czwartek, 18 października 2012

MAGDALENA JANOWSKA. Więcej o tegorocznej Biesiadzie Literackiej

W pierwszą sobotę października bieżącego roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Czarnej Wodzie odbyła się XVIII Biesiada Literacka. Tytuł tegorocznej Biesiady brzmiał "Ogród poezji z Kociewia". Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Czarnej Wody, któremu przewodniczy senator Andrzej Grzyb - poeta i pisarz. Biesiada zgromadziła wielu znakomitych twórców, pasjonatów kociewskiej literatury oraz miłośników Kociewia...

Esej krytyczny "O poezji Jana Majewskiego" przygotowany przez dr Piotra Lorkowskiego odczytał prof. Tadeusz Linkner. Najnowszy tom poezji zatytułowany "Z ziemi i z obłoków" okazał się dla krytyka dobrą okazją do omówienia dorobku twórczego najstarszego poety na Kociewiu. Poezja Jana Majewskiego jest wiersz w wiersz rozważnym, jak na doświadczenie autora przystało, kłanianiem się życiu i pięknu świata. Jest w tej poezji osobna wizja i czułość dla przyrody, jest wiele kulturowych odwołań i chwilami niepokojąca przenikliwość.

Kolejnym z prelegentów był prof. dr hab. Tadeusz Linkner, który swoją wypowiedź poświęcił poetyckim debiutom dwóch kociewskich autorów: Jolanty Steppun oraz Marka Biegalskiego. "Szkice z drugiego brzegu" Jolanty Steppun to wielobarwny obraz świata, w którym miłość, upływ czasu, samotność to ważne, ale nie jedyne formy poetyckiej refleksji. Poetka szuka między słowami cieni, półtonów, nowych znaczeń. To dobra, warta przeczytania, zapowiedź interesującego ciągu dalszego.

Z kolei "Godziny smutku" Marka Biegalskiego to przejmująca zaduma nad człowieczą egzystencją. Nawet barwne, nietuzinkowe opisy przyrody przenikają się z wszechobecną melancholią. W poezji Marka Biegalskiego życie człowieka zdaje się być tęsknotą za miłością.

Poeta i krytyk Janusz Ryszkowski omówił dwa książkowe debiuty poetyckie: "Nuty zmierzchu" Mieczysławy Krzywińskiej oraz "To tylko słowa…" Reginy Kotłowskiej. Z wierszami Mieczysławy Krzywińskiej wcześniej można było zetknąć się w lokalnych gazetach czy też w albumie fotograficznym prezentującym Ziemię Skarszewską. W tomiku poetyckim pośród warsztatowo zgrabnych i dojrzałych wierszy odnajdziemy ciekawe cykle podróżne "Przywiezione z Ziemi Świętej" i "Przywiezione z Białorusi".

Regina Kotłowska w swych utworach skupia się na rodzinie, Bogu, ojczyźnie i miłości. Można by rzecz, że jest to poezja okolicznościowa mocno związana z najbliższą okolicą i regionem. Wiersze Reginy Kotłowskiej są szczerą, otwartą rozmową z czytelnikiem. To poezja wpadająca w ucho, dobrze brzmiąca, nie nadużywająca poetyckich środków wyrazu.

Czarnowodzka Biesiada Literacka była doskonałą okazją do dyskusji o poezji i zachęceniem do zagłębienia się w nią. Podczas spotkania ukazano, jak bogaty jest ten znany i ten najnowszy Ogród Poezji z Kociewia, który warto pielęgnować, aby dorodnie wciąż zielenił się i kwitł.

Magdalena Janowska

ZDJĘCIA I INNE INFORMACJE O BIESIADZIE - PRZEJDŹ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz