wtorek, 2 marca 2010

Kronika strażacka - 22.02 - 29.02.2010 r.

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 22.02.2010 - 29.02.2010r.


1. 22.02.2010 r., Czarna Woda, rzeka Wda - ciało kobiety w rzece

Na miejscu zdarzenia zastano ciało kobiety leżące na dnie rzeki zaczepione
o roślinność. Na miejscu obecna była Policja. Strażak w specjalnym ubraniu ochronnym (skafander przeznaczony do działań w wodzie) wszedł do wody i wyciągnął ciało kobiety na brzeg. Dalsze czynności prowadziła Policja.


2. 24.02.2010 r., Brzeźno Wielkie, autostrada A1 - dachowanie pojazdu

Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu leżący na pasie jezdni. Na miejscu obecny był patrol autostrady, który zabezpieczał odcinek drogi. Strażacy również przystąpili do zabezpieczenia odcinka drogi oraz do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, którą przekazano obsadzie Pogotowia Ratunkowego. Po czynnościach dochodzeniowych Policji z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe oraz załadowano uszkodzony pojazd na lawetę Pomocy Drogowej.


3. 27.02.2010 r., Pączewo, gmina Skórcz - pożar budynku wielorodzinnego

Na miejscu zdarzenia zastano wydobywający się dym z okien poddasza budynku. Jedna osoba znajdowała się na dachu budynku, część osób zamieszkujących budynek znajdowała się na zewnątrz obiektu. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Następnie strażacy przy pomocy drabiny ewakuowali mężczyznę z dachu. Wprowadzono dwa prądy gaśnicze w natarciu do wewnątrz budynku: jeden przez okno poddasza do palącego się mieszkania, a drugi przez klatkę schodową objętą pożarem. Przeszukiwano pomieszczenia, gdyż uzyskano informacje o osobach przebywających w obiekcie. W trakcje przeszukania obiektu ewakuowano dwie kobiety z parteru budynku. Po przybyciu kolejnych zastępów straży pożarnej wprowadzono trzeci prąd gaśniczy w natarciu do środka obiektu (przez balkon do palącej się kuchni). Z pomieszczenia kuchni wyniesiono 6 kg butlę z gazem. W czasie trwania działań gaśniczych znaleziono mężczyznę na strychu przykrytego kartonami, ewakuowano go na zewnątrz budynku i przekazano przybyłym na miejsce zdarzenia zespołom ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzono prace rozbiórkowe pokrycia dachu, podwieszonego sufitu i ścianek wewnętrznych celem dotarcia do źródła ognia. Na miejsce zdarzenia wezwano Wójta Gminy Skórcz celem zabezpieczenia lokali zastępczych dla pogorzelców, gdyż budynek nie nadawał się do dalszego użytkowania. Osoby, którym Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy doraźnej na miejscu zdarzenia, odmówiły zabrania ich do szpitala. W akcji trwającej około 3 godzin brały udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: Skórcz, Wielki Bukowiec, Bobowo oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim.


4. 27.02.2010 r., Węzeł Kopytkowo, Autostrada A1 - wypadek drogowy

Na miejscu zdarzenia zastano dwa samochody po zderzeniu. Jeden znajdował się na szybkim pasie ruchu, a drugi poza jezdnią. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdami. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Następnie strażacy udzielili wsparcia psychicznego osobom poszkodowanym. Po przybyciu karetki Pogotowia Ratunkowego osoby poszkodowane przekazano służbom medycznym. Odłączono zasilanie akumulatorów w pojazdach. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych Policji z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe, a pojazdy usunięto na pas awaryjny ruchu autostrady. Uszkodzone pojazdy zabezpieczone zostały przez służby obsługi autostrady.


W danym okresie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 14 razy do pompowania wody z zalanych ulic na terenie Powiatu Starogardzkiego spowodowanych roztopami.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz