niedziela, 14 października 2012

STNISŁAW SIERKO. Rozpoczęto budowę centrum logistycznego NETTO

Smętowo Graniczne. Rozpoczęto budowę centrum logistycznego NETTO
Dwa hektary pod dachem

W dniu 25 września rozpoczęto w Kopytkowie, gmina Smętowo Graniczne budowę centrum logistycznego duńskiej sieci handlowej Netto. Będzie to trzecie w Polsce tak duże centrum logistyczne firmy Netto. Nowe centrum zostanie wybudowane na działce o powierzchni 112 tys. m kw., należącej do Netto. Same tylko magazyny, z przylegającą częścią biurową, zajmą 22 tys. m kw. czyli ponad 2 hektary. Szacuje się, że w pierwszym okresie działalności centrum znajdzie tu zatrudnienie około 60 osób. Liczba zatrudnionych będzie zwiększać się wraz rozszerzaniem zakresu działania centrum.
(...)


Pierwsza łopata
Pierwszą łopatę pod nową inwestycję wbito symbolicznie w dniu 25 września. Rozpoczęcie budowy centrum zorganizowano bardzo uroczyście. Symbolicznego otwarcia budowy poprzez tradycyjne wbicie pierwszej łopaty dokonali - Marszałek Senatu, prezes firmy Netto, wójt gminy Smętowo Gr, Starosta Starogardzki oraz prezes Marbud Grupa Budowlana S.A., toruńskiej firmy budującej inwestycję. Będzie to trzecie w Polsce tak duże centrum logistyczne firmy Netto. Budowa centrum trwać będzie 8 miesięcy, a więc planowany termin ukończenia budowy to czerwiec 2013 r. Netto ma obecnie w Polsce dwa centra dystrybucji - w Motańcu koło Szczecina i w Domasławie koło Wrocławia. Magazyny obsługują obecnie 257 sklepów. Jednak firma chce przyspieszyć ekspansję w Polsce, w tym roku otworzy kolejnych 40 placówek, w następnym dynamika rozwoju firmy ma być jeszcze większa. Stanie się to możliwe dzięki nowemu centrum dystrybucji, które powstanie w pomorskim Kopytkowie, Na początku działalności obiekt będzie obsługiwał 80 sklepów sieci, zlokalizowanych w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i częściowo w wielkopolskim. Docelowo jednak liczba placówek, do których towar dotrze z Kopytkowa, zwiększy się do 140.Doskonałe miejsce na inwestycje
Warto wspomnieć, że prawdopodobnie zbudowanie w gminie Smętowo centrum Netto stanie się swoistym magnesem inwestycyjnym przyciągającym innych inwestorów. - Opracowaliśmy i wydaliśmy kilka folderów informacyjnych promujących realizację naszej inwestycji w gminie Smętowo Graniczne. Z pierwszych reakcji naszych kolegów, handlowców i przemysłowców z całej Europy widzimy ich duże zainteresowanie ulokowaniem swoich biznesów w północnej Polsce - powiedział Norbert Bielecki, regionalny szef rozwoju firmy Netto. - Lokalizacja inwestycji w gminie Smętowo jest ze wszech miar uzasadniona. To doskonałe miejsce logistyczne dla transportu samochodowego i kolejowego. Dodatkowym atutem do inwestowania w tej gminie jest duża życzliwość i skuteczna operatywność władz samorządowych gminy Smętowo pozwalająca na szybkie przebrnięcie przez skomplikowane procesy formalno-prawne związane z pozyskaniem zezwoleń na inwestowanie. Dowodem na to jest właśnie nasza inwestycja, którą już rozpoczęliśmy w Kopytkowie.

Nowe miejsca pracy
To kolejny plus powstającej inwestycji w Kopytkowie. W tym centrum zatrudnienie może uzyskać wielu mieszkańców gminy. Szacuje się, że w pierwszym okresie działalności centrum znajdzie tu zatrudnienie około 60 osób. Liczba zatrudnionych będzie zwiększać się wraz rozszerzaniem zakresu działania centrum. Potrzebni jednak będą pracownicy o specyficznych kwalifikacjach, dlatego władze gminy wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Starogardzie Gdańskim już zorganizowały stosowne szkolenia i kursy. Kursami tymi objęto bezrobotnych mieszkańców gminy.
No i co? Można skutecznie pozyskiwać inwestorów zagranicznych w naszym powiecie? Smętowo to udowadnia nieustannie. Dlaczego zatem nie można robić podobnie w dla przykładu w stolicy Kociewia. Ile inwestycji z zagranicznym kapitałem powstało w Starogardzie Gdańskim w ostatnich latach? Dużo, prawda? Ile nowych miejsc pracy zdobyto? Szkoda słów. (....)
sas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz