wtorek, 6 maja 2014

W Piecach - najładniejszej wsi w powiecie starogardzkim po PogódkachProponuję dziś spacer po Piecach. Zaczynam od kameralnej szkoły.Szkołą leży wysoko, w połowie góry Czubnicy. Jest mała, ale ma trzy tablice.Wchodzącego wita papież Jan Paweł II.W przedszkolu na piętrze robię zdjęcie przygotowującej się do wymarszu kolumny dzieciaczków.W obszernym holu na parterze wiszą prace uczniów. Te akurat przedstawiają kościół w Piecach.Amelii Piece wyraźnie kojarzą się z motylami.Tablica informująca o budowie sali gimnastycznej.A oto sala. Jak na niewielkie Piece wystarczająca. Tu ciekawostka. W szkole w sąsiedniej gminie, gdy mówiłem, że miałem warsztaty w szkole w Piecach, zapytali, czy to prawda, że tam mają salę gimnastyczną. Nie chcieli mi wierzyć, więc sprawdzili w Google. Tak tu już jest - żyjemy tak blisko siebie, kilka - kilkanaście kilometrów, a poznajemy miejsca, w których mieszkamy, przez internet.Następna tablica w holu. Tu wywieszono rysunki mające pomóc w zapamiętaniu kociewskich wyrazów.A oto galeria. Widać, że dba się tu o rozwój talentów plastycznych (każde dziecko go ma, mniej lub bardziej ukryty).Pamiątkowe zdjęcie po warsztatach w klasie szóstej.A to zdjęcie klasy piątej. Temat warsztatów: Nasze hobby. Dziewczynka w środku trzyma w pudełku największego gatunkowo motyla, którego doktor Piotr Madanecki wyhodował w Starogardzie (jest o ty, reportaż w tym portalu). Jeżdżę z tym motylem oraz ze z wykopanymi własnoręcznie kamieniami półszlachetnymi i skamielinami po całym powiecie, zachęcając do zbierania... hmm... czegokolwiek. Niedawno pokazywałem swoje trofea w podstawówce w Borzechowie i otrzymałem zaproszenie od dzieci, które przez ten czas mnóstwo nazbierały. Czego? Pokażą mi w czwartek na lekcji przyrody.
Jeszcze ciekawostka. Na ścianie w klasie wiszą komiksy wykonane przez uczniów. Czegoś takiego nie spotkałem w żadnej ze szkół podstawowych.Plac zabaw przy szkole. Zdjęcie zrobione z wysokości parteru. Jak widać, leży znacznie niżej niż parter. A tam w dole leży zwarta część Pieców. A za naszymi plecami pnie się jeszcze Czubnica, bardzo ciekawy cmentarz (patrz - materiał Anioły Pieców; muszę zrobić więcej zdjęć), no i na szczycie kościół. Tarasowo, trochę jak w niskich górach.
W sekretariacie pracuje pani z niezwykle pogodnym usposobieniem. Że też nie zrobiłem jej zdjęcia. Z pokoju sekretariatu jeszcze lepiej widać tarasową zabudowę Pieców.Kapitalnie położone Piece nie są zbyt bogate, przez co może razić przypadkowość brył oraz różnorodne pokrycia dachowe, spora z eternitu. Rażą też, jak wszędzie, betonowe słupy i sieć doprowadzająca prąd. No i zderzenia - asfalt, polbruk, piach. Jest to centralne miejsce wsi, które może w jakiejś tam przyszłości być bardzo ładnym... ryneczkiem.

O tym świętym i jego znaczeniu napisaliśmy sporo na innych stronach Pieców.Święty jest zabytkiem (drewniana figura) , więc go chyba dla bezpieczeństwa zamknięto w pleksi. Mówił mi, że czuje się tam kiepsko:)Sporo domów w Piecach wybudowano z czerwonej cegły zapewne po pożarze wsi.Ciągle w centrum. Kilka sklepów, nowe domy.Z Pieców rozchodzą się turystyczne drogi do uroczych wsi - Huty Kalnej, Iwiczna, Czechowa. Wio!

Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz