czwartek, 14 kwietnia 2011

Komunikat z Policji. Uwaga na oszustów działąjących medotą "na wnuczka"

KOMUNIKAT POLICJI

Od pewnego czasu policjanci w całym kraju otrzymują zgłoszenia o próbach oszukania osób starszych metodą "NA WNUCZKA".

Aby przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości funkcjonariusze apelują o czujność i rozwagę. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują dobroć, łatwowierność i ufność starszych ludzi. Wybierają głównie osoby samotne, w podeszłym wieku.

Oszuści ustalają adres oraz numer telefonu i dzwoniąc podają się za wnuczka, kolegę lub przyjaciela. Podczas rozmowy telefonicznej proszą o pożyczenie pieniędzy. Informują przy tym, że po odbiór gotówki przyślą znajomego, bo jak tłumaczą nie mogą osobiście odebrać pieniędzy.

Gdy seniorzy przekażą gotówkę kontakt z oszustem urywa się. Zazwyczaj pokrzywdzeni po kilku godzinach, a nawet i kilku dniach orientują się, że zostali oszukani, że pieniądze, które miały poratować najbliższych trafiły do przestępców.

Pamiętajmy, aby zachować ostrożność i nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Przestępcy aby wyłudzić gotówkę podają się za pracowników gazowni, zakładu energetycznego, MOPS-u lub też innej firmy świadczącej jakieś usługi. Aby dostać się do cudzego mieszkania oszuści podszywają się także pod rachmistrzów, którzy od 01 kwietnia br. w ramach narodowego spisu powszechnego odwiedzają nasze domy.

Bądźmy czujni i nie pozwólmy się oszukać. Nie opowiadajmy nieznanej osobie o swoich oszczędnościach. Nie oddawajmy pieniędzy obcym, a o każdej próbie wyłudzenia pożyczki natychmiast informujmy policję.

mł. asp. Marcin Kunka

Oficer prasowy

KPP w Starogardzie Gdańskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz