poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Pan Maciej Płażyński już ponad 10 lat był Przyjacielem i Honorowym Patronem naszej szkoły

11 kwietnia 2011 r. przy Dębie upamiętniającym Marszałka Macieja Płażyńskiego na placu PSP w Mirotkach uroczyście obchodzono 1. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pani dyrektor szkoły przypomniała wydarzenia sprzed roku. Po tym uczniowie przybliżyli sylwetkę Pana Marszałka Macieja Płażyńskiego.

- Pan Maciej Płażyński już ponad 10 lat był Przyjacielem i Honorowym Patronem naszej szkoły - mówili. - Dzięki jego wrażliwości i życzliwej pomocy zostaliśmy wyposażeni w pierwszą w gminie Skórcz szkolną pracownię komputerową. Pan Marszałek był przekonany o tym, że młodzieży wiejskiej potrzebne jest wsparcie i rzeczywiście jej pomagał. Aktywna pomoc Pana Marszałka dotyczyła również naszej biblioteki. To właśnie dzięki Niemu szkolny księgozbiór wzbogacił się o pięknie oprawione i wartościowe pozycje.

Pan Maciej Płażyński był Człowiekiem, któremu bliskie było nie tylko Kociewie i Pomorze, ale cały nasz naród żyjący w Ojczyźnie i poza jej granicami. Swoją wdzięczność i pamięć o Nim wyraziliśmy rok temu, posadzeniem dębu. To, będące symbolem długowieczności i siły drzewo, na zawsze upamiętni Jego Osobę, wielkie serce i patriotyzm.

Rok temu, 10 kwietnia 2010 r. przeżywaliśmy żałobę narodową po stracie 96 czołowych polskich patriotów, którzy zginęli pod Smoleńskiem w katastrofie samolotowej lecąc na obchody 70. rocznicy zbrodni na polskich oficerach w Katyniu. Dziś Pan Maciej Płażyński jest z nami duchowo. W ten sam sposób są z nami Pan Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką i pozostali członkowie delegacji udający się na rocznicową uroczystość do Katynia.

Delegacje klasowe, nauczycieli i pracowników szkoły złożyły kwiaty. Zapalono znicze pod tablicą i Dębem upamiętniającym osobę Macieja Płażyńskiego.Odmówiono Modlitwy za zmarłych w katastrofie: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Wieczny odpoczynek. Odśpiewano "Boże, coś Polskę".
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz