piątek, 19 marca 2010

Ks. Zenon Górecki. Dorodny owoc naszego dziedzictwa

Ucieszyłem się wiadomością, że Zespół Szkół Publicznych w Borzechowie wdraża procedury zmierzające do obrania franciszkanin o. Flawiana Słomińskiego na patrona szkoły. Cieszę się, ponieważ o. Flawian związany jest ze zblewską parafią. Borzechowo było częścią składową zblewskiej parafii, dopiero po II wojnie światowej erygowano parafię ustanawiając kościół poewangelicki kościołem parafialnym nowej wspólnoty kościelnej.


Przyszły patron szkoły w Borzechowie urodził się 14 lipca 1917 roku w Borzechowie z rodziców Jana Słomińskiego i Rozalii z d. Zielińskiej. Ochrzczony został 22 lipca 1917 roku w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Zblewie. Sakramentu chrztu udzielił mu ówczesny proboszcz, mój wielki poprzednik, ks. radca dr Konstantyn Krefft, obecnie kandydat na ołtarze, męczennik II wojny światowej. Chrzestnymi byli Paweł Dulski i Pelagia Zielińska. Chrzest w Księdze Chrztów pod numerem 88/1917 osobiście odnotował Sługa Boży ks. Krefft.

Cieszę się, że kolejna osoba zakorzeniona w naszym zblewskim dziedzictwie, z niego wyrastająca i zarazem ubogacająca owo dziedzictwo, będzie patronem szkoły! Dodam jeszcze, że zblewska nekropolia kryje doczesne szczątki patronów trzech szkół - Adama Gajewskiego - patrona szkoły w Świerkach k. Malborka (uczniowie wraz z nauczycielami co roku ok. uroczystości Wszystkich Świętych przybywają na grób swego patrona i uczestniczą we Mszy św. ), Wincentego Kwaśniewskiego - patrona szkoły w Zblewie, Edmunda Dywelskiego - patrona szkoły w Bytoni.

I jak tutaj nie być dumnym ...

ks. Zenon Górecki

proboszcz i wicedziekan zblewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz