poniedziałek, 14 marca 2011

Kronika strażacka - 7.03 - 13.03.2011 r.

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 07.03 - 13.03.2011.1. 07.03.2011r - Pożar - Wielbrandowo
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się sadzę w kominie oraz widoczne wydobywanie się dymu ze stropy przy kominie. Właściciel obiektu wygasił piec wieczorem dnia poprzedniego. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Za pomocą drabiny D10W dostano się na dach budynku i wyczyszczono przewód kominowy przy użyciu narzędzi kominiarskich. Jednocześnie za pomocą narzędzi burzących wykonano dojście do wnętrza komina na parterze budynku (brak wyczystki kominowej), a także rozebrano część podłogi poddasza przy kominie w celu dogaszenia pożaru belki. Usuniętą sadzę oraz tlące się elementy belki wyniesiono na zewnątrz budynku i przelano wodą.

2. 09.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Starogard Gdański
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po uderzeniu w znak drogowy na wysepce przy rondzie (poza pasem jezdni). Policja znajdowała się na miejscu zdarzenia, kierującego pojazdem wcześniejszy patrol Policji zabrał do KP P Starogard. Na jezdni znajdowały się zanieczyszczenia powypadkowe. Zabezpieczono teren działań, następnie przy pomocy sorbentu zneutralizowano plamę olejową i przy użyciu mioteł i łopat zebrano sorbent do worka. Działania zakończono.

3. 09.03.2011r - Pożar - Starogard Gdański
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym przez drzwi garażowe oraz przez okno piwniczne w budynku jednorodzinnym. Mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku i nie potrafili określić dokładnie co się stało. Odłączono dopływ energii elektrycznej do budynku głównym wyłącznikiem prądu, odłączono dopływ gazu ziemnego do budynku poprzez zakręcenie zaworu w skrzynce przyłącza gazowego. Jednocześnie wprowadzono prąd wody w natarciu wewnętrznym do pomieszczeń piwnicznych przez garaż. W rozpoznaniu bojem ustalono, że pali się opał składowany przy piecu na paliwo stałe oraz blisko zapasowego kotła na gaz ziemny. Równocześnie dokonano sprawdzenia pomieszczeń mieszkalnych budynku na okoliczność przebywania osób postronnych oraz czy pożar nie rozprzestrzenił się na wyższe kondygnacje. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do oddymiania pomieszczeń przy użyciu agregatu oddymiającego, jednocześnie wynoszono nadpalony opał na zewnątrz budynku. Po ugaszeniu pożaru i zakończonych działaniach gaśniczych odpompowano wodę popożarową z niecki piwnicznej na zewnątrz budynku. W trakcie prowadzonych działań stwierdzono także rozszczelnioną instalacje wodną w budynku - ratownicy zakręcili główny zawór na przyłączu wodociągowym do budynku. Miernikiem wielogazowym sprawdzono pomieszczenia mieszkalne na obecność CO - w pomieszczeniach mieszkalnych stwierdzono stężenie tlenku węgla na poziomie 280ppm. Ponownie przewietrzono wszystkie pomieszczenia w budynku , kolejny pomiar wskazał 0ppm. Działania zakończono.

4. 09.03.2011r - Pożar - Studzienice
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się przestrzeń między dachem a sufitem podwieszanym warsztatu samochodowego. Zagrożone pożarem były remontowane samochody znajdujące się w środku i na zewnątrz warsztatu. Mieszkańcy posesji wypchnęli 2 pojazdy z warsztatu przed przybyciem straży pożarnej. Zabezpieczono miejsce zdarzenia . Prąd odłączono na bezpiecznikach głównych warsztatu. Podano 1 prąd wody w natarciu na palące się poddasze . ratownicy z OSP Zblewo wypchnęli 1 samochód z warsztatu na zewnątrz. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania oraz częściowej rozbiórki nadpalonych elementów konstrukcyjnych budynku. Po całkowitym ugaszeniu sprawdzono pomieszczenia oraz je przewietrzono. Działania zakończono.

5. 10.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Więckowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Fiat TIPO leżący na dachu częściowo na jezdni i częściowo na chodniku, osoby podróżujące pojazdem znajdowały się poza pojazdem. Przybyły na miejsce zastęp OSP Skarszewy zabezpieczył miejsce zdarzenia, następnie ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy jednej z osób podróżujących (opatrzenie rany dłoni). Równocześnie odłączono akumulator w pojeździe oraz zneutralizowano wyciekające płyny eksploatacyjne z pojazdu. Po przybyciu na miejsce karetki pogotowia przekazano jej obsadzie poszkodowanego. Po zakończeniu czynności Policji pojazd postawiono na koła i usunięto na pobocze. Po uprzątnięciu jezdni działania zakończono.

6. 10.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Starogard Gdański
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu na skrzyżowaniu ulic. Jeden z pojazdów znajdował się na ulicy ( Renault), drugi częściowo na ulicy i chodniku. Osoby uczestniczące w zdarzeniu ( kierowcy pojazdów) znajdowały się poza pojazdami. Pogotowie ratunkowe oraz Policja przybyły razem z zastępami JRG. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy JRG odłączyli akumulatory w pojazdach. Lekarz z Karetki Pogotowia stwierdził brak osób poszkodowanych i odjechał z miejsca zdarzenia. Po czynnościach dochodzeniowych Policji pojazdy przemieszczono na pobocze drogi, a jezdnię uprzątnięto z zanieczyszczeniach powypadkowych.
Akcję zakończono.

7. 12.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Zapowiednik
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, który znajdował się w rowie. Na zewnątrz pojazdu przebywała przytomna kobieta. Ratownicy OSP zabezpieczyli teren działań, odłączyli akumulator w pojeździe oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy rannej kobiecie zakładając kołnierz ortopedyczny na odcinek szyjny i udzielili wsparcia psychicznego. Następnie kobietę przekazano przybyłej na miejsce służbie medycznej. W trakcie prowadzenia działań oraz czynności śledczych Policji oświetlano miejsce zdarzenia. Po czynnościach policyjnych uszkodzony pojazd załadowano na lawetę i uprzątnięto zabrudzenia powypadkowe.

8. 12.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Linowiec
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu. Kierujący pojazdem przebywał na zewnątrz pojazdu. Na miejscu patrol policji zabezpieczał ruch drogowy. Zabezpieczono teren działań. Odłączono akumulator w pojeździe. Udzielono kwalifikowane pierwszej pomocy kierowcy(wsparcie psychiczne) ,a po przybyciu Karetki przekazano go lekarzowi. Po czynnościach dochodzeniowych policji pojazd postawiono na koła i usunięto go na pobocze jezdni. Działania zakończono. Pojazd zabezpieczyła Policja.

9. 12.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Czarna Woda
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po uderzeniu w słup oświetleniowy .Na miejscu nie stwierdzono osób poruszających się pojazdem .Z relacji świadków wynikało że uciekli z miejsca zdarzenia. Na jezdni znajdował się połamany słup wraz z lampą oraz kabel zasilający. Zabezpieczono teren działań, przy użyciu pachołków i taśmy ostrzegawczej. W pojeździe odłączono akumulator. Po przybyciu na miejsce Pomocy Drogowej uszkodzony samochód załadowano na lawetę. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie elektryczne lampy a następnie odcięto za pomocą pilarki do betonu i stali uszkodzony słup i usunięto go na pobocze jezdni. Miejsce zdarzenia było również zabezpieczane przez patrol Policji. Działania zakończono.

10. 13.03.2011r - Miejscowe Zagrożenie - Starogard Gdański
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu w przydrożnym rowie - w odległości ok. 15m od jezdni. Na miejscu znajdowała się Policja, w radiowozie przebywały dwie osoby poszkodowane. Więcej osób w rozbitym aucie nie stwierdzono. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, oświetlono teren i jednocześnie przystąpiono do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Po przybyciu na miejsce karetki pogotowia ratunkowego, poszkodowanych przekazano obsadzie karetki. Dalsze czynności prowadziła Policja.


Sporządził: asp. sztab. Osnowski Sławomir

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz