sobota, 17 maja 2014

Walczymy tu ze stereotypem nieprzyjaznego miejsca

Gabinet Stomatologiczny w szkole w Bytoni jako jedna z nielicznych placówek posiada umowę z NFZ na realizację świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.
- Staramy się tu walczyć ze stereotypem, że gabinet stomatologiczny jest miejscem nieprzyjaznym, gdzie pacjent kieruje swoje kroki w momencie, gdy zauważa próchnicę bądź gdy ma dolegliwości bólowe - mówi dr Karolina Troszczyńska. - Wówczas taka wizyta nie może być przyjemna i rzutuje na obraz gabinetu, a negatywne wspomnienia ciągną się przez całe życie prowadząc do dentofobii (strachu przed stomatologiem). Żeby tak się nie działo, wskazane jest, aby mały pacjent odwiedził gabinet w momencie, kiedy nic się nie dzieje, gdy zęby są zdrowe.

Na pierwszą wizytę zapraszamy rodziców z dziećmi w pierwszym roku ich życia. To pozwala na wdrożenie profilaktyki, czyli tych wszystkich działań, które mają na celu zapobiegnięcie próchnicy.

Przeprowadzenie badań kontrolnych co 3 miesiące daje możliwość wykrycia próchnicy w jej wczesnym stadium, a także wdrożenie zabiegów z dziedziny profilaktyki takich jak: lakierowanie, lakowanie itd.
Częste wizyty w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że mali pacjenci chętnie tu wracają.
Raz w roku, dzięki współpracy z wójtem Krzysztofem Trawickim, który zapewnia transport dzieci, przeprowadzamy masowe przeglądy stomatologiczne w gminie Zblewo. Każde dziecko, które pojawia się na przeglądzie, otrzymuje karteczkę z ustalonym terminem wizyty i numerem telefonu, pod który prosimy zadzwonić, gdyby wizyta nie była ustalona w dogodnym dla rodzica terminie. Wszystkie dzieci powinny korzystać z programów profilaktycznych niezależnie od stanu uzębienia.

Fot. Tadeusz MajewskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz