niedziela, 7 października 2012

JUSTYNA SZARKOWSKA. Owocny czas zespołu regionalnego Brzady działającego przy szkole w Pinczynie

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a w związku z tym pojawiły się nowe wyzwania przed zespołem regionalnym Brzady działającym przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Nie bez powodu padła w tym miejscu nazwa całej placówki, w skład której wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole, albowiem w nowym roku szkolnym skład zespołu został poszerzony o najmłodsze maluszki właśnie z przedszkola i klasy I szkoły podstawowej. I ten pomysł okazał się jak najbardziej trafiony, bo to właśnie najmłodsze szkraby zebrały największe brawa w czasie dwóch kolejnych występów....













Tak, tak, minął dopiero miesiąc nauki, a Brzady dały już dwa udane występy, biorąc udział w imprezach środowiskowych poza murami szkoły.

Pierwsza prezentacja nastąpiła w czasie imprezy sportowej, o której możemy już przeczytać na stronie internetowej Gminy Zblewo, a mianowicie w spartakiadzie emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych z terenu powiatu, która odbyła się na kompleksie boisk sportowych w Pinczynie 8 września 2012 r.

W spartakiadzie wzięło udział ponad 300 osób. I to dla jej uczestników i gości pinczyńskie owoce (w gwarze kociewskiej brzady) dały swój występ. Zaprezentowały się, m.in. w tańcach: polka, polonez, szyber, korkarz przy śpiewie piosenek w gwarze kociewskiej. Starsze dziewczęta zaprezentowały gadki kociewskie Kuby z Psinczyna, a Angelika Kamińska z klasy Ia SP wyrecytowała wiersz Franciszki Powalskiej - miejscowej poetki ludowej - Kamień diabelski pod Pinczynem.

Najgorętsze brawa zebrały najmłodsze dzieci - przedszkolaki w wieku 5 lat: Zuzanna Trygalska, Matylda Grobelna, Bartosz Szachta, wykonując piosenkę Franciszki Powalskiej "Czi nie psiankno tu w Psinczinie". Chociaż zdeprymowane tak wielką publicznością, świetnie sobie poradziły. Zespół grał na oryginalnych instrumentach regionalnych: diabelskich skrzypcach i burczybasie. Występ spotkał się z gorącym oddźwiękiem ze strony uczestników spartakiady. Padały pochwały i pytania o jego działalność.





Kolejnym, ważnym dla zespołu, występem było uczestnictwo w dożynkach parafialnych połączonych z powiatowym Świętem Kociewskiej Bulwy zorganizowanym w ogrodach proboszcza parafii Pinczyn ks. Mieczysława Bizonia w dniu 23 września 2012 r. Ten występ był o tyle trudniejszy, że młodzież tańcząca musiała zaprezentować się na murawie, co spowodowało, że tak specyficzny dla tańca ludowego stukot butów, nie był słyszalny. Nie przeszkodziło to jednak w gromkich reakcjach zgromadzonej publiczności. Ponownie najcieplej zostali nagrodzeni ci najmłodsi, wzbudzając sympatię publiczności swoją dziecięcą spontanicznością i umiejętnością posługiwania się gwarą przodków. Jest to wynik realizacji programu Edukacja regionalna dla najmłodszych wdrażanego przez nauczycielkę przedszkola Wioletę Grobelną. Gadki kociewskie wzbudziły z kolei salwy śmiechu wśród publiczności. Bo przecież o to chodzi, żeby przyjemne łączyć z pożytecznym, a Kociewiacy są raczej znani ze swojego poczucia humoru.



I jeszcze słów kilka na temat działalności zespołu…
Brzady często są zapraszane do udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych i uświetniają swoimi występami uroczystości szkolne, gminne powiatowe oraz wojewódzkie. Dwukrotnie uczestniczyły w Spiskiej Watrze na Pogórzu Spiskim, przyczyniając się do propagowania naszej kultury wśród górali. Przedstawiciele zespołu regionalnego biorą także udział w corocznym konkursie Recytujemy prozę i poezję kociewską organizowanym przez Starogardzkie Centrum Kultury. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w etapie finałowym konkursu, gdzie spotykają się uczestnicy z całego Kociewia.
Nazwa zespołu tańczących, recytujących i śpiewających dzieciaków w gwarze kociewskiej jest znamienna. Działania w zakresie edukacji regionalnej prowadzone w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie przynoszą coraz to nowe owoce…





Zespół regionalny Brzady serdecznie zaprasza na kolejny występ w czasie Rodzinnej Biesiady Rolniczej, która odbędzie się dnia 13 października 2012 r. w Zblewie. Przygotowujemy już nowe gadki
w gwarze kociewskiej, korzystając z twórczości Pani Anny Juraszewskiej.

Justyna Szarkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz