wtorek, 28 października 2014

To jest w najwyższym stopniu podejrzane! - stary Starogard, dyskusja z FbNie, nie, nie, nic o historii! Mam poważne pytanie natury prawnej, a wiąże się ono z tym, że przeglądając zawartość moich archiwów znajduję rzeczy, których absolutnie nie powinienem posiadać, tymczasem w sposób oczywisty je posiadam. To jest w najwyższym stopniu podejrzane!


Dotyczy to przede wszystkim SKANÓW starych zdjęć i pocztówek, na przykład tych trzech zaprezentowanych poniżej. Nie mam pojęcia, skąd one i kiedy się u mnie znalazły. Mam SKAN najstarszego zdjęcia - ORYGINAŁ (ze zbiorów bodajże Józefa Walińskiego) - prezentowano kiedyś na wystawie. Gdy to zdjęcie ujrzałem, aż mnie coś ścisnęło w dołku - nagły przypływ zdumienia, zachwytu, pożądania oraz nieokreślony smutek, że to nie jest moją własnością, którą zamknąłbym w sejfie i nikomu nie pokazywał. A sejf zamknąłbym w niedostępnym pomieszczeniu z napisem Securitate. Chodziło jednak o oryginał, a z posiadaniem oryginału jest jak z miłością. Tymczasem ja mam nędzne piksele i nawet nie wiem skąd. To tak jakbym miał Mona Lisę z pudełka czekoladek. Ze dwa lata temu oryginały pocztówek (około 100) pożyczał mi do zeskanowania Andrzej Wrzoskiewicz, dzięki czemu znacznie wzbogaciłem stronę starych zdjęć w swoim portalu. - Proszę je udostępnić. Po to przecież są - rzekł mi wtedy Andrzej, co bardzo mi się podobało. Nie wnoszę też sprzeciwu, gdy ktoś "pobiera" ode mnie te skany, nawet gdy je obrabiam i kadruję (inna sprawa, że mógłby podać źródło). Niech pobiera, po to przecież są. Niech pobiera, inni - fachowcy niech analizują i piszą prace naukowe. Proszę mi podpowiedzieć, jak to jest od strony prawnej. Jeżeli wszystko OK, to zasypię setkami a może tysiącami skanów innych zdjęć Facebooka, w którym jakże piękna, że tak powiem egalitarna jest funkcja "udostępnij". Jeżeli stoi to w niezgodzie z prawem, jak najszybciej wykasuję, zanim sobie udostępnicie.


Zdjęcie użytkownika Tadeusz Majewski.

Tadeusz Majewski Lubię to!"}" title="Lubię to" role="button" href="https://www.facebook.com/tadeusz.majewski.56" class="UFILikeLink">Lubię to! · · Udostępnij Wiesiek Sowiński, Wojciech Max Nadolski, Ziemowit Porożyński i 33 inne osoby lubią to. Maria Zofia Gajewska-Wozniak Naprawde nie rozumiem Skoro jest udostępnij , nie rozumiem 25 października o 22:48 · Nie lubię · 1 Mariusz Kurowski Wszyscy zwracają uwagę na wieżę kościelną, prawda? A kto zwrócił uwagę na budynek w lewym rogu zdjęcia? Na jednym z piątkowych spotkań dostałem od Ciebie zestaw 4 pocztówek. Jedna z nich jest datowana na 14.8.1904 rok. Budynek został przebudowany, dobudowano jedno piętro po tej dacie. Podobnie zresztą jak 4 budynek od lewej na pierwszym zdjęciu, ten z oknem na poddaszu. I również ten na prawo od kościoła. Mieszkańcy i miasto się rozwijało skoro stać ich było na takie przebudowy. 25 października o 22:50 · Nie lubię · 4 Tadeusz Majewski Mario, wprowadziłem w tej gawędzie zmiany, żeby była czytelniejsza. Wersalikami dałem SKAN i ORYGINAŁ. ... Temat jest ciekawy. Miałem kiedyś niezręczną sytuację. Zgłosił się do mnie zbieracz pocztówek z zarzutem, że udostępniłem publicznie w moim portalu SKAN jego ORYGINALNEJ POCZTÓWKI. I rzeczywiście tak było, ale obaj nie mogliśmy zrozumieć, jak to się stało, że ten SKAN był u mnie w komputerze. Mam mnóstwo SKANÓW starych zdjęć, jakie robiłem przez sporo lat prowadzenia gazet i pisania tekstów - SKANÓW czyichś zdjęć. Nie wiem np. kto ma ORYGINALNE ZDJĘCIA tych trzech skanów, jakie tutaj dałem. Możliwe, że ten ktoś się przyczepi, chociaż przecież ktoś kiedy mi te SKANY dał. Niektórzy zbieracze nie lubią upubliczniania tego, co mają w swoich zbiorach w wersji cyfrowej, co zresztą rozumiem (to w dużym stopniu przekreśla sens wydawania tych zdjęć w wersji papierowej). Ja jednak uważam, że obowiązkiem jest ich najszersze upublicznienie w interesie wszystkim, przede wszystkim w celu badania historii. Nieźle to upublicznia Stary Starogard. Dobre źródło starych zdjęć do ewentualnych opisów, bo tego na tej stronie niestety brakuje. 26 października o 09:34 · Edytowany · "}" class="UFILikeLink">Lubię to! · 2 Mariusz Kurowski pod tym linkiem jest chyba najpełniejsze wyjaśnienie tej kwestii http://www.wiadomosci24.pl/.../problemy_z_prawem... i kolejny tym razem z forum http://odkrywca.pl/widokowki-z-sieci-a-prawo-autorskie... . A tylko taki przypadek mógłby być źródłem probl...Zobacz więcej Problemy z prawem autorskim...? Czytaj w kategorii Media artykuł: Rozpoczynając cykl odpowiedzi na pytania, dotyczące problematyki prawno-autorskiej, zachęcam do poruszania nurtujących Was kwestii.... wiadomosci24.pl|Od: Polskapresse Sp. z o.o. 26 października o 06:17 · Nie lubię · 2 · Usuń podgląd Tadeusz Majewski Napisz komentarz…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz