poniedziałek, 8 marca 2010

Kronika strażacka - 8.03.2010 r.

Starogard Gdański, 2010-03-08


1. 03.03.2010 r., Owidz, gmina Starogard Gdański - pożar budynku wielorodzinnego
O godzinie 12.05 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do pożaru w Owidzu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali wydobywający się dym z okien poddasza budynku mieszkalnego. Strażacy ewakuowali ludzi z budynku, odłączyli zasilanie energetyczne budynku i podjęli działania gaśnicze w natarciu na palące się ściany i strop oraz w obronie poddasza. Zerwano podwieszany sufit w mieszkaniu na parterze oraz podłogę, ścianę i sufit na pierwszym piętrze, a także częściowo rozebrano konstrukcję dachu.
Zniszczeniu uległo wyposażenie mieszkania na parterze oraz na pierwszym piętrze, częściowo konstrukcja oraz pokrycie dachu. Uratowano część budynku, w którym znajdowały się trzy mieszkania. Na miejsce zdarzenia przybyli Zastępca Wójta Gminy Starogard Gdański Pan Marek Kowalski, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego Pan Andrzej Zdrowowicz, przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego: Pan Piotr Kramek i Pan Zbigniew Partyka. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał użytkowania lokali objętych pożarem. Przedstawiciele Gminy Starogard Gdański i Starostwa Powiatowego zapewnili lokale zastępcze dla dwóch rodzin.

2. 03.03.2010 r., Bobowo - zalana ulica
Na miejscu zdarzenia strażacy zastali zalaną drogę wojewódzką 222 i ul. Polną w Bobowie, a także piwnica w budynku przy drodze wojewódzkiej. Wyciek pochodził z niedrożnego kanału,
w którym nastąpiło spiętrzenie wody, co spowodowało wyciek na ulicę i zalewanie posesji mieszkańców. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Następnie strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej
z Bobowa udrożnili kanał i wypompowali wodę z zalanych ulic i piwnicy budynku.

3. 03.03.2010 r., Starogard Gdański - pomiar stężenia tlenku węgla
Na izbę przyjęć w Szpitalu Specjalistycznym św. Jana w Starogardzie Gd. trafiła kobieta
z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Zastęp strażaków udał się do mieszkania celem zmierzenia stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach, w których przebywała poszkodowana kobieta. Strażacy przy użyciu urządzenia ToxCO zmierzyli stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkania. Urządzenie wykazało stężenie o wartościach odpowiednio: w kuchni 70ppm, w łazience 39ppm. Pomieszczenia przewietrzono i ponownie dokonano pomiaru - urządzenie ToxCO stężenia tlenku węgla nie wykazało. Wydano zakaz używania urządzeń gazowych do czasu ich sprawdzenia przez odpowiednie służby.

4. 07.03.2010 r., Starogard Gdański - pomiar stężenia tlenku węgla
O godzinie 16.10 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do pomiaru stężenia tlenku węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego. Pogotowie Ratunkowe udzielało pomocy osobie poszkodowanej. Strażacy zmierzyli stężenie tlenku węgla w mieszkaniu:
w łazience odnotowano 250 ppm, w pozostałych pomieszczeniach 130 ppm. Wszystkie pomieszczenia zostały przewietrzone, a następnie dokonano ponownych pomiarów. Na miejsce zdarzenia wezwano Pogotowie Gazowe, które po sprawdzeniu piecyka gazowego odłączyło dopływ gazu. Pouczono właścicielkę o konieczności sprawdzenia piecyka gazowego oraz przewodów spalinowych i wentylacyjnych.

W danym okresie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 15 razy do pompowania zalanych ulic, piwnic i posesji na terenie powiatu spowodowanych roztopami.

Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz