niedziela, 3 stycznia 2010

"Radosna Szkoła" w Pinczynie

7 grudnia2009 r. okazał się dla najmłodszych uczniów naszej szkoły dniem wyjątkowym. Kiedy dzieci przyszły w poniedziałek rano na lekcje, przywitał je zupełnie odmieniony korytarz, który zamienił się we... wspaniałą salę zabaw. A to wszystko dzięki Rządowemu Programowi "Radosna Szkoła".Program został opracowany w odpowiedzi na Nową Podstawę Programową, obowiązującą od 1 września 2009 roku. m.in. z powodu rozpoczęcia nauki w szkole przez dzieci 6-letnie. W ramach tego programu nasza szkoła otrzymała fundusze na wyposażenie` sali zabaw.
Radość naszych uczniów była ogromna i nie trzeba było ich zachęcać do wypróbowania nowych zabawek. I już po chwili na naszym przestronnym korytarzu dzieci skakały na kolorowych piłkach, budowały konstrukcje z dużych miękkich klocków w kształcie różnorodnych figur geometrycznych, a także "pływały" w basenie wypełnionym wielokolorowymi piłeczkami. Zmęczone wesołą zabawą dzieci mogły odpocząć na miękkich kanapach dostosowanych do ich wzrostu.

Pamiętając o tym, że młodszy wiek szkolny to czas dynamicznego rozwoju zdolności motorycznych dziecka, który będzie wpływał na poziom możliwości ruchowych w późniejszym wieku, jesteśmy ogromnie szczęśliwi, iż udało się pozyskać środki na tak wspaniały cel dla naszej szkoły.

Sala zabaw jest bardzo przydatna również podczas zajęć wychowania fizycznego. Gry i zabawy ruchowe dla dzieci przy użyciu nowych przedmiotów nie tworzą zamkniętego programu, ale przy dużej kreatywności prowadzącego zajęcia mogą służyć wielu ciekawym i kształcącym zajęciom.

Kolejnym ważnym aspektem, nie do przecenienia, jest fakt, iż nasi uczniowie klas I-III mają w szkole możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu i zabawy, właściwej dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, w połączeniu z kształtowaniem koncentracji uwagi, zdolności manualnych i precyzji ruchu. Poprzez zabawę, czyli to, co dzieci lubią robić najbardziej, usprawniają one koordynację wzrokowo-ruchową, jak również umiejętności w zakresie małej i dużej motoryki.

Wszystkie pomoce dydaktyczne, w jakie wyposażona jest nasza sala zabaw, są kolorowe, estetyczne, miłe. Naszym uczniom sprawiły one wielką Mikołajkową niespodziankę. Ale są one również ogromnym prezentem dla nas, nauczycieli. Poprzez zabawę będziemy wprowadzać naszych uczniów w świat opanowywania nowych umiejętności, będziemy wyrównywać ich deficyty, wszechstronnie rozwijać. Pomoce dydaktyczne ułatwią realizowanie nowej podstawy programowej. Pozwolą na wszechstronny rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym.

Bożena Nadolska i Beata Trygalska
Kinga Dobrzyńska i Krystian Szyc klasa IbWiktoria Bireta, klasa IbWiktoria Grobelna i Oliwia Wagga klasa IbWojciech Cześnikowski i Krystian Szyc z klasy IbKonstrukcje z klocków Agata Marciniak i Angelika Jurkiewicz klasa IIIbKacper Bogun, klasa IIIBOdpoczynek po zabawie - Klaudia Malinowska, Wiktoria Prabucka, Karolina Stypa, Julia Kropidłowska, Agata Marciniak i Kornelia Cesarz z klasy IIIbHop do kulek - Julia Kropidłowska klasa IIIbChwila relaksu - Marcin DysarzKacper BogunSkakanie na piłce to wspaniała zabawa - Dawid Wołoszyn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz