wtorek, 30 czerwca 2009

Endoprotezy stawów biodrowych – w Starogardzie praktycznie od ręki

1280 dni, 1660 dni, 180 dni - to nie czas odliczany przez rekrutów do zakończenia służby wojskowej lecz… oficjalne dane pomorskiego NFZ, prezentujące średni czas oczekiwania na jeden z zabiegów pożądanych przez pacjentów, których stawy biodrowe nie nadają się już do wyleczenia - wszczepienie sztucznego stawu.

Starogardzianie mogą mówić o wielkim szczęściu - w ich szpitalu operacje edoprotezoplastyki biodra realizowane są na bieżąco. Dane są zatrważające. Około pół miliona Polaków cierpi na choroby reumatoidalne (wszelkie bóle stawów), a ok. 30 tys. osób rocznie powinno poddać się wymianie stawu biodrowego. Tymczasem tylko 1/6 (16 proc.) potrzebujących otrzymuje właściwe leczenie. Według powszechnie publikowanych informacji na operację czeka się trzy lata, choć już dane "kolejkowe" NFZ precyzują, iż tak długi okres oczekiwania dotyczy niektórych jednostek - Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku, Szpitala w Słupsku czy placówki w Kościerzynie.

- Wielu pacjentów nie wie, iż w innych ośrodkach również dokonuje się zabiegów endoprotezo plastyki stawu biodrowego - mówi dr Anna Hartuna, naczelny lekarz szpitala - w szpitalu w Starogardzie wykonujemy takie operacje od 8 lat.

Zespół pięciu lekarzy (w tym czterech to specjaliści chirurgii ortopedycznej) Oddziału Ortopedyczno-Urazowego starogardzkiego szpitala rocznie wykonuje łącznie 700 operacji, z czego ok.50 to właśnie wymiana stawu biodrowego.

Nie lekceważ bólu

Choroby reumatoidalne (bóle stawów) nie są zarezerwowane- jak się często wydaje - dla osób starszych. Dolegliwości pojawiają się również u osób młodych, jednak często nie są zauważane lub wręcz są lekceważone, łagodzone środkami przeciwbólowymi.

Nie powinno się ignorować żadnych utrzymujących się dłużej dolegliwości bólowych, które są sygnałem od naszego organizmu, że dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem tzw. pierwszego kontaktu, który zadecyduje, czy konieczna jest pomoc specjalisty.

- Część naszych pacjentów to osoby, które zgłosiły się dosłownie w ostatniej chwili, gdy ból spowodował, iż przebywały w swoistym areszcie domowym - zaznacza dr Hartuna.

Powrót do życia

Nowy staw biodrowy oznacza praktycznie powrót do życia - i to w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Dzieje się tak dzięki prowadzonej przez zespół specjalistów rehabilitacji, której celem jest takie usprawnienie pacjenta, by mógł poruszać się - najczęściej bez pomocy dodatkowych przyrządów (kul, balkonika), którymi dotychczas się posługiwał. Chorym zaleca się kontynuowanie dalszego leczenia usprawniającego w trybie ambulatoryjnym i są dalej kontrolowani przez zespół ortopedów z poradni przyszpitalnej. Zdecydowana większość pacjentów powraca do codziennych zajęć zawodowych i życiowych w pełnym zakresie, mając na uwadze przestrzeganie zaleceń postępowania po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz