piątek, 5 czerwca 2009

MIĘDZYSZKOLNY SEJMIK EDUKACYJNY

W gminie Zblewo, w ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych II edycji projektu "Za rękę z Einsteinem" oraz promocji nauk matematyczno - przyrodniczych został zorganizowany międzyszkolny Sejmik Edukacyjny.

Uczestniczyło w nim 52 uczniów z trzech szkół naszej gminy: Zblewa, Pinczyna i Bytoni. Pomysłodawcą przedsięwzięcia oraz autorem programu była pani Bronisława Bardziszewska, zaś gospodarzem imprezy Zespół Szkół Publicznych w Bytoni. Ponadto nauczycielami zaangażowanymi w organizację przedsięwzięcia były panie: Katarzyna Stencel, Aniela Rek, Julieta Skrzypczak, Iwona Konieczka, Agnieszka Baran oraz pan Wojciech Birna.

Program zajęć był następujący:

fizyka na boisku - oddziaływania, kinematyka i dynamika podczas gry w piłkę, czyli co każdy sportowiec powinien wiedzieć ( A. Baran, B. Bardziszewska )

kurs układania kostki Rubika oraz pokaz zaprezentowany przez uczniów szkoły Zblewo( matematyka, I. Konieczka )

pokazy efektywnych doświadczeń chemicznych i fizycznych ( B. Bardziszewska,

J. Skrzypczak, A. Baran )

obserwacje astronomiczne ( J. Skrzypczak )

konstrukcja Camery Obscura oraz inne ciekawe zadania doświadczalne z optyki:

- doświadczalne wyznaczanie ogniskowej w różnych soczewkach,

- teatr cieni

- budowa zjawisk świetlnych w różnych przyrządach optycznych. Pokazy i ćwiczenia ( A. Baran, B. Bardziszewska )

konkurs matematyczny ( K. Stencel )

"rusz głową" - test IQ a problemy dnia codziennego ( I. Konieczka )

czy woda w naszym otoczeniu jest czysta - badanie jakości wody (B. Bardziszewska)

Jak widać program zajęć był bogaty, ale dosyć napięty. Brak czasu i złe warunki atmosferyczne uniemożliwiły przeprowadzenie 100% zaplanowanych działań Sejmiku.

W związku z czym, zajęcia z obserwacji gwiazd i planet odbędą się w innym terminie. Nie mniej, cieszy nas fakt, iż cel organizacji Sejmiku Edukacyjnego, którym było pogłębienie zainteresowania młodzieży gimnazjalnej naukami ścisłymi został w pełni zrealizowany. Aktywność uczniów podczas zajęć była imponująca, a sama impreza udana.

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni za udostępnienie placówki oraz pani Katarzynie Stencel za opiekę nad całokształtem imprezy.

Iwona Konieczka
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz