poniedziałek, 18 maja 2009

"Szlakami Jana z Jani" po raz czternasty!

W minioną sobotę (16 maja) w Kościelnej Jani odbyła się najstarsza impreza biegowa w gminie Smętowo - XIV. Wojewódzkie Biegi Przełajowe "Szlakami Jana z Jani", pamięci pierwszego wojewody pomorskiego. Wyniki - patrz.... Tu zamieszczamy fotoreportaż z imprezy.Organizatorem biegowych zmagań był miejscowy GOKSiR, pomorskie zrzeszenie LZS, LLKS "Ziemi Kociewskiej" Smętowo oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. i Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Zawody oczywiście wsparły organizacyjnie sołectwa, KGW ze Starej i Kościelnej Jani, świetlice wiejskie oraz strażacy z OSP Leśna Jania.

Tegorocznej edycji biegów towarzyszyła rekordowa liczba uczestników. Ponad 400 zawodników rywalizowało w 16 kategoriach wiekowych z kilkunastu miejscowości z całego pomorza. Poza tym, na starcie w biegu vipów, zapoczątkowanym w roku ubiegłym, zjawiło się piętnaście osób, a wśród nich znani działacze sportowi, trenerzy i nauczyciele, którzy dopingowani przez resztę uczestników mieli do pokonania symboliczne 400m.

W głównym biegu mężczyzn na dystansie 5 km tryumfował Tomasz Dębowski ze Sztumu, tocząc zaciętą walkę do ostatnich metrów z Wiesławem Sosnowskim z Tczewa. Jako trzeci na metę wbiegł Piotr Dębowski, także ze Sztumu. Bieg kobiet odbył się bez niespodzianek. Zwyciężczynią została Dominika Nowakowska, mieszkanka Smętowa Granicznego, znana w kraju biegaczka na średnich dystansach, która od czasu do czasu po bieżnią startuje w imprezach gminnych. Dodajmy, że Dominika swoje pierwsze sukcesy odnosiła właśnie na biegu "Szlakami Jana z Jani". Bieg weteranek na dystansie 3 km wygrała Katarzyna Duska z Kościerzyna, a mężczyzn weteranów na 5 km - Wojciech Janiszewski ze Starej Jani.

Bieg co roku zyskuje na popularności, również dzięki wprowadzeniu losowania atrakcyjnych nagród wśród wszystkich, który ukończyli swój bieg. W tym roku nagrodę główną - rower górski ufundowany przez wójta gminy, p. Zofię Kirszenstein wylosował, podobnie jak w roku ubiegłym, mieszkaniec Kamionki. Najmłodszym uczestnikiem biegu, mając zaledwie 3 lata! została Kornelia Wiśnicka z Bobowa. Najstarszym zawodnikiem był Ryszard Ziółkowski z Gniewu, były Dyrektor ośrodka GOKSiR w Smętowie, a co ciekawe inicjator biegu "Szlakami Jana z Jani".

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim osobom, instytucjom, firmom
i organizacjom, które włączyły się w przebieg tegorocznych zawodów, także właścicielom sklepów "Malwa" i "Kacper" ze Smętowa za napoje i smakołyki dla przedszkolaków oraz kwiaciarni "Wrzos" za pięknie udekorowane wazony.

Na koniec serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sportu 29 maja do Smętowa na III Masowy bieg dla wszystkich w dniu bez papierosa. Do pokonania dystans 1 km. Pierwszych 200 zawodników otrzyma unikatowy medal, a w poszczególnych kategoriach wiekowych dodatkowo upominki i dyplom. Dzień później miejscowy GOKSiR organizuje Piknik Rodzinny na sportowo z okazji dnia dziecka, który rozpocznie się o godz. 14 na stadionie ośrodka. Więcej o ciekawych inicjatywach w gminie Smętowo na stronie www.goksirsmetowo.pl, tam też znajdziecie obszerną galerię zdjęć z biegu.

(kn)

Galeria zdjęć

Bieg VIP-ów tuż po starcie.

Były dyrektor GOKSiR-u w tym roku też wziął udział w biegu.

Ciasno na starcie, dziewczęta walczą o zajęcie jak najdogodniejszej pozycji.

Czołówka biegaczy w głównym biegu mężczyzn na dystansie 5 km.

Ciekawy biegacz, pan Tocha ze Skórcza, nie odpuszcza żadnych biegów w naszym powiecie.

Dominika Nowakowska, zwyciężczyni biegu kobiet w głównej kategorii.

Dziewczęta z klas 5-6 chwilę po starcie.

Główną nagrodą do rozlosowania wśród wszystkich zawodników był rower.

Liczne zebrane weteranki na podium. W każdym biegu nagradzano 6 miejsc.

Tłok na starcie.

Piękne panie z KGW ze Starej i Kościelnej Jani częstowały smaczną grochówką.

W biegach młodzieżowych wystartowało ponad 300 zawodników.

Walka do samego końca. Daria Kufta (4. miejsce w kat 5-6 kl.) walczy zacięcie w biegu na dystansie 800 m.

Weterani na podium. Zwycięzca Wojciech Janiszewski z Leśnej Jani.

Wójt Gminy Zofia Kirszenstein w towarzystwie Karola Nowakowskiego, Urszuli Drost i szczęśliwca, który wylosował rower.

Wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz