wtorek, 26 maja 2009

Kuchnia kociewska

Okrasa z dyrdy, czernina, chleb ze śrutu czy ruchanki to pojęcia brzmiące dziś równie abstrakcyjnie jak jeszcze kilka dekad temu telewizja, internet czy telefon komórkowy. Dziś, gdy technologia jest wszędzie i powszechnieje, zaczynamy dostrzegać zgubę kulinarną, jaką niesie za sobą napędzana technologią globalizacja.W ciągu ostatnich dekad dramatycznie spadła jakość żywności, radykalnie zmieniły się zwyczaje żywieniowe nowoczesnego świata. Ludzkość nowoczesna zaczyna cierpieć na choroby cywilizacyjne, alegrie są na porządku dziennym, a otyłość zbiera większe śmiertelne żniwo niż alkoholizm czy nikotynizm.

W takich właśnie okolicznościach coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, gdzie tkwiła tajemnica witalności naszych dziadów. Jednocześnie zadajemy sobie pytanie, gdzie w całym tym wirtualnym pędzie zapodział się smak. Odpowiedź przynosi przeżywająca swoje złote lata kuchnia regionalna. Każdy region w Polsce stara się ustalić swoją kuchnię regionalną, a Ministerstwo Rolnictwa otworzyło nawet specjalną listę produktów regionalnych.

Także na Kociewiu coraz głośniej mówi się o kuchni regionalnej. Co prawda kuchnia kociewska była do niedawna pojęciem niesformalizowanym. Owszem, mieszkańcy ziem między Borami Tucholskimi a Wisłą jadali potrawy, które dziś możemy uznać za regionalne, ale dla nich lokalna kuchnia była częścią dnia codziennego. Swoją kulinarną tradycję pielęgnowali w szerszym kontekście kultywowania tradycji swoich przodków. Jednak dziś staramy się tę kuchnię zdefiniować i zaczynamy sięgać do starych przepisów. W większości natrafiamy na prawie zapomniane wspomnienia prostych dań chłopskich, których nazwy, a niekiedy smaki, pamiętamy z dzieciństwa.

Artur Michna - autor artykułu był jednym z jurorów konkursu kulinarnego w Zblewie. Na zdjęciu wręcza specjalnie wyróżnienie portalu dla smakoszy pani Elżbiecie Gornowicz. Fot. Tadeusz Majewski

Najsilniejszy wpływ na obecny wizerunek kuchni Kociewia miały Prusy, a później Niemcy. Przez lata osiedlali się oni na Pomorzu, a lokalna ludność przejmowała część nowych obyczajów i kulinariów. Stąd w nazewnictwie i charakterze niektórych potraw odnajdziemy elementy, które dziś odczytalibyśmy jako niemieckie. Przykładem może być ajntopf (danie jednogarnkowe), kuch (ciasto), czy też szmurowane mięsa (opieczone i duszone lub pieczone potem w brytfance w małej ilości własnego sosu).

Trzeba też pamiętać, że mimo iż staramy się dziś wyraźnie wyznaczyć granice kuchni kociewskiej, w wielu aspektach miesza się ona z kuchnią kaszubską, a potrawy jedzone na Kociewiu często jadało się także i na Kaszubach, czasem pod inną nazwą. Przykładem mogą być choćby ruchanki, (placuszki drożdżowe na ciepło), zupa z brukwi czy okrasa.

Kociewie nie należało do regionów zasobnych. Ziemie były tu nieurodzajne, do morza daleko. Siłą rzeczy podstawą kuchni były składniki, które każda gospodyni miała pod ręką lub w przydomowym ogródku. Stąd kociewska kuchnia będzie się głównie opierać o ziemniaki, brukiew, kapustę, cebulę i mleko od kozy z własnego chowu. Przygotowywano też potrawy z ryb żyjących w kociewskich jeziorach i rzekach. W części borowiackiej wykorzystywano grzyby, owoce leśne i żurawinę. W południowej części Kociewia, gdzie leży fragment polskiego zagłębia śliwkowego, Dolina Dolnej Wisły, popularne były też powidła śliwkowe i desery na nich oparte.

Najczęściej na kociewskich stołach gościły zupy. Do najpopularniejszych należała parzybroda, czyli kapuśniak z białej kapusty, brukiew na gęsinie oraz ubogo okraszony warzywny wywar - gapsi rosół, znany także jako poryraj. Znana też był oparzonka, inaczej zwana zagraj, z rozgotowanych ziemniaków i koziego mleka. Jedzono też śledzie, w tym marynowane w cebuli i kozim mleku, a w rodzinach biedniejszych - ślepego, czyli posiekaną w piórka cebulę, lekko podgotowaną w zalewie octowej z dodatkiem ziela angielskiego, którą potem podawano do pólków (ziemniaków w mundurkach).

Ziemniaki, jako produkt tani i łatwy w uprawie, stanowiły jeden z trzonów kociewskiej kuchni. Zwano je tutaj bulwami, a były tak popularne, że znany regionalista ks. Bernard Sychta w swoich publikacjach określał Borowiaków mianem bulwiarzy. Gotowano ziemniaczane kluski (golce) ze skwarkami i kiszoną kapustą, czasem nadziewane twarogiem albo grzybami, smażono refkacze (małe ziemniaczane kluseczki odsmażane na słoninie), pieczono ziemniaczaną babkę ze słoniną (szandar). Na stoły trafiały też dania, które z niemiecka nazywa się ajntopami, czyli gęste dania jednogarnkowe na bazie warzyw, w tym kapusty i ziemniaków, i różnych skrawków mięsa.

Coraz częściej na lokalnych festynach pojawia się swojski chleb - żytni, pachnący zakwasem, ciężki. Jedna z najbardziej znanych na Kociewiu gospodyń piekących swojskie bochny Elżbieta Gornowicz z Osówka odkurzyła ostatnio przepis na chleb ze śruty. Bochenek tego chleba - ciężkiego, ale jednocześnie pulchnego i pełnego smaku, okazał się przebojem ostatniego kociewskiego konkursu kulinarnego w Zblewie, otrzymał specjalne wyróżnienie portalu dla smakoszy www.poszukiwaczesmaku.pl i został ogłoszony odkryciem kulinarnym roku.

Kulinarnej unifikacji i technologicznej globalizacji żywnościowej nie da się okiełznać, ale można jej przeciwstawić kuchnię regionalną, która będzie solidną alternatywą dla poszukiwaczy smaku, których papierowy chleb, margarynowe masło i oszukane wędliny nie interesują.

Artur Michna

www.poszukiwaczesmaku.pl

Kociewiacy.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz