poniedziałek, 22 marca 2010

Kolektory słoneczne. Takiego zebrania jeszcze nie było!

W sali GOK w Zblewie były rozmaite spotkania. Kulturalne, polityczne (np. debata w 2002 r.), zabawowe dla dzieci, a nawet, gdy Irena Bendel trenowała tu tenis stołowy, sportowe. Nikt nie prowadził ewidencji, która by dziś pokazała, na jakim było najwięcej osób. Ogłoszenie, jakie czytali księża i które ukazało się też na stronie www.zblewo, zelektryzowało mieszkańców gminy. Brzmiało ono:
"(....) Wójt Gminy Zblewo zaprasza właścicieli budynków mieszkalnych położonych na terenie gminy Zblewo, którzy są zainteresowani zamontowaniem kolektorów słonecznych na spotkanie. (...) W ramach przygotowywanego projektu jest możliwość dofinansowania zadania do 75 procent".

W promieniu 150 metrów od UG nie można było zaparkować samochodu. Sala GOK okazała się malutka. Ludzie cisnęli się w drzwiach, stali na korytarzach. Szacunkowo - jak nam powiedziano - mogło być ze 400 osób. Tyle podobno jeszcze tu nigdy ludzi nie przyszło...

To pokazuje, czym tak naprawdę najbardziej interesują się nie tylko mieszkańcy gminy, ale w ogóle Polacy i jak są zdroworozsądkowi. 10 kwietnia w Gdańsku odbędzie się konferencja "IDEA POLSKI XXI wieku". W zaproszeniu czytamy: "Ostatnie 20 lat pokazało, że my, Polacy, indywidualnie potrafimy sobie radzić bardzo dobrze, natomiast znacznie gorzej idzie nam z działaniami zbiorowymi. Tymczasem wyzwania, jakie czekają Polskę w następnym dwudziestoleciu, wymagają zdecydowanej poprawy myślenia i działania zbiorowego. Dlatego obok kwestii szczegółowych warto też stawiać pytania zasadnicze: jak powinna wyglądać Polska w XXI wieku? Jak poprawić naszą zdolność do myślenia i działania zbiorowego? Mówcami będą m.in.: b. Prezydent Lech Wałęsa, Premier RP Donald Tusk, Komisarz UE Janusz Lewandowski, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Hübner, Minister Finansów prof. Jacek Rostowski, Wicemarszałek Senatu RP prof. Marek Ziółkowski oraz Arcybiskup emerytowany Tadeusz Gocłowski. Spotkanie w GOK w Zblewie zaprzeczyło tej tezie. Polacy marzą o działaniach zbiorowych, pod warunkiem, że znajdą się odpowiedni liderzy. Włodarze i pracownicy gminy, którzy ich zjednoczą we wspólnym i sensownym działaniu. Bo taka teoretycznie jest ich powinność. W gminie Zblewo już kilka dzieł zbiorowych powstało. I trzymajmy kciuki, żeby kolejnym takim dziełem były kolektory słoneczne. Czego życzymy włodarzom gminy Zblewo oraz pracownikom UG, a zwłaszcza Bogdanowi Męczykowskiemu, który prowadził to spotkanie.

Tadeusz Majewski


Sala GOK przy takiej masie zainteresowanych ludzi okazała się malutka. Na fotce nie widać ludzi stojących przy drzwiach i na korytarzach.

Bogdan Męczykowski (od lewej) oraz prelegenci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz