piątek, 19 marca 2010

Nazizmu nigdy więcej na Allegro!

Nazizmu nigdy więcej na Allegro! - komunikat Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ"

19.03.2010

W tym roku Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem obchodzony jest w wielu miejscach w Polsce pod hasłem "Nazizmu nigdy więcej na Allegro!" W kilkunastu miastach odbywać się będą akcje informacyjne, działanie artystyczne, koncerty, rozdawanie ulotek i zbiórki podpisów pod apelem.

Od stycznia 2009 roku Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" oraz grupa 3Fala prowadzą ogólnopolską kampanię przeciwko bezkarnej sprzedaży przez serwis aukcyjny Allegro współcześnie produkowanych neofaszystowskich i rasistowskich materiałów propagandowych. Apel w tej sprawie poparły już tysiące osób: przedstawiciele świata nauki, politycy, działacze organizacji pozarządowych, artyści. Są wśród nich między innymi: Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Krzysztof Czyżewski z Fundacji Pogranicze, pisarz Paweł Huelle, plastyk Wilhelm Sasnal, piosenkarka Renata Przemyk, Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc, Grabaż z zespołu Strachy na Lachy, Piotr Wieteska z grupy Buldog, Tomasz Goehs z Kultu, Gutek z Indios Bravos oraz grupy Armia, Blade Loki, Dezerter, Farben Lehre, Hunter, Hurt i Lao Che.

- "Nie chodzi nam o usuwanie z Allegro pamiątek z okresu II wojny światowej. Te mogą mieć wartość historyczną i być dostępne dla kolekcjonerów. Kuriozalne jednak jest produkowanie i sprzedawanie pod przykrywką kolekcjonerstwa wytworów neonazistowskiej propagandy: płyt, pism, koszulek i gadżetów ze swastykami, portretami Hitlera i symbolami SS" - mówi Dariusz Paczkowski z grupy 3Fala i Grupy Anty-Nazistowskiej (GAN) - Bielsko-Biała, pomysłodawca kampanii.

- "Nasza kampania skierowana jest do osób, które sprzeciwiają się bezproblemowej sprzedaży materiałów faszystowskich w kraju, który został tak boleśnie doświadczony przez faszyzm" - dodaje Wiktor Marszałek ze Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ" i lider wielkopolskiej GAN. - "Kampania została dostrzeżona nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, o czym świadczą listy, maile i artykuły prasowe. Swojego poparcia udzielił nam m.in. niemiecki Instytut Historii Stosowanej (Institut fur angewandte Geschichte)."

Akcje "Nazizmu nigdy więcej na Allegro!" odbędą się w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Cieszynie, Gnieźnie, Katowicach, Kraków, Lublinie, Łodzi, Nowem nad Wisłą, Olsztynie, Pile, Poznaniu, Rybniku, Słupsku, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu.

21 marca to proklamowany przez ONZ Światowy Dzień Walki z Rasizmem. A od 13 do 21 marca trwa coroczny Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi koordynowany przez UNITED for Intercultural Action (europejską sieć 560 organizacji antyrasistowskich z 46 krajów).

Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która monitoruje incydenty na tle rasistowskim, prowadzi kampanie "Muzyka przeciwko Rasizmowi", "Wykopmy Rasizm ze Stadionów" oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski "NIGDY WIĘCEJ". Należy także do sieci UNITED. 3Fala to ogólnopolska grupa artystyczna zajmująca się tworzeniem zaangażowanej społecznie sztuki ulicy.

Więcej informacji:
tel. 607 104 666, 691 314 234
http://www.nigdywiecej.org
http://3fala.art.pl
http://www.unitedagainstracism.org http://www.unitedagainstracism.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz