poniedziałek, 11 stycznia 2010

Kronika strażacka - 28.12.2009 - 10.01.2010

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 28.12.2009 r. - 10.01.2010 r.


1. 07.01.2010 r., Starogard Gdański - miejscowe zagrożenie (tlenek węgla)

Po przybyciu do Szpitala Św. Jana strażacy zastali przyjętą na Szpitalny Oddział Ratunkowy kobietę z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Przy użyciu miernika ToxCO dokonano pomiaru stężenia COHb we krwi u pacjentki. Stężenie wskazane przez miernik wyniosło 15%COHb, co daje wskazanie podtrucia tlenkiem węgla. Lekarz dyżurny podjął stosowne działania co do pacjentki. W trakcie rozmowy z poszkodowaną ustalono, iż poczuła się źle biorąc kąpiel we własnym domu, gdzie mieszka wraz z rodziną. Wobec powyższego zastęp straży pożarnej GLBA udał się pod podany adres celem rozpoznania stężeń tlenku węgla panujących w domu. Pomiarów w mieszkaniu dokonano w obecności syna poszkodowanej. Pomiar w łazience wyniósł 3 ppm (zastano tam otwarte okno), w piwnicy przy piecu centralnego ogrzewania stężenie wyniosło 4 ppm. Zakazano korzystania z piecyka gazowego JUNKERS do czasu przeglądu przez kominiarza ciągów wentylacyjnych i spalinowych.


2. 09.01.2010 r., Starogard Gdański - miejscowe zagrożenie

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali ekipę Pogotowia Gazowego w mieszkaniu. Pracownicy twierdzili, że podtruciu uległa kobieta mieszkająca w tym lokalu. Za pośrednictwem Powiatowego Stanowiska Kierowania zadysponowano karetkę Pogotowia Ratunkowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wykonali pomiar stężenia tlenku węgla w mieszkaniu. Pomiar wykazał 79 ppm w pokoju (w pomieszczeniu, w którym przebywała osoba poszkodowana). W międzyczasie dokonano pomiarów COHb u osoby poszkodowanej - pomiar wykazał 13,5 COHb. Mieszkanie zostało przewietrzone. Dopływ gazu do przepływowego podgrzewacza wody odłączyli pracownicy Pogotowia Gazowego. Kolejne pomiary wykazały 3 ppm, a po około 10 minutach kolejny pomiar wykazał 0 ppm. Za pośrednictwem Powiatowego Stanowiska Kierowania powiadomiono o zdarzeniu Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie. Pomiarów dokonywano u osoby poszkodowanej
w obecności lekarza Pogotowia Ratunkowego.


7. 09.01.2010 r., trasa Lubichowo-Zelgoszcz - miejscowe zagrożenie (wypadek drogowy)

Na miejscu zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy po bocznym uderzeniu
w drzewo, częściowo znajdujący się na jezdni. W wyniku wypadku poszkodowana zastała kobieta kierująca pojazdem. Kobieta była uwięziona w pojeździe. Była nieprzytomna w chwili przybycia straży pożarnej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Strażacy-ratownicy z OSP Lubichowo przystąpili do uwolnienia kobiety z uszkodzonego pojazdu. W trakcie uwalniania kobieta odzyskała przytomność. Po przyjeździe zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz karetki Pogotowia Ratunkowego uwolniono i ewakuowano kobietę z pojazdu
i przekazano obsłudze Karetki. Po czynnościach dochodzeniowo-śledczych Policji uszkodzony samochód załadowano na lawetę pomocy drogowej.


W dniach od 4 do 10 stycznia 2010 roku zastępy Straży Pożarnej 6 krotnie wyjeżdżały do pojazdów, które ugrzęzły w zaspach śnieżnych.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz