wtorek, 12 stycznia 2010

SPOTKANIE TRÓJMIEJSKIEGO KLUBU KOCIEWIAKÓW8 stycznia 2010 roku w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, istniejącego już od ponad czterech lat. Powstał on z inicjatywy senatora Andrzeja Grzyba a patronat honorowy nad działalnością Klubu objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz

Trójmiejski Klub Kociewiaków liczy ponad pięćdziesięciu stałych członków i około stu pięćdziesięciu sympatyków. W spotkaniach Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków bierze udział około stu osób. Dlaczego podaję te liczby? Uważam, że najlepiej odzwierciedlą one jak silna i dobrze rozwijająca się jest to organizacja. Od czterech lat prezesem Klubu jest p. Hubert Pobłocki.

Trójmiejscy Kociewiacy spotykają się cztery razy do roku.

W trakcie ostatniego spotkania odbyła się promocja książki Andrzeja Grzyba "Między skałami i chmurami Morza Norweskiego", będaca reportażem z podróży.

Czym jest podróż dla Andrzeja Grzyba?

" Podróż jest tajemnicą, zawsze kryje mniejsze i większe niespodzianki, zaskoczenia zadziwienia. Podróż jest darem owiniętym, zapakowanym, przewiązanym w mgłę dni przyszłych, w węzły czasu przyszłego, niewiadomego"

Andrzej Grzyb nie podróżuje jednak sam. Są z nim przyjaciele. Przyjaciele dla których, jak sam przyznaje, ta książka powstała.

Podczas spotkania odbyła się promocja jeszcze jednej, niezwykle ważnej dla naszego regionu publikacji, powstałej pod redakcją prof. Marii Pająkowskiej ─ Kensik ─ "Popularnego Słownika Kociewskiego", który zebrał wiele pozytywnych recenzji. Słownik ten zawiera nie tylko wykaz słów kociewskich, ale również niemieckie zapożyczenia i kociewskie powiedzonka. Poza tym w słowniku znaleźć można również m.in. artykuł dotyczący przyrody Kociewia.

Jednak na spotkaniu Klubu dyskutowano nie tylko o najnowszych, kociewskich publikacjach, ale przedstawiono także bliżej historię Fundacji imienia Franciszka, Józefa i Jana Chryzostoma Ornassów, o której opowiedziała pani Kamila Thiel ─ Ornass. Fundacja ta została utworzona z myślą o tym, aby pomagać młodym, zdolnym ludziom, pochodzącym z Pelpina oraz aby w ten sposób zachować pamięć o przodkach. Fundacja ogłasza konkurs na napisanie pracy o Pelplinie. Później najlepsze z tych prac są nagradzane. Laureatom Komisja przyznaje roczne stypendium.

Spotkanie zakończył występ zespołu ludowego "Radiski" ze Skórcza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz