środa, 10 marca 2010

Gmina Smętowo Gr. Podsumowanie ferii

Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznej akcji pn. "Aktywne Ferie z GOKSiR-em 2010". W gminie Smętowo Graniczne w ofercie na tegoroczne ferie swoje miejsce znalazły bardzo liczne wydarzenia, zarówno o charakterze kulturalnym, jak i rekreacyjno - sportowym. Odbył się cały szereg imprez organizowanych na miejscu oraz imprezy wyjazdowe. Głównym odbiorcą naszych działań są dzieci i młodzież, jednak w tegorocznym kalendarzu miejsca nie zabrakło również na zajęcia i wyjazdy, w których udział wziąć mogli także dorośli. Mamy nadzieję, że w kalendarzu tak zróżnicowanych imprez każdy znalazł coś dla siebie.


W szerokim wachlarzu różnorodnych imprez miejsce znalazły:

- Turniejów halowej piłki nożnej (w dwóch kategoriach wiekowych),

- Warsztatów gry na perkusji (cykl sześciu zajęć),

- III Turniej Tenisa Stołowego z cyklu Grand Prix (w kategorii dziewcząt i chłopców),

- Dwa wyjazdy na basen do Grudziądza,

- Wyjazd do Aquaparku w Sopocie,

- Zajęcia sportowo - rekreacyjne,

- Przedstawienie interaktywne teatru ART - RE, pt. "Bazyliszek",

- Dwa turnieje siatkówki drużyn mieszanych (w różnych kategoriach wiekowych),

- Warsztaty plastyczno - rzeźbiarskie (cykl sześciu zajęć w świetlicach wiejskich),

- Dwa turnieje unihokeja (w różnych kategoriach wiekowych),

- Turniej koszykówki,

- Cykl zajęć tanecznych w ramach sekcji "Era Dance",

- Wyjazd na wybrany film do Multikina w Gdańsku,

Ponadto przez prawie całe ferie można było do woli korzystać z lodowiska zorganizowanego na terenie GOKSiR. Wstęp na lodowisko był bezpłatny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wypożyczalnia łyżew funkcjonująca w GOKSiR. W okresie ferii zimowych dzieci i młodzież szkolna mogły nieodpłatnie korzystać z wypożyczalni łyżew. Tegoroczna aura sprzyjała sportom zimowym i dlatego z naszego lodowiska korzystały całe rzesze miłośników łyżwiarstwa i ślizgania na lodzie z terenu naszej gminy i nie tylko.

Wzorem lat ubiegłych, na okres ferii wydłużyliśmy również czas pracy świetlic wiejskich. Natomiast panie prowadzące świetlice także przygotowały własne kalendarze atrakcji na tegoroczne ferie. Właśnie w świetlicach wiejskich obywały się wymienione warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie, tj. w Lalkowych, Kościelnej Jani oraz w Kopytkowie.

Wszystkie zajęcia odbywały się bezpłatnie, poza wpisowym na imprezy wyjazdowe - po korzystnej i atrakcyjnej cenie. Nieodpłatny dowóz dzieci i młodzieży na zajęcia również przyczynił się do licznej frekwencji. Wszystkim imprezom towarzyszył słodki poczęstunek w postaci drożdżówki i ciepłej herbaty. Poza tym podczas turniejów sportowo - rekreacyjnych najlepsi otrzymywali medale, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe i upominki.

Z naszej oferty w tym roku skorzystało około 500 osób z terenu naszej gminy i okolic. To bardzo duża liczba osób, zważywszy na fakt, iż nie zostały zrealizowane planowane dwa wyjazdy na kulig oraz do kompleksu basenów solankowych. Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich mieszkańców naszej gminy to zupełnie niezły wynik. Ponad te 500 osób było jeszcze wiele dzieci i młodzieży korzystających z zajęć w świetlicach wiejskich oraz bardzo duża liczba osób, które na co dzień korzystały z walorów lodowiska, które okazało się bardzo trafioną inicjatywą.

Nadchodząca wiosna i nieodpowiednie warunki atmosferyczne przeszkodziły nam jedynie w realizacji zaplanowanych kuligów, które miały się odbyć dwukrotnie. Również z przyczyn niezależnych nie odbył się wyjazd do kompleksu basenów solankowych GEOTERMIA w Grudziądzu. Jednak ten wyjazd został przełożony na dzień 6 marca.

Żywimy nadzieję, że tegoroczna oferta atrakcji zaistniałych w ferie ubogaciła życie kulturalne mieszkańców gminy Smętowo, ale nade wszystko cenimy sobie fakt, iż nasze dzieci i młodzież wrócą do szkół zdrowe, wypoczęte i gotowe chłonąć wiedzę na zajęciach lekcyjnych. Naszym zamiarem było zapewnienie właśnie im jak największej liczby atrakcji i możliwości wypoczynku, "naładowania akumulatorów" przed kolejnym okresem nauki szkolnej. Chcielibyśmy, aby te ferie na długo pozostały w naszej pamięci w oczekiwaniu na kolejną, tym razem letnią akcję z GOKSiR-em.

Dla nas niewypowiedzianą i największą satysfakcją są zadowolone i uśmiechnięte twarze dzieci, ponieważ oznacza to, że nasza misja ma sens i została spełniona, napawa nas to optymizmem i energią przed kolejnymi naszymi poczynaniami.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji składamy wszystkim paniom prowadzącym świetlice wiejskie oraz wszystkim, którzy wspierali nas i nasze działania w tym bardzo pracowitym okresie. Bardzo dziękujemy również nauczycielom szkół za nieocenioną pomoc w organizacji i prowadzeniu zajęć sportowo - rekreacyjnych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną i sportowo- rekreacyjną na naszej stronie www.goskirsmetowo.pl

Na stronie systematycznie zamieszczamy relacje i mnóstwo fotografii oraz wszelkie aktualności z dziedziny kultury i sportu gminy Smętowo Graniczne.

Jarosław Wrzałka

ZDJĘCIABrak komentarzy:

Prześlij komentarz