sobota, 4 października 2014

MARTA GAŁECKA. Przeciętną książkę (300 stron) ,,pochłania" w około 30 minut!!

Czy chcielibyście przeczytać w wakacje 25 książek? Niemożliwe? A jednak!

Hubert Korzeniewski - mistrz szybkiego czytania w I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim przeczytał w minione wakacje właśnie 25 książek! Wszystko to dzięki niezwykłemu kursowi szybkiego czytania, który w zeszłym roku sprezentowała nam nasza szkoła w ramach projektu ,,Młodzi Zdolni".


Kiedy rozpoczynaliśmy kurs, każdy z nas czytał średnio 250-300 słów/minutę. Kiedy kurs dobiegał końca, niektórzy osiągali nawet zadziwiający wynik 3-4 tysiące sł./min.! Hubert na konkursie szybkiego czytania, którego został zwycięzcą, czytał 9 tys. sł./min.

Na czym polegał kurs?

Pełna nazwa całego przedsięwzięcia brzmi: ,,Kurs szybkiego czytania i metod efektywnego uczenia się". Wykonywaliśmy wiele ciekawych i często zaskakujących ćwiczeń, dzięki którym mogliśmy m.in. poszerzyć swoje pole widzenia, ćwiczyć widzenie miękkie-szerokie, pozwalające za jednym rzutem oka ogarnąć większą część tekstu lub trenować pamięć fotograficzną poprzez ćwiczenia polegające na rzucaniu dwiema, a później trzema kostkami do gry, zakrywaniu ich ręką i próbie zapamiętania ilości wyrzuconych oczek. Czytaliśmy książki ze specjalnym wskaźnikiem i uczyliśmy się czytania wybiórczego oraz szybkiego przerzucania kartek. Wyjątkową umiejętnością nabytą przez nas na kursie jest również żonglowanie. Uczyliśmy się żonglować, aby w przerwach w czytaniu czy nauce móc w ten sposób odprężyć mózg. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat działania najlepszego i najbardziej skomplikowanego komputera na świecie - ludzkiego mózgu właśnie. Kiedy się uczymy, warto słuchać muzyki. Ale nie byle jakiej, tylko muzyki klasycznej, ponieważ pobudza ona do działania, poprawia koncentrację uwagi, redukuje stres, pomaga w zapamiętywaniu i synchronizuje pracę obu półkul mózgowych. Niezwykle istotną rolę w procesie zapamiętywania odgrywają również sen i relaks.

Trenerki prowadzące kurs bez przerwy motywowały nas do działania. Naszym hasłem przewodnim stały się słowa F. Roosevelt"a : ,,Musicie robić rzeczy, o których myślicie, że ich nie potraficie robić". Niektóre osoby wyjątkowo wzięły sobie to do serca. Dzięki odrobinie talentu, ale przede wszystkim solidnej i uczciwej pracy osiągnęły spektakularny sukces. Mistrz - Hubert czyta różnorodną literaturę, interesuje go twórczość wielu autorów. Przeciętna książkę (300 stron) ,,pochłania" w około 30 minut, więc spokojnie, w jedno popołudnie może pozwolić sobie na przeczytanie kilku pozycji. Opowiedział mi, że umiejętność szybkiego czytania jest bardzo przydatna np. w księgarni… Może zaszyć się w kącie i przeczytać książkę bez jej kupowania. Mówi też, że jeśli czyta do 3-4 tys. sł./min., to w pełni rozumie tekst. Jeśli czyta się szybciej, najważniejsze jest, by wyłapywać tylko najważniejsze informacje. Hubert krótko wszystko podsumował ,,Kurs jest świetnym pomysłem, każdy może jak się przyłoży."

Fot. Magdalena Lipka

Magdalena Lipka - moja koleżanka z klasy, której również świetnie idzie szybkie czytanie, czyta lektury szkolne po kilka razy, potem wyniki sprawdzianów są oczywiste…same szóstki! Szersze pole widzenia przydaje jej się nawet na wf-ie! Wydawać by się mogło, że nabyte umiejętności dotyczą tylko czytania i nauki, ale, jak widać, niekoniecznie. Magda zwróciła uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt kursu - nauczyliśmy się wykonywać mapy myśli. Jest to wyjątkowo przydatne w robieniu notatek i efektywnym uczeniu się, np. biologii. Metody pamięciowe znajdują wszechstronne zastosowanie w szkole.

Ja osobiście jestem zachwycona pomysłem przeprowadzenia kursu dla uczniów mojej szkoły i samym jego przebiegiem. Uczniowie zaangażowali się we wszystko z pasją i zacięciem, dzięki czemu do czegoś doszli. Wiemy, że zdobyta wiedza, umiejętność szybkiego czytania, sporządzania notatek, efektywnego zapamiętywania i uczenia się zaprocentuje w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji i nauczycielom!

Marta Gałecka


Koło dziennikarsko-twórcze OPP

Mapa myśli autorstwa Magdy Lipki
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz