piątek, 30 maja 2014

ANNA MORAWIEC. I znów muzyka rozbrzmiała w Pinczynie..."Muzyka to pożywka, dzięki której duch żyje, myśli i tworzy"

Słowami wielkiego kompozytora Ludwiga van Beethovena rozpoczął się XIV Gminny Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej pod patronatem Wójta Gminy Zblewo Krzysztofa Trawickiego. Przegląd odbył się w 16 maja 2014 r. o godzinie 12 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Organizacją zajęły się nauczycielki Anna Morawiec, Barbara Kosecka oraz Wojciech Gdaniec. Zdjęcia, tradycyjnie już, wykonała Anna Polc.
Aby tradycji stało się zadość, tuż przed konkursem odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku. Dwunastu uczniów tej szkoły zagrało na różnych instrumentach muzycznych: skrzypcach, fletach, pianinie oraz na akordeonie. Wrażenia były niesamowite i po raz kolejny widownia przeniosła się w inspirujący świat muzyki. Po występie kilka serdecznych słów do młodych muzyków oraz ich opiekunów skierowała pani dyrektor pinczyńskiej szkoły Iwona Loroch. W podziękowaniu za trwającą już kilkanaście lat współpracę i za uświetnienie konkursu wspaniałym występem, wręczyła na ręce nauczycielki szkoły muzycznej pani Barbary Podciborskiej statuetkę upamiętniającą XIV już Przegląd Muzykujących Dzieci. Nie zabrakło też słodkości dla młodych muzyków.

Zaproszenie do prac w komisji konkursowej przyjęli nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku: pani Barbara Podciborska, pani Anna Rocławska, pani Sylwia Romaniecka oraz muzyk, instrumentalista z pobliskiego Cisa pan Mirosław Cierpioł. Do udziału w konkursie zgłosiło się dziewięciu uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Zblewo, którzy zagrali na różnych instrumentach muzycznych: Kornelia Chraniuk, Marcin Dysarz, Bianka Froelke, Justyna Guzińska, Anna Klein, Julia Kubik, Marta Sender, Paweł Spica oraz Ewelina Zając.I jak co roku, komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, bowiem spośród tych uczestników musiała wyłonić pięciu wyróżniających się. Oceniając wykonanie utworu zwracano baczną uwagę na dobór repertuaru do lat nauki gry na instrumencie oraz technikę jego wykonania.

W XIV Gminnym Przeglądzie Dzieci i Młodzieży Muzykującej wyróżnienie otrzymały dziewczęta:

Kornelia Chraniuk, która zaprezentowała na pianinie dwa utwory: Menuet w stylu jazzowym J. Markina oraz utwór Konna Przejażdżka Szlachcianki J.F. Burgmülera,

Anna Klein, na flecie poprzecznym zaprezentowała utwór A. Corelliego Sarabanda oraz na pianinie Walc a-moll F. Chopina,

Julia Kubik, która również na pianinie zaprezentowała utwór Y. Tiersena Bajeczny świat Amelii (muzyka z filmu Amelie) oraz utwór J. Mosera I like Chopin wraz ze śpiewem,

Marta Sender zaprezentowała na flecie poprzecznym utwór A. Corelliego Gigue oraz Etiuda 22 Andersena,

Ewelina Zając na akordeonie zagrała Dzisiaj, jutro, zawsze W. Piętowskiego oraz Rigodon G.F. Händla.

Wszyscy uczestnicy otrzymali, jak na artystę przystało, róże oraz słodkie upominki, a wyróżniający się muzycy statuetki oraz upominki ufundowane przez sponsorów. Po zakończeniu przeglądu uczestnicy wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek do Izby Pamięci Poetek.

Organizacja tegorocznego konkursu nie byłaby możliwa, gdyby nie nasi darczyńcy. Jak każdego roku, ofiarowują nam swoją bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność. Bardzo gorąco chcemy podziękować Wójtowi Gminy Zblewo panu Krzysztofowi Trawickiemu, właścicielom firmy HEROLD państwu Teresie, Edmundowi i Arkadiuszowi Herold, właścicielom Gospodarstwa Agroturystycznego CIS państwu Mieczysławie i Mirosławowi Cierpiołom, właścicielowi firmy HONIA panu Maciejowi Mostowemu, właścicielowi firmy DEKPOL panu Mariuszowi Tuchlinowi, właścicielce kwiaciarni w Pinczynie pani Edycie Kłoss oraz właścicielom pinczyńskich sklepów: państwu Urszuli i Andrzejowi Rytelewskim, pani Zofii Burczyk, pani Marii Rogaczewskiej oraz panu Dariuszowi Bedla.

I w tak miłej atmosferze zakończył się XIV Gminny Przegląd Dzieci i Młodzieży Muzykującej w Pinczynie. Mamy nadzieję, że młodych muzyków nie zabraknie w przyszłym roku, gdyż będzie to jubileuszowy przegląd, na który już teraz bardzo serdecznie zapraszamy.

Anna Morawiec

Zdjęcia Anna PolcBrak komentarzy:

Prześlij komentarz