poniedziałek, 26 maja 2014

Wczoraj, dziś i jutro – 40 lat Zakładu Produkcji Keramzytu w Gniewie


Takie historie nie zdarzają się co dzień. Dzieją się raz na 40 lat. W 1974 roku powstało "Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu Gniew w Budowie", które na dobre zmieniło miasto i stało się chlubną częścią jego historii. Dziś Zakład Produkcji Keramzytu obchodzi swój jubileusz - 40 lat obecności w Gniewie.


Wczoraj: nasza tradycja

Przed 40 laty do Gniewu przyjeżdżali ludzie z różnych stron Polski - Mazur, Warszawy, południa kraju i z okolicznych miasteczek. Tak zaczęła się historia gniewskich "walizkowców" oraz właśnie otwierającego się "Przedsiębiorstwa Produkcji Keramzytu Gniew w Budowie". Rozpoczynał się nowy rozdział w historii miasta oraz wielka budowa - od pierwszego wykopanego metra fundamentów, aż po otwarcie linii produkującej keramzyt. Ludzie wspólnie stworzyli zakład, który przez 40 lat osiągnął pozycję najnowocześniejszego przedsiębiorstwa produkującego keramzyt w Polsce i Europie. - Ten zakład to także historia życia wielu osób. "Walizkowcy" rozpoczynali tu nowe życie i wnieśli tradycje ze swoich środowisk, a rodowici gniewianie byli otwarci i chcieli, by Gniew piękniał i się rozwijał - wspomina p. Zdzisława Kusowska, pracująca w zakładzie od samego początku do dziś. - Wszyscy pracowaliśmy razem dla tego miasta.

Dziś: rozwój zakładu

Z biegiem lat zakład zmieniał się - kolejni właściciele zakładu inwestowali w unowocześnianie technologii, ochronę środowiska i inne działania na rzecz miasta i jego mieszkańców. Ten kierunek kontynuuje Weber, który w ciągu ostatnich lat przeznaczył blisko 24 miliony złotych w ekologiczną technologię w Gniewie. Dziś w zakładzie emisja siarki jest pięciokrotnie niższa niż przed laty, zastosowano szereg nowoczesnych filtrów, a nad produkcją czuwa 24-godzinny system monitoringu. Wszystko po to, by zakład był jak najbardziej przyjazny otoczeniu. - Postęp jest ogromny. To tak, jakby porównywać chodzenie w dziurawych butach do jazdy luksusowym samochodem - mówi Ryszard Rejmanowski, także pracujący w zakładzie od początku jego istnienia.Jutro: Weber w Gniewie

- Nie działamy w oderwaniu od miejsca, w którym mieszkamy i pracujemy. Sam mieszkam w Gniewie, a w zakładzie nadal pracują osoby, które są z nami od samego początku, czyli od 40 lat. To niesamowite, i dlatego czujemy się odpowiedzialni za ludzi i miasto - dodaje Michał Bąkowski, zastępca menadżera Weber w Gniewie. Zakład od lat jest obecny w życiu mieszkańców Gniewu - w budynku przekazanym miastu powstało przedszkole, a blok, który w latach 70. był mieszkaniem dla pracowników, został oddany na potrzeby mieszkańców. Dziś Weber działa także dla przyszłości miasta i następnych pokoleń rozwijając ich ducha i ciało w myśl integracji z Gniewem. Zakład jest sponsorem drużyny piłkarskiej Weber Szprudowo, wspierał m.in. budowę skateparku Weberskok, nosi dumne miano przyjaciela Gniewskiego przedszkola, organizuje też cyklicznie wydarzenia i konkursy dla młodych ludzi z miasta i gminy Gniew.

Czterdzieści lat minęło, jakby to była chwila. Co przyniesie jutro? - My będziemy dalej pracować w Gniewie i dla jego mieszkańców, tak jak pracowaliśmy wczoraj i dziś. To nasz największy powód do dumy - dodaje Michał Bąkowski.


ZDJĘCIA:

Zakład to "żywa historia" - tak wyglądał blisko 40 lat temu.


Obecnie gniewska firma to najnowocześniejszy Zakład Produkcji Keramzytu w Europie.
Natura ponownie rozkwita na rekultywowanych przez zakład terenom.Weber inwestuje w ludzi i Gniew - na zdjęciu sponsorowany przez Weber skatepark. WeberSkok.Dzieci dumnie prezentują swoje prace na konkurs "Gniew 2054". Zakład organizuje liczne wydarzenia i konkursy dla najmłodszych.

Poniedziałek, 26.05.2014 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz