sobota, 27 października 2012

Z POLICJI. Pożar w firmie farmaceutycznej, zatrzymany z narkotykami, bezdomi

26.10. POŻAR I WYCIEK SZKODLIWYCH SUBSTANCJI, AKCJA SŁUŻB RATOWNICZYCH

Dzisiaj przed południem na terenie starogardzkiej firmy farmaceutycznej doszło do pożaru toluenu oraz rozszczelnienia 200 litrowego zbiornika z trójchlorkiem fosforu. Jest to początek scenariusza, według którego przeprowadzone zostały ćwiczenia w ramach powiatowego systemu reagowania kryzysowego.

Kilka minut po godzinie 10 dyżurny starogardzkich policjantów przyjął zgłoszenie o awarii technicznej, do jakiej doszło nad ranem na terenie starogardzkiego zakładu produkującego leki.

Jak wynikało z otrzymanej informacji podczas napełniania zbiornika z toluenem rozszczelniła się pompa, w wyniku czego doszło do pożaru. Ogień zagrażał znajdującym się w pobliżu zbiornikom.

W następstwie tych wydarzeń, podczas transportu jednego ze zbiorników przygnieciony został pracownik zakładu, a wózek widłowy uszkodził beczkę z trójchlorkiem fosforu.

Na miejsce natychmiast skierowane zostały patrole prewencji i funkcjonariusze z drogówki, aby zorganizować swobodny przejazd dla służb ratowniczych. Policjanci w białych czapkach wyłączyli z ruchu część ulicy Jabłowskiej. Wytyczone zostały bezpieczne objazdy. W grę wchodziła również ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Aby zminimalizować skutki awarii, straż pożarna rozstawiła wzdłuż ogrodzenia firmy kurtyny wodne, a policjanci zabezpieczyli teren przyległy do miejsca zdarzenia.

Na szczęście okazało się, że były to jedynie przeprowadzone na ogromną skalę ćwiczenia w ramach powiatowego systemu reagowania kryzysowego. Nie doszło do rozszczelnienia zbiornika i wycieku środków chemicznych. Wszystko odbywało się zgodnie ze wcześniej przygotowanym scenariuszem. Działania ćwiczebne służb ratowniczych zakończyły się około południa.


25.10. ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI CHCIAŁ PRZEKUPIĆ POLICJANTÓW

Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali kierowcę i pasażera osobowego opla, którzy posiadali przy sobie środki odurzające. Aby uniknąć odpowiedzialności karnej jeden z zatrzymanych mężczyzn zaproponował policjantom łapówkę. Mieszkańcy Kociewia spędzili noc w policyjnym areszcie. Niebawem usłyszą zarzuty dotyczące posiadania narkotyków. Kierowca opla odpowie również za próbę wręczenia korzyści majątkowej.

Wczoraj kryminalni ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 22 i 25-letniego mężczyznę, którzy posiadali przy sobie środki odurzające. Do zdarzenia doszło na ulicy Szornaka, gdzie funkcjonariusze zauważyli zaparkowanego opla. W samochodzie tym przebywało kilku młodych mężczyzn. Podczas legitymowania okazało się, że jeden z pasażerów posiada przy sobie marihuanę. W czasie dalszej kontroli pod siedzeniem kierowcy policjanci odnaleźli wagę elektroniczną oraz słoik z narkotykami.

Aby uniknąć odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków kierowca opla próbował wręczyć funkcjonariuszom łapówkę. Obaj mieszkańcy Starogardu Gd. spędzili noc w policyjnym areszcie. Obecnie policjanci ustalają źródło, z jakiego pochodził zabezpieczony narkotyk.

Niebawem śledczy przedstawią w tej sprawie zarzuty. Za posiadanie środków odurzających grozi kara do 3 lat więzienia. Dodatkowo 25-latek odpowie za próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


POMOC BEZDOMNYM

Każdego roku w okresie zimowym policjanci odnotowują przypadki zgonów osób, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Najczęściej umierają w ten sposób ludzie bezdomni i samotni, ale zdarzają się również przypadki zamarzania osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Policjanci codziennie kontrolują klatki schodowe, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli policjanci informują zagrożone zamarznięciem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu funkcjonariusze wzywają pogotowie ratunkowe, które udzieli niezbędnej pomocy lekarskiej.

Dlatego już teraz policjanci apelują: nie pozostawajmy obojętni na cudzą krzywdę, reagujmy! Każdy z Nas może pomóc bezdomnym.

Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W każdym przypadku gdy zauważymy leżącego na ziemi człowieka poinformujmy o tym policję. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować komuś życie.


24.10. ZATRZYMANO 2 NIETRZEŹWYCH TRAKTORZYSTÓW

Aż dwóch traktorzystów z powiatu starogardzkiego zatrzymano wczoraj za kierowanie ciągnikiem rolniczym w stanie nietrzeźwym. Pierwszy z mężczyzn wpadł w ręce funkcjonariuszy z drogówki, a drugi został zatrzymany przez policjantów ze Skórcza. W obu przypadkach badanie alkomatem wykazało 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz mieszkańcy Kociewia usłyszą zarzuty. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po południu policjanci z powiatu starogardzkiego schwytali aż dwóch nietrzeźwych traktorzystów. Jako pierwszy w ręce funkcjonariuszy z drogówki wpadł 58-latek, który kierował ciągnikiem rolniczym z przyczepą. Do zdarzenia doszło około godz. 14.00 w miejscowości Bobowo. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze wyczuli od kierowcy wyraźną woń alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.

Kilka godzin później w miejscowości Mirotki miejscowi policjanci zatrzymali drugiego nietrzeźwego traktorzystę. Dodatkowo podczas legitymowania okazało się, że 41-latek nie posiada prawa jazdy, a ciągnik ma nieważne badania techniczne.

Podczas sprawdzania stanu trzeźwości traktorzystów okazało się, że obaj mają 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci udaremnili im kontynuowanie dalszej jazdy. Niebawem śledczy przedstawią w tej sprawie zarzuty. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.


asp. Marcin Kunka
Oficer prasowy KPP w Starogardzie Gdańskim
tel. 58 737 02 33 BIP KPP Starogard Gd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz