sobota, 17 maja 2014

KRZYSZTOF TRAWICKI. Będzie nawet prawdziwy czołg

Maj to nie tylko, jak się zwykło u nas uważać, miesiąc Maryjny, ale i świąt strażackich, tradycyjnych majówek, a także - u nas, w naszej gminie, po kanonizacji papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Gminy Zblewo - 18 maja, w dniu urodzin Papieża, uroczystość uczczenia naszego wielkiego rodaka poprzez odsłonięcie obelisku na granicy gmin Zblewa i Lubichowa w miejscowości Pazda, przy moście nad rzeką Wdą.


Ma to upamiętnić oczywiście samo wydarzenie kanonizacji Jana Pawła II, ale i dzień, w którym święty Jan Paweł II płynął tą rzeką w tym właśnie miejscu. Są jeszcze świadkowie pamiętający tamten spływ kajakowy i tamto wydarzenie. Dodam do tego, że w dniu dzisiejszym (piszę ten tekst do mojego "okienka" rano 14 kwietnia) będę uczestniczył w na pewno pięknej uroczystości poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej imieniem Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.

Święto strażaków, Gminny Dzień Strażaka, obchodziliśmy w pięknie odnowionej siedzibie jednostki straży pożarnej w Pinczynie, która - warto wspomnieć - w tym roku została przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jeszcze raz, tym razem w "Kurierze", składam wszystkim naszym strażakom - druhnom i druhom jako Prezes Zarządu Gminnego i Wiceprezes Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej oraz jako Wójt Gminy najserdeczniejsze życzenia i dziękuję za Waszą działalność nie tylko w zakresie szeroko rozumianego ratownictwa i niesienia pomocy, ale także za wspaniałą działalność w życiu społecznym, na przykład przy zabezpieczaniu organizowanych przez nas imprez takich jak Przegląd Orkiestr Dętych, Festyn Kociewski, oraz za tradycyjne trzymanie warty przy Grobie Pańskim. Uroczystości w Pinczynie rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej, koncelebrowanej przez naszego druha księdza kapelana Ryszarda Rogowskiego w asyście księdza proboszcza Mieczysława Bizonia.


Aktywność również wykazują poszczególne sołectwa, organizujące rozmaite festyny rodzinne. Wprawdzie prosiłem o to, żeby już nie angażować mnie w organizację tych imprez, gdyż skupiam się na organizacji Gminnego Festynu Rodzinnego i Przeglądu Orkiestr Dętych, ale trudno nie włączać się w te jakże sympatyczne wydarzenia. Z dużą przyjemnością obserwowałem, jak bawią się na takim festynie rodzinnym mieszkańcy Borzechowa, który wspomogliśmy jako Gmina.
Gminny Festyn Rodzinny odbędzie się 1 czerwca i wymaga rozmaitych działań logistycznych. Proszę wszystkich sołtysów, aby zaangażowali się w organizację tej wielkiej imprezy i przywieźli dzieci. Naprawdę warto - będą wszystkie najpopularniejsze przyrządy zabawowe, rozmaite zabawki, będzie nawet oryginalny czołg. Słowem - do Zblewa przyjedzie za darmo Disneyland, kawałek kolorowego świata oddany do dyspozycji dzieci, natomiast rodzice i dziadkowie będą mogli uczestniczyć w odbywającym się obok Przeglądzie Orkiestr Dętych, który po raz pierwszy jest przez nas współorganizowany z Nadbałtyckim Centrum Kultury z Gdańska. W "Kurierze" macie Państwo plakat i szerszą informację.

Podsumowałem z moimi współpracownikami wszystkie uwagi, jakie przedstawiliście Państwo podczas spotkań wiejskich. Komentuje je w tym wydaniu "Kuriera" pani Rita Gollus. Tutaj, w moim "okienku", odpowiem tylko na częste zadawane mi pytanie, czy dalej będę chciał być wójtem, czyli czy będę startować w najbliższych wyborach, Odpowiadam, że tak. Nie jestem jeszcze wypalony, mam wizję dalszego rozwoju naszej gminy i nie zamierzam uciekać ani do Gdańska, ani do Warszawy, ani gdzie indziej. Żyć i pracować na rzecz tej pięknej gminy i takich ludzi jak Państwo, jej mieszkańcy sprawia mi o wiele większą satysfakcję, niż praca nie u siebie. Mamy wybory do Europarlamentu. Staruje w nich przedstawicielka naszej gminy pani Lucyna Herold-Wąs. Przy okazji apeluję, żebyście poszli Państwo na te wybory, bo często nie zdajemy sobie sprawy, że to, o czym dyskutuje się w dalekiej Brukseli, przekłada się na wiele spraw, z jakimi spotykamy się w naszym codziennym życiu. To są sprawy dla nas bardzo ważne, pokażmy więc naszą obywatelską postawę i idźmy na te wybory 25 maja.

Krzysztof Trawicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz