czwartek, 25 października 2012

KRZYSZTOF TRAWICKI. Tak jak my pamiętamy...

Rodzinną Biesiadą Rolniczą podsumowaliśmy trud naszych rolników, a piękna homilia księdza proboszcza Zenona Góreckiego na Mszy świętej w intencji rolników, pszczelarzy, strażaków i firm obsługi rolnictwa, której mottem było pytanie, czy jest jeszcze prawdziwa polska wieś, dała nam wszystkim w końcówce roku temat do przemyślenia: gdzie jest ta wieś, pełna barw i cennych wartości. Uważam, że pomimo unowocześniania się naszych miejscowości, nie powinniśmy o tamtej wsi zapominać.Dopisała nam jak zwykle pogoda i przybyło wielu gości. Byli między innymi wójtowie z zaprzyjaźnionych z nami gmin Łapsze Niżne i Gniewina. Zakreśliliśmy między nami, zaprzyjaźnionymi gminami, plan współpracy na przyszły rok. Oczywiście chcemy kontynuować wymianę młodzieży i współpracę stowarzyszeń.

Miałem również przyjemność po raz pierwszy zaprezentować publicznie występ mojego zespołu, powstałego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie, który nazwaliśmy "Akord". Prowadzi ten zespół i jest dyrygentem mój pierwszy nauczyciel gry na akordeonie pan Zygmunt Beyer wraz ze swoim synem Januszem. Występ został przyjęty entuzjastycznie, co nas zachęca do dalszego rozwoju. W skład tego zespołu wchodzą: Zygmunt Beyer - dyrygent I, Janusz Beyer - dyrygent II, Krzysztof Trawicki - akordeon I, Patryk Podwojski - akordeon I, Zdzisław Jaszewski - akordeon I (z Trąbek Wielkich), Szymon Bednarek - akordeon II (z Karolewa), Mirosław Cierpioł - akordeon III (z Cisa), Piotr Wróblewski - saksofon altowy (z Płociczna - Dunajek), Paweł Jankowski - saksofon tenorowy (z Iwiczna), Mateusz Basara - kontrabas II, Marek Sulewski - Tuba, Władysław Szreder - Gitara (ze Starogardu) Gdańskiego, Andrzej Martin - perkusja (ze Zblewa).

Dziękuję wszystkim sponsorom, dzięki którym była możliwość skorzystania z sytego poczęstunku. Szczególnie dziękuję Kołom Gospodyń Wiejskich, które swoimi produktami, ubiorem i urokiem przyciągnęły tłumy do swoich stoisk, gdzie podawano między innymi smacznego szandara. Już dla smakoszy dzieliliśmy wraz ze współorganizatorem imprezy Leszkiem Burczykiem upieczone świniaki.

Taki charakter Biesiada miała po raz pierwszy i po raz pierwszy organizowaliśmy ją wspólnie z podmiotem prywatnym, czyli z Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa pana Leszka Burczyka. Przypomnę, że firma ta niedawno obchodziła dziesięciolecie. Dziękuję panu Leszkowi Burczykowi za wspaniałą współpracę przy organizacji Biesiady. Dodatkowym elementem była loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony dla rodziny naszych czworaczków.

Jednym ze wspomnianych gości był również Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Andrzej Rószkowski, któremu jeszcze raz dziękuje za wsparcie remontu naszej remizy strażackiej w Zblewie.

Pięknymi wydarzeniami w naszych szkołach były imprezy z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej, a w Bytoni okraszone jeszcze obchodami dziesięciolecia nowego szkolnego budynku. Jestem z tej szkoły dumny i myślę, że jej patron, śp. Edmund Dywelski, patrząc z góry na jej działalność pomoże nam w realizacji kolejnego marzenia, o którym mówiła mi młodzież w Bytoni. Chodzi mi o budowę sali sportowej.

Druga połowa roku stoi pod znakiem realizacji szeregu inwestycji. Kończymy kanalizację. Objęte nią zostały miejscowości: Zblewo, Białachowo, Miradowo i Radziejewo. W trakcie realizacji jest duży projekt, dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej - starej części Urzędu Gminy, szkoły w Borzechowie, szkoły w Kleszczewie Kościerskim i Wiejskiego Domu Kultury w Pinczynie. Rozpoczynamy budowę kolejnego Orlika przy szkole w Borzechowie. Realizujemy przebudowę chodnika w miejscowości Semlin, drogi z płyt betonowych Kleszczewo Kościerskie - Jezierce, wiodącej z centrum Jezierec bezpośrednio do Kleszczewa Kościerskiego. Planujemy też inwestycje na przyszły rok. W planie mamy między innymi realizację wspólnie z powiatem dalszego ciągu chodnika ze ścieżką rowerową ze Zblewa do Pinczyna i chodnika w Borzechowie. Przygotowywana jest dokumentacja pod budowę chodnika Semlin - Kleszczewo Kościerskie.

Otrzymaliśmy miłą informację, że w przyszłym roku dostaniemy dofinansowanie w wysokości ponad 50 procent do budowy świetlic w Białachowie i Miradowie, jak i do rozbudowy świetlicy w Semlinie.

Przekazuję też informację, szczególnie ważną dla społeczności Borzechowa, że projektowana przez Megiw inwestycja dotycząca budowy zakładu utylizacji opon w tej miejscowości uzyskała negatywną ocenę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, więc ten temat zamykamy.

Natomiast inwestycja - budowa biogazowni w Kleszczewie Kościerskim uzyskała jak najbardziej pozytywną opinię i zezwolenie na budowę, ale w związku z dodatkową koncepcją budowy przy niej suszarni drewna i produkcji peletów (wysoko wydajne, odnawialne paliwo, produkowane w granulatach z biomasy - przyp. red.) inwestycja ta rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Staram się w sposób merytoryczny przekonywać o jej zaletach. W związku z tym ostatnio miała miejsce kolejna wizyta do miejscowości, gdzie biogazownie już pracują. Tym razem zainteresowane osoby pojechały do Szwecji.

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Będzie to również okazja do rozmaitych spotkań. Zadbajmy więc nie tylko o cmentarze, ale także o wszystkie przydrożne, bezimienne czasami groby i pomniki, bo to świadczy o naszej kulturze. I tak jak my będziemy pamiętali i pamiętamy o tych, co odeszli, tak w przyszłości będą pamiętać o nas.

Krzysztof TrawickiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz