ale nawet przewyższają domy murowane. Współpracujemy z takimi firmami, jak "Ener-kap" oraz "MegaTerm" (linki na dole strony), aby budować energooszczędne bezobsługowe domy drewniane o niesamowicie niskim współczynniku przenikania ciepła. Domy te są bardzo "ciepłe" ze względu na konstrukcję przegrody oraz precyzję jej wykonania.

Poniżej przedstawiamy świadectwo energetyczne wybudowanego przez nas domu:

- Świadectwo charakterystyki energetycznej

- Roczny koszt eksploatacyjny budynku mieszkalnego

Opis konstrukcji przegrody domu w wykonanego w konstrukcji szkieletowej (od zewnątrz):

1. Styropian 12 cm
2. Dylatacja 1,2 cm
3. Wiatroizolacja
4. Płyta OSB 1,2 cm
5. Konstrukcja ściany ocieplana watą 15 cm
6. Łaty docieplane watą 5 cm
7. Płyta OSB 1,2 cm
8. Paroizolacja
9. Płyta gipsowo-kartonowa 1,25 cm

Budowane przez nas domy drewniane są energooszczędne i ekologiczne. Drewno konstrukcyjne potrzebne do budowy domu jest suszone komorowo do maksimum 18% wilgotności, czterostronnie strugane ze sfazowanymi krawędziami. Dzięki temu drewno pozbawione jest zarodników grzybów, larw i innych owadów. Ponadto strugane drewno jest mniej podatne na ogień.

Elementy drewnianych ścian są obrabiane od początku procesu budowy w zakładzie firmy na najnowszych i profesjonalnych maszynach. Do cięcia używamy traków WOOD-MIZER, pozwalających bardzo precyzyjne i oszczędnie dociąć materiał. Obróbka finalna jest wykonywana na obrabiarkach WEINIGA z wykorzystaniem najnowszej technologii. To właśnie profesjonalna technologia pozwala nam na stosowanie wrzecion narzędziowych o dużych prędkościach i precyzji.

Elementy konstrukcji dachu oraz stropu są wykonywane z drewna klejonego produkowanego przez nasza firmę. Poklejone elementy są następnie obrabiane na 5-cioosiowych maszynach CNC produkcji polskiej firmy FANUM, dzięki czemu elementy te są wykonane z niespotykaną precyzją.

Mamy możliwość adaptacji każdego projektu dostarczonego przez państwa dzięki oprogramowaniu dedykowanemu konstrukcjom drewnianym Dietrich"s.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz